05 Ekim 2021, 17:21
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 40-41-42-43-44-45-46-47-48. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık


6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 40-41-42-43-44-45-46-47-48 Cevapları Anadol Yayınları

Orta Asya’da Kurulan İlk Türk Devletleri Metni Cevapları


6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 40. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışması
Geçmiş dönemlerde insanlar, bir bölgeyi yerleşim yeri olarak tercih ederken nelere dikkat etmiş olabilirler? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Tarımsal alanların olmasına, iklimin elverişli olmasına, sulak olmasına, hayvancılığa elverişli oluşuna, geniş düzlüklerin oluşuna dikkat etmiş olabilirler.

5. sınıfta haritadaki renkleri yorumlayarak yeryüzü şekillerini açıklamayı öğrenmiştiniz. Aşağıda verilen haritadaki renkleri yorumlayarak Orta Asya’da Türklerin yaşadığı coğrafyanın özelliklerinin ve buradaki yaşam şekillerinin nasıl olabileceğini tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Türklerin yaşadığı coğrafyada geniş düzlüklerin yanı sıra yüksek ve dağlık bölgeler de var.Bu nedenle göçebe bir hayat yaşamış olabilirler. Yazın daha çok yüksek yerlere çıkarak hayvanlarını verimli otlaklarda otlatmış, kışın ise daha düz ve alçak yerlere inmiş olabilirler.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 44. Sayfa Cevapları

I. Kök Türk Devleti (Harita 2.4), Asya Hun Devleti’nden sonra Orta Asya’da kurulan ikinci Türk devletidir. I. Kök Türk Devleti’ne ait Ergenekon Destanı’ndan alınan aşağıdaki bölümleri inceleyiniz. Buna göre I. Kök Türk Devleti’nin coğrafi, siyasal, ekonomik ve kültürel özellikleriyle ilgili neler söylenebilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: 1. Kök Türkler hayvancılık, madencilikle uğraşırlardı. Yaşadıkları yerler büyük dağlarla çevrili verimli topraklardı. Demircilik gelişmişti. Hayvanlardan elde edilen yünler ev deriler ile çeşitli ekonomik faaliyetlerde bulunurlardı.6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 47. Sayfa Cevapları

II. Kök Türk Devleti’nin yıkılmasından sonra Orta Asya’da Uygur Devleti  kuruldu. Sonraki sayfada Uygurlara ait Göç Destanı’ndan verilen bölümleri inceleyiniz. Buna göre Uygurların coğrafi, siyasal, ekonomik ve kültürel özellikleriyle ilgili neler söylenebilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla
paylaşınız.

Cevap: Hayvancılıkla geçiniyorlardı.Başka ülkeler ile kültürel faaliyetler yürütüyorlardı. Dinleri vardı. Ordusu gelişmişti, dağlarla kaplı geniş düzlüklerde yaşarlardı.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48. Sayfa Cevapları

Asya Hunları’nın, Kök Türkler’in ve Uygurların coğrafi, siyasal, ekonomik ve kültürel özelliklerini karşılaştırınız. Bu devletler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları defterinize yazınız.

Cevap: Hepsinde hayvancılık ekonomik olarak en önemli geçim kaynağıydı. Hepsinde devlet teşkilatı vardı. Uygurlar yerleşik hayat geçmesine karşın, diğer devletler göçebe hayatı yaşarlardı. Ticaret gelişmişti. 

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


25 Kasım 2022, 11:49

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Tarih çok önemli bir bilim ve önemli bir derstir. Bu nedenle bunları iyi öğrenmeliyiz. Sizlere yazdığınız için teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.