31 Ağustos 2022, 17:19
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 42. Sayfa


5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 42 Cevaplarına aşağıdaki yayınımızdan ulaşabilirsiniz.

Bilimin öncüsü olan uygarlık: İyonlar

İyonlar; Efes, Milet, Foça ve İzmir’de şehir devletleri, Akdeniz ve Karadeniz çevresinde de birçok yerleşim yeri kurmuşlardır. Özgür düşünce ortamı, bilim ve felsefede ilerlemeyi sağlamıştır (Görsel:
2.12). Dünya’nın yuvarlak olduğunu ilk kez Pisagor ileri sürmüştür. Ticaret yollarının kesişme
noktalarında bulunmaları da bilimsel ve kültürel etkileşimi artırmıştır. Miletli Tales ise Güneş tutulmasını hesaplamış, Dünya’nın ana maddesinin su olduğunu ileri sürmüştür. İyonlar Fenikelilerden aldıkları alfabeyi geliştirmişlerdir. Bu alfabe Romalıların da katkılarıyla günümüzde kullandığımız latin alfabesinin temelini oluşturmuştur.

SIRA SİZDE

Bilim alanında, Miletli Thales ( Tales ) “ilk bilim insanı” olarak kabul edilir. Kurduğu okulla gök bilimi ve matematik alanlarında çığır açmıştır (Görsel: 2.13).Atomlardan ilk kez söz eden Demokritos (Demoksit), kilit ve anahtarın mucidi Teodorus (Teodor), tıp biliminin kurucusu Hipokrat (Hipokrat), matematiğin babası Pisagor (Pisagor), tarihçi Herodot (Herodot), eczacılığın kurucusu Galenos… İyonların modern dünyaya katkıları sandığımızdan çok daha fazladır.

İyonların, bilimsel alanlarda yapmış oldukları çalışmalar, onların nasıl bir uygarlık olduğunu gösterir?

Cevap: İyonların bilime verdiği önemi göstermektedir.Tıp, matematik, tarih, astronomi ve eczacılık alanında yaptığı çalışmalar onların ileri görüşlü ve bilimden faydalanmada ne kadar ileri görüşlü olduğunu göstermektedir.Urartuların yaptığı su kanallarının bir kısmının günümüzde de kullanılması hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

Cevap: Onların ileri görüşlü olmaları ve sağlam yapılar inşa ettiğini göstermektedir. Tarıma verdikleri önemi ve yaptıkları su kanallarını geçici bir çözüm olarak değil ileri yıllara atılmış temeller olarak değerlendirmek gerekir.

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 42. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 41. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:37

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3646

Bu siteyi arkadaşımın tavsiyesiyle buldum cidden söylediğinden bile daha güzel aradığım her şey var teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.