05 Ekim 2021, 19:57
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 59-60-61-62-63-64-65-66-67. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 59-60-61-62-63-64-65-66-67 Cevapları Anadol Yayınları

Yeni Yurt Anadolu Metni Cevapları


6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 59. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışması
Anadolu’nun tarih boyunca uygarlıklar ve devletler tarafından yerleşim yeri olarak tercih edilmesinin sebepleri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Topraklarının verimli olması, tarım ve hayvancılığa uygun olması, iklim şartlarının uygun olması, su kaynaklarının fazla olması, ticaret yollarının üzerinde olması, savunmaya uygun coğrafi şartlarının olması.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 64. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerinizden yola çıkarak aşağıda verilen soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Anadolu nasıl Türk yurdu haline gelmiştir?Cevap: Nüfusun artması, salgın hastalıklar, olumsuz iklim koşulları, siyasi anlaşmazlıklar Türklere yeni yurt arama gereğini doğurmuştur. Bu nedenle yapılan göçler ve savaşlar neticesinde Anadolu Türk yurdu haline gelmiştir.

Anadolu’nun Türk yurdu hâline gelmesinde Pasinler, Malazgirt ve Miryokefalon savaşlarının etkileri nelerdir?

Cevap: Bu savaşlar Anadolu’nun kesin olarak yurt edinmesinde etkisi vardır. Her savaş bir sonraki olana kadar Anadolu’ya yerleşmenin temelleri olmuştur.Aşağıda Türkiye Selçuklu Devleti Dönemi’nde Anadolu’da inşa edilen mimari eserlerden bazıları verilmiştir. Görselleri ve alt yazılarını inceleyerek bu eserlerin hangi amaçlarla yapıldığını tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Cami, kervansaray, medrese ve hastane mimari eserler arsında yer almaktadır. Bunlar halkın ihtiyaçları göz önüne alınarak inşa edilmiştir. İbadet, dinlenme, eğitim ve sağlık hizmetleri için yapılmıştır.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 67. Sayfa Cevapları

Türkiye Selçukluları Dönemi’nde yapılan kültürel faaliyetlerin Anadolu’nun Türkleşme sürecine yaptığı katkıları araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Din, dil, tarih, mimari gibi konularda yapılan kültürel faaliyetler sayesinde Anadolu Türkleşmiştir. Bir yeri sadece savaşta kazanarak değil aynı zamanda kültürel olarak da kazanarak kendi vatanı haline getirmek gerekmektedir.Malazgirt Savaşı’yla Anadolu’ya giren Türkler; fethettikleri yerlerde kervansaray, medrese, cami, han, külliye gibi yapılar inşa ederek kalıcı eserler bıraktılar. Anadolu’da ticaret yapan tüccarların konaklayabileceği kervansaraylar sayesinde ticaret yollarının güvenliğini sağladılar. Medreselerde bilim ve sanata önem vererek Caca Bey, El Cezeri gibi bilim insanları ve Ahi Evran, Mevlânâ gibi düşünürlerin yetişmesini sağladılar.

Yukarıda verilen durumların, Türklerin Anadolu’yu yurt edinme sürecine katkıları neler olabilir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

Cevap: Yapılan mimari eserler ve güvenlik, eğitim gibi konular bölgeye başka Türkleri de çekmiş ve Anadolu’da kalıcı hale gelmişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
25 Kasım 2022, 11:53

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

En sevdiğim ders tarih gerçekten çok seviyorum sürekli araştırıyorum sizler güzel yazmışsınız çok teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.