23 Eylül 2022, 09:49
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 78-79-82. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 78-79-82. Sayfa

Nüfus ve Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları

Sizce aile bağları (Görsel: 3.24) yerleştiğimiz yerde olmamızda etkili midir? Neden?

Cevap: Evet etkile. İnsanlar ailesi, akrabaları ve yakınları ile birlikte aynı şehirde, mahallede oturmak ister. Ya da tam tersi onlara yakın olmak istemediği için başka şehirlere göç edebilirler.


İnsanlar beslenme, barınma, iletişim, ulaşım, araç, gereç gibi istek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek
için ekonomik faaliyetlerde bulunurlar. Bu faaliyetlerde doğanın çeşitli özelliklerinden yararlandıkları
gibi bazen doğa üzerinde birtakım değişiklikler yaparak da üretime geçerler. Üretim gerçekleştirilirken çoğu zaman farklı meslek gruplarından insanlara ihtiyaç duyulur. Böylece o faaliyetin yapıldığı yerlerde nüfus artışı meydana gelir. Sizce insanların bir yerde yaşamasında, üretim gibi başka belirleyici unsurlar da var mıdır? Açıklayınız.Cevap: Evet vardır. Tarım, sanayi, turizm, iklim, ulaşım, sağlık ve eğitim hizmetleri, madenler, su kaynakları gibi bir çok etmen vardır.


İnsan doğa ile niçin etkileşimde bulunmak zorundadır?

Cevap: Çünkü bir çok kaynak doğada vardır. Su, maden, ormanlık alanlar gibi doğa unsurları yaşam için oldukça önemlidir. Tarım yapmak için doğadan faydalanılır. Hayvancılık, turizm, ulaşım gibi etmenlerin hepsi doğa ile etkileşim sonucu yapılmaktadır.
Nüfus ve yerleşmenin dağılışına etki eden faktörlerin yer aldığı tabloyu inceleyiniz. Doğal unsurların başına “D”, beşerî unsurların başına “B” yazınız. Soruları cevaplayınız.

Yaşadığınız yerin bir yerleşim yeri olmasında hangi doğal ve beşerî unsurlar etkilidir? Tabloda işaretleyiniz.
Nüfusun artmasına veya azalmasına neden olan unsurlara uygun düşen bir şehrin ismini ilgili sütuna yazınız.
Belirlediğiniz il, “Unsurlar” kısmındaki verilenlerden olumlu etkilenmişse ilgili haneye “+”, olumsuz etkilenmişse “-” işareti koyunuz. Seçtiğiniz illerin nüfusunu araştırarak tabloya ekleyiniz.

Cevap:

5. sınıf sosyal e kare yayınları 78. sayfa
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları

Aşağıda verilen beşerî unsurlarla ilgili zihin haritasındaki boş kısımlara “ulaşım, beslenme, barınma, üretim” ifadelerinden uygun olanları örnekteki gibi yazınız. Farklı bir ifade yazmak istiyorsanız nedenini açıklayınız.

Cevap:

5. sınıf sosyal sayfa 79 e kare yayınları


Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Yaşadığınız yer ve çevresinde insanların doğal ortam üzerinde değişiklik yapmasının sebepleri nelerdir? Bu faaliyetler, nüfus ve yerleşmeye nasıl etki edebilir? Tartışınız.Cevap: İnsanlar doğa üzerinde bazen değişiklikler yaparlar. Örneğin baraj yaparak elektrik üretimi sağlarlar. Yollar yaparak ulaşım imkanı sağlanır. Toprağı deşerek tarımsal faaliyetler yaparlar. Yerleşim yerleri yapmak için yine doğadan faydalanır ve şekil verirler. Bu faaliyetlerin hepsi nüfus artışına neden olmaktadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları

Ormanlık bir alan
Tarihî eserlerin çok olduğu bir yer
Akrabalık bağının olduğu bir yer
Dağlık bir alan
Deniz kenarında bir yer
Sanayi alanı
Tarım ürünlerinin bol yetiştirildiği bir yer

Ülkemizde yukarıdaki faktörlerin beş veya daha fazlasına sahip olan üç il belirleyiniz. Belirlediğiniz illerde yapılan önemli ekonomik faaliyetleri yazınız. Bu faaliyetlerin nüfus artışına etkisi hakkındaki düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap: İstanbul, Rize, AntalyaBu illerde sanayi gelişmiştir. Dağlık alanlar vardır. Tarım ürünleri fazlaca yetişmektedir. Deniz kenarındadır. Tarihi eserler fazladır. Tüm bu nedenlerden dolayı nüfus yoğunlukları fazladır.


İnsanlar yerleşim yerlerini yaşamaya daha elverişli hâle getirmek için neler yapıyorlar? Örneklerle açıklayınız.

Cevap: Ulaşım için yollar, köprüler, tüneller yapmaktadır. Alt yapı ve üst yapı gereksinimlerini yapıyorlar. Çevre düzenlemeleri yapıyorlar. Parklar bahçeler yapıyorlar.


ÖZ DEĞERLENDİRME1. İnsanların yaşamak için niçin bulundukları yere yerleşmeyi tercih ettiklerini açıklayabilirim.  X
2. İnsanların, yaşadıkları yer ve çevresini daha elverişli duruma getirmek için yaptıkları değişikliklere örnekler verebilirim.  X
3. Yaşadığım yer ve çevresindeki nüfusun azlığına veya çokluğuna etki eden nedenleri açıklayabilirim.  X

Sınıfa, doğal afetler ve çevre sorunlarıyla ilgili fotoğraf, broşür, gazete haberi ve kitap getiriniz.

Cevap:

5. sınıf sosyal bilgiler e kare yayınları 82. sayfa
Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 78-79-82. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 74-75-76-77. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:43

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3390

Aslında böyle konuları sadece ders için değil genel kültürümüz gelişsin diye öğrenmeliyiz gerçekten faydalı teşekkürler.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.