6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 68-69-70-71. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim Yılı 6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 2. Ünite Tarihe Yolculuk(İpek Ve Baharat Yolu) Metni Etkinlik Cevapları

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 68. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışması

Günümüzde insanlar arasında ticaret nasıl yapılmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Genel Ağ üzerinden, yurt içi veya yurt dışından, telefonla, ulaşım olarak uçak, tren, gemi ve kara yolu kullanılmaktadır.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 70. Sayfa Cevapları

Kitabınızdaki İpek Yolu, Baharat Yolu haritalarına ve edindiğiniz bilgilere göre aşağıda
verilen soruların cevaplarını noktalı yerlere yazınız.
a) Geçmiş dönemde kurulan devletler niçin İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun yakınlarındaki şehirlere hakim olmak istemişlerdir?

Cevap: Çünkü o zamanlar ticaret yolu olan İpek ve baharat yollarının geçtiği yerlerde alış veriş ve ekonomik kazanımları daha fazla olmuştur. Hem ekonomik hem de kültürel zenginliklerden faydalanmak istemişlerdir.b) İpek Yolu ve Baharat Yolu’na hakim olmak için yapılan mücadelelerin, geçmiş dönemde
yaşayan devletler arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini ifade ediniz.

Cevap: İpek ve Baharat yoluna hakim olan devletler her zaman ekonomik olarak daha üstün olmuşlardır. Bu nedenle bu yolları ele geçirmek için mücadele etmişler ve kendi araların rekabetçi bir ortam oluşmaktadır.

c) İpek Yolu ve Baharat Yolu üzerindeki şehirlerde kurulan pazar yerlerinde farklı kültürlerden
insanlar alışveriş yapmaktaydı. Bu durumun insanlar arasındaki kültürel ilişkileri nasıl etkilediğini açıklayınız.

Cevap: Olumlu yönde etkilemiştir. Farklı kültürlerden etkilenmişler, düşünce ve fikir akımlarında gelişmeler yaşanmıştır. Yemek, gelenek görenek, fikir, yaşam, dil, din gibi farklı kültürleri öğrenme imkanı bularak dünyaya bakışlarında gelişmeler olmuştur.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 71. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki bulmacada kutucuk içerisindeki kavramlar (aşağıdan yukarı, yukarıdan aşağı, sağdan sola, soldan sağa yazılarak) gizlenmiştir. Bu kavramları bularak üzerini çizdiğinizde geriye kalan harflerden bir şifre oluşacaktır. Bu şifreyi bulunuz.

Cevap: KÜLTÜREL MİRASA DUYARLILIK

şifreli bulmacaBir önceki yazımız olan 6. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Mehmet Akif