30 Ağustos 2022, 21:30
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 27-28-29-30-31-32. Sayfa


5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 27, 28, 29, 30, 31, 32 Cevaplarına aşağıdaki yayınımızdan ulaşabilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayıncılık Sayfa 27 Cevapları

4. Konu: Çocuk Hakları

Karikatürdeki çocuğun (Görsel: 1.26) haklarını kullanmasını engelleyen durumlar neler olabilir?

Cevap: Oyun oynama hakkı, eğitim hakkı, ailesi ile birlikte olma hakkı.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayıncılık Sayfa 28 Cevapları

Çocuklara istek ve ihtiyaçlarına göre çeşitli imkânlar sağlanmazsa hangi sorunlar ortaya çıkabilir?Cevap: Çocukların ruhsal gelişimleri sağlanamaz, topluma uyum sorunları yaşarlar, yeteneklerinin ortaya çıkması sağlanamaz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayıncılık Sayfa 29 Cevapları

Çocuklar, haklarını kullanmak için neler yapmalıdırlar? Bu konuda büyüklere düşen görevler nelerdir?

Cevap: İlk önce haklarının neler olduğunu bilmeleri gerekir. Kendi haklarını kullanmak için aile bireylerinden destek almaları gerekir. Büyükler ise çocuklarının eğitim, sağlık gibi önemli haklarının yanında oyun oynama hakkı ve yeteneklerini gösterecek faaliyetlerde bulunmalarına yardım edebilirler.5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayıncılık Sayfa 30 Cevapları

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de geçen aşağıdaki maddeleri görsellerle eşleştiriniz. Görsellerin
altına eşleştirdiğiniz maddenin numarasını yazınız.

Madde 23: Engelli çocukların özel olarak korunma ve saygı görme hakkı vardır. Devlet, engelli çocukların bakımını, eğitimini sağlayacak kurumları oluşturma sorumluluğuna sahiptir. Engelli çocukların ailelerine her türlü yardım yapılır.

Madde 32: Çocukların okula gitme, oyun oynama hakkı vardır. Onlar yetişkinler gibi çalıştırılamazlar. Çalışmak zorunda kalırlarsa yapacakları iş onların sağlığı ve eğitimleri için sorun oluşturmamalıdır.

Madde 33: Bütün çocuklar her türlü zararlı maddelere karşı korunur. Bu tür maddeleri üretip çocuklara veren kişiler cezalandırılır.Madde 38: Her çocuğun barış ortamında yaşama ve savaşlardan korunma hakkı vardır. Çocukların askere alınmaması gerekir. Devlet, çocukları silahlı çatışmalardan ve sonuçlarından korumakla sorumludur.

Cevap:

5. sınıf sosyal bilgiler e kare 30. sayfa

Çocuk haklarının ihlal edilmesi hangi sonuçları doğurur? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.Cevap: Çocuk haklarının ihlal edilmesi suçtur ve cezası vardır. Bu durumda çocuklar olumsuz etkilenirler.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayıncılık Sayfa 31 Cevapları

Afrika Kıtası’nın bir ülkesinde yaşayan çocuklar, ağır iş sömürüsü altında elmas madenlerinde köle gibi çalıştırılıyorlar. Merkezi Stockholm’de (Stokholm) bulunan bir kuruluşun raporuna göre, dünyada çıkarılan elmasların yüzde 13’ü bu ülkede elde ediliyor. Elmas üretiminde on binlerce çocuk ağır şartlar altında, en temel haklarından mahrum olarak çalıştırılıyor. Elmas çıkarılan köylerin dış dünya ile ilişkileri neredeyse kesilmiş durumda. Devlet kurumlarının varlığı hissedilmiyor. Burada yaşayanların çoğunun nüfus cüzdanı bile yok. 12 yaşındaki kız çocukları, elmas madeninde çalışanlarla para karşılığında zorla evlendiriliyor. Çocukların buna karşı çıkma hakları yok. Ailelerin bir kısmı, bu paraları diğer çocuklarının eğitimleri için kullanıyor. Çocuklar 10 yaşından itibaren ailenin geçimine ve okul masraflarına katkıda bulunmak için elmas madeninde çalışmaya başlıyorlar. Okul ve çalışmayı bir arada yürütmeyi başaramayan çocuklardan çoğu okulu bırakmak ve tam gün çalışmak zorunda kalıyor.
14 yaşından itibaren de ağır işlerde çalıştırılıyorlar. Şiddete maruz kalan ve zorla evlendirilen çocuklar için sağlık alanında ve sosyal alanda destek verecek kurumlar da yok. Elmas madeninde çalışan çocukların eğitim hakları ellerinden alınıyor.

Madende çalışan çocuklar, çocuk haklarının hangilerinden mahrum olarak yaşıyorlar?

Cevap: Eğitim hakkı, sağlıktan faydalanma hakkı, yaşama hakkı, oyun oynama hakkı, ağır işlerde çalışamaz hakkı.Sizce çocuklar niçin böyle durumlarla karşılaşıyorlar?

Cevap: Devletin gücü hissedilmediği için, ekonomik nedenler, büyüklerin duyarsızlığı.

Çocukların içinde bulundukları durumdan kurtulmaları için bu devlete ve çocukların ailelerine
neler önerirsiniz?

Cevap: Eğer aileler bu durma karşı çıkarsa çocuklar çalışmaz ve bu durumda yetişkin işçi çalıştırmak zorunda kalırlar. Devlet kendi üstüne düşen görevi yapmalı ve çocukları korumalıdır. Ailelere maddi destek sağlamalı ve çocukların eğitim ve diğer haklarından faydalanmalarını sağlamalıdır.5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayıncılık Sayfa 32 Cevapları

A. Aşağıdaki balık kılçığı çalışmasında çocuk haklarının ihlalinin bazı nedenleri belirtilmiştir. Bu
ihlal nedenlerinden yararlanarak balık kılçığının altındaki “SONUÇLARI” bölümünü de siz doldurunuz.

Cevap:

5. sınıf sosyal bilgiler e kare 32. sayfa

B. Haklarını kullanamayan çocuklara neler önerirsiniz?Cevap: İlk önce haklarını iyi öğrenmelerini, hak ihlalinde hangi cezaların olduğunu, haklarını kullandıkları zaman kendilerini daha iyi geliştirebileceklerini ve daha güzel bir yaşamın onları beklediklerini anlatırdım.

1 Çocuk hakları ile ilgili, ülkelerin çeşitli düzenlemeler yaptığını bilirim. X
2 Çocukların haklarını kullanımı ile ilgili örnekler verebilirim. X
3 Çocukların haklarının ihlal edilmesine örnekler verebilirim X

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 27-28-29-30-31-32. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 21-22-23-24-25-26. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


03 Ekim 2022, 19:27

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3175

Sosyal ödevim vardı. Aslında konuları gözden geçirmek de istedim. Aradığım yer burası çok iyi olmuş.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.