01 Eylül 2022, 08:59
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 43. Sayfa


5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 43 Cevaplarına aşağıdaki yayınımızdan ulaşabilirsiniz.

SIRA SİZDE

“Para” adlı metni okuyunuz ve soruyu cevaplandırınız.

PARA

Tarih boyunca malların takas ve değişimi için bakır çubuklar, değerli taşlar, deniz kabukları, çiftlik hayvanları gibi pek çok değişik varlık kullanılmıştır. Ancak uluslararası ticaret ilerledikçe mal değişiminin standart ve kolay bir biçimine ihtiyaç duyuldu. Paranın icadı, değeri üzerinde anlaşılmış sikkeler kullanılarak alışverişlerin daha hızlı yapılmasını sağladı. Para olarak nitelenebilecek ilk sikke, MÖ 700’lü yıllarda  Lidya Kralı (Lidya şimdi Türkiye’dedir.) Giges (Giges) tarafından bastırıldı. Bu sikkeler, altın ve gümüşün doğal bir  alaşımı olan elektrum adlı bir metalden yapılmıştı ve üzerinde kralın amblemi vardı.Zamanla, alışverişe en uygun aracın metaller olduğu anlaşıldı. Sizce metallerin hangi özellikleri bunda etkili olmuştur?

Cevap: Metallerin değerli madenlerden yapılmış olması, her ülkede geçerli olması, dayanıklı olması.

SIRA SİZDESizce eski uygarlıkların hiyeroglif ve çivi yazısını kullanmaları, insanlık tarihine hangi yönlerden katkı sağlamış olabilir? Söyleyiniz.

Cevap: Bilgilerin kaybolmadan nesilden nesillere aktarımını sağlamıştır. Yapılan çalışmalar, elde edilen teknolojik gelişmeler, kültür ve sanat alanında yapılan çalışmaların birikerek gelişerek artmasını sağlamıştır.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRMEAnadolu ve Mezopotamya’da kurulan uygarlıkların her birinin en önemli özelliğini belirleyiniz. Bu özelliklerin insanlık için değeri üzerinde tartışınız…genel ağ adresinden yararlanarak bilgilerinizi kontrol ediniz.

Cevap: Sümerler yazıyı icat etmişlerdir. Babiller anayasa yapmışlardır. Asurlar kütüphane kurmuşlardır. Hititler ilk yazılı antlaşmayı yapmışlardır. Frigler günümüzde de kullanılan çengelli iğne yani fibulayı bulmuşlardır. İyonlar bilimde çok önemli çalışmalar yapmışlardır. Urartular su kanalları yapmışlardır. Lidyalılar parayı icat etmişlerdir. Tüm bu uygarlıklar insanlığın bugünkü geldiği noktanın yapı taşlarını oluşturmuşlardır.

ÜRÜN DOSYASI

Yaşadığınız yerde, bu konuda geçen uygarlıklardan kurulmuş olanlar varsa onlarla ilgili bir araştırma yapınız. Yoksa istediğiniz bir uygarlığı araştırınız. Topladığınız bilgiler ve görsel materyallerden yararlanarak bir poster hazırlayınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınızla paylaşınız. Ürün dosyanızda saklayınız.Cevap:

5. sınıf e kare sosyal bilgiler sayfa 43

ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Anadolu’da ve Mezopotamya’da kurulan uygarlıkların isimlerini söyleyebilirim.  X
2. Anadolu ve Mezopotamya’da kurulan uygarlıkların insanlık tarihine yaptığı katkılara örnek verebilirim. X
3. Uygarlıklardan günümüze kalan eserleri korumanın, kültürel mirasa duyarlı olmak anlamına geldiğini bilirim. XDers Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 43. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 42. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:38

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Açıklayıcı ve anlaşılır cevaplar var bu yüzden çok güzel bir site kesinlikle çok teşekkür ederim hepinize.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.