05 Ekim 2021, 10:16
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 21-22-23-24-25. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık


6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21-22-23-24-25 Cevapları Anadol Yayınları

Yardımlaşma Ve Dayanışma Metni Cevapları


6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 21. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışması
İnsanların yardımlaşma ve dayanışma içinde olması niçin önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Yardımlaşma ve dayanışma toplum içinde insanları birbirine yaklaştırması ve kaynaştırması bakımından önemlidir. Zenginin fakir insanları gözetmesi onların sıkıntılarını giderme konusunda adım atması o insanları değerli hissettirmektedir.

Okuduğunuz haberlerden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Kızılay, yaşanan depremden hemen sonra hangi çalışmaları yapmıştır? Bu çalışmaların toplumsal yardımlaşma açısından önemi nedir?

Cevap: Sıcak yemek, çadır, battaniye, yatak ve barınma ihtiyaçlarını giderecek çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların önemi insanın en temel ihtiyaçlarını gidermek açısından önemlidir. Yardımlaşma olmaz ise bu insanlar mağdur olacaktır.

Akçakısrak mahallesinde yaşayan insanlar nasıl bir dayanışma örneği ortaya koymuşlardır? Bu insanların dayanışma içinde hareket etmelerinin önemi nedir?Cevap: Üzüm pekmezi yapmışlar ve bunu yaparken tüm köylü el birliği içinde olmuş. Dayanışma olduğu zaman insanlar hem az yorulur hem de daha kolay olur. Bu gelenek haline gelir ve gelecek nesillere aktarılarak dayanışmanın önemi ortaya çıkar.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 23. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki atasözleri sizce ne anlama gelmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Birlikten kuvvet doğar.
Yalnız taş, duvar olmaz.
Bir elin nesi var, iki elin sesi var.

Cevap: Bu atasözlerinde anlatılmak istenen ana duygu birlik ve beraberliğin verdiği güçtür. İnsanlar yalnız başlarına sınırlı işleri yapabilirken birlikte hareket ettikleri zaman her işin üstesinden gelebilirler.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 25. Sayfa Cevapları

Aşağıda verilen uygulamanın, ülkemizde toplumsal birlikteliğin oluşmasına katkıları nelerdir? Düşüncelerinizi defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. Ülkemizde birçok belediyenin giysi kumbarası uygulaması bulunmaktadır. İnsanlar
kullanmadıkları kıyafet, ayakkabı ve tekstil ürünlerini giysi kumbaralarına bırakmaktadır. Belediye
çalışanları belirli aralıklarla kumbaralarda biriken ürünleri alarak ayrıştırma merkezine götürmektedir. Burada kullanılabilir olan ürünler, gerekli temizlikleri yapılarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Cevap: Paylaşma ve dayanışma insanlara her zaman iyi gelmiştir. İnsan kendini değerli hisseder ve bu da toplum içinde uyuşma ve huzura katkı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


25 Kasım 2022, 11:48

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Yardımlaşma ile hepimiz her şeyi daha kolay yapabiliriz. Birbirimize destek olmalıyız. Bunu anlatan güzel bir konu olmuş.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.