Cevap Yaz
05 Ekim 2021, 17:21
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 40-41-42-43-44-45-46-47-48. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim Yılı 6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 2. Ünite Tarihe Yolculuk(Orta Asya’da Kurulan İlk Türk Devletleri) Metni Etkinlik Cevapları

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 40. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışması
Geçmiş dönemlerde insanlar, bir bölgeyi yerleşim yeri olarak tercih ederken nelere dikkat etmiş olabilirler? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Tarımsal alanların olmasına, iklimin elverişli olmasına, sulak olmasına, hayvancılığa elverişli oluşuna, geniş düzlüklerin oluşuna dikkat etmiş olabilirler.

5. sınıfta haritadaki renkleri yorumlayarak yeryüzü şekillerini açıklamayı öğrenmiştiniz. Aşağıda verilen haritadaki renkleri yorumlayarak Orta Asya’da Türklerin yaşadığı coğrafyanın özelliklerinin ve buradaki yaşam şekillerinin nasıl olabileceğini tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Türklerin yaşadığı coğrafyada geniş düzlüklerin yanı sıra yüksek ve dağlık bölgeler de var.Bu nedenle göçebe bir hayat yaşamış olabilirler. Yazın daha çok yüksek yerlere çıkarak hayvanlarını verimli otlaklarda otlatmış, kışın ise daha düz ve alçak yerlere inmiş olabilirler.6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 44. Sayfa Cevapları

I. Kök Türk Devleti (Harita 2.4), Asya Hun Devleti’nden sonra Orta Asya’da kurulan ikinci Türk devletidir. I. Kök Türk Devleti’ne ait Ergenekon Destanı’ndan alınan aşağıdaki bölümleri inceleyiniz. Buna göre I. Kök Türk Devleti’nin coğrafi, siyasal, ekonomik ve kültürel özellikleriyle ilgili neler söylenebilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: 1. Kök Türkler hayvancılık, madencilikle uğraşırlardı. Yaşadıkları yerler büyük dağlarla çevrili verimli topraklardı. Demircilik gelişmişti. Hayvanlardan elde edilen yünler ev deriler ile çeşitli ekonomik faaliyetlerde bulunurlardı.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 47. Sayfa Cevapları

II. Kök Türk Devleti’nin yıkılmasından sonra Orta Asya’da Uygur Devleti  kuruldu. Sonraki sayfada Uygurlara ait Göç Destanı’ndan verilen bölümleri inceleyiniz. Buna göre Uygurların coğrafi, siyasal, ekonomik ve kültürel özellikleriyle ilgili neler söylenebilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla
paylaşınız.

Cevap: Hayvancılıkla geçiniyorlardı.Başka ülkeler ile kültürel faaliyetler yürütüyorlardı. Dinleri vardı. Ordusu gelişmişti, dağlarla kaplı geniş düzlüklerde yaşarlardı.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48. Sayfa Cevapları

Asya Hunları’nın, Kök Türkler’in ve Uygurların coğrafi, siyasal, ekonomik ve kültürel özelliklerini karşılaştırınız. Bu devletler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları defterinize yazınız.

Cevap: Hepsinde hayvancılık ekonomik olarak en önemli geçim kaynağıydı. Hepsinde devlet teşkilatı vardı. Uygurlar yerleşik hayat geçmesine karşın, diğer devletler göçebe hayatı yaşarlardı. Ticaret gelişmişti.

 Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 32-33-34-35-36-37-38. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.