08 Ekim 2021, 16:11
Donatello
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 28-29-30. Sayfa Cevapları ATA Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 28-29-30 Cevapları ATA Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sahibini Unutmayan Köpek Metni Cevapları 


6. Sınıf Ata Yayınları Türkçe Ders Kitabı 28. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMASI

1. Vefa kelimesinin anlamını arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Dostluk ve arkadaşlık ilişkilerinde süreklilik sağlamak, arkadaşlığın kıymetini bilmek, sevgide bağlılık.

2. Son zamanlarda, televizyonda vefalı bir hayvanın haberine rastladınız mı? Eğer rastladıysanız haberin içeriğini arkadaşlarınıza anlatınız.Cevap: Görme engelli bir adamın önündeki çukuru görmemesinin ve köpeğinin onu kurtarmak için havlayıp geriye çekmesinin haberini görmüştüm.

1. ETKİNLİK

a) Dinlediğiniz metinde yer alan bazı kelimelerin ünsüz harfleri ve anlamları aşağıda verilmiştir. Anlamlarından yararlanarak kelimeleri tamamlayınız.

Cevap:ÇALIM: Güç, kuvvet.

İNİLTİ: İnleme sırasında çıkan sesin adı.

SAĞRI: Memeli hayvanlarda bel ile kuyruk arasındaki dolgun ve yuvarlakça bölüm.

ALACA: İki veya daha çok renkli.KULÜBE: Hayvanlar için yapılmış barınak.

MASKARALIK: Soytarılık.

TAYİN: Atama.

İLTİFAT: Birine güler yüz gösterme, hatırını sorma, tatlı davranma.AHBAP: Kendisiyle yakın ilişki kurulup sevilen, sayılan kimse.

b) Anlamını öğrendiğiniz kelimelerden üçünü birer cümle içinde kullanınız.

Cevap:

Alaca geyikler tepeye doğru koşturdu.Bu kulübeyi babamla beraber inşa ettik.

Ona her zaman iltifat eder, iyi davranırdı.


6. Sınıf Ata Yayınları Türkçe Ders Kitabı 29. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları, dinlediğiniz metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Çalıların arasından neyin sesi gelmektedir?Cevap: Çalıların arasından küçük bir hayvan iniltisi gelmektedir.

2. Yazar, köpeği nasıl betimlemektedir?

Cevap: Gözleri açılmamış, rengi siyah, sağrısının iki yanında beyaz benekler olan, çok ince bir sesle ağlayan küçük bir köpek olarak betimlemiştir.

3. Sahipleri, Mercan’dan neden ayrılmaktadır?Cevap: Büyük ve uzak bir kente tayinleri çıktığı için ayrılmaktadır.

4. Sahipleri, Mercan’ı kime emanet etmek istemektedir?

Cevap: Emin Efendi’ye emanet etmek istemektedir.

5. Sahipleri eskiden yaşadıkları yere geri döndüklerinde Mercan’ı nasıl tanımaktadır?Cevap: Garsonun alacalı bir köpeği kovaladığını görmüş ve renginden onu tanımaktadır.

6. Sahipleri taşındıktan sonra Mercan’a ne olmuştur?

Cevap: Mercan devamlı eski eve dönmeye çalışmış. Emin Efendi durumdan bıkınca onunla uğraşmayı bırakmış ve Mercan sokak köpeği olmuştur.

7. Yazar, Mercan’la ilgili neyi unutamadığını söylemektedir? Yazarın bu olayı unutamamasının nedeni nedir?Cevap: Mercan’ın eski sahibinin bacağına sürtünmesini, ağlayıp sızlamasını unutamamaktadır. Çünkü Mercan insanların göstermediği kadar vefa göstermiştir.

3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.

Cevap:

Metnin Konusu: Vefalı Olmak

Metnin Ana Fikri: Sevdiklerimize ve bizi sevenlere karşı vefalı olmalıyız.

4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Mercan çok vefalı bir köpektir. Onun bakımını üstlenen sahiplerini unutmamıştır. Onu terk etmelerine rağmen küsmemiş, hep onları aramıştır. Bir köpeğin bu kadar vefalı olması beni çok duygulandırdı. Çünkü pek çok insan bu kadar vefalı olmaz.

5. ETKİNLİK

Köpeğin sahiplerinin yerinde olsaydınız köpeği taşındığınız şehre götürür müydünüz? Köpeğinizin taşındığınız şehre uyum sağlaması için neler yapardınız?

Cevap: Köpeğimi nereye taşınırsam taşınayım yanımda götürürdüm. Artık o da ailemizin bir üyesi olurdu. Onun taşıdığımız şehre uyum sağlaması için onu bol bol gezdirir ve dışarıda oynatırdım. Çünkü köpeklerin en sevdiği şey sahipleriyle oynamaktır.


6. Sınıf Ata Yayınları Türkçe Ders Kitabı 30. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

https://www.eba.gov.tr/videoizle/degerler-egitimi/9803760002132187a4f63a531bfc12 75c063c81ed6006 adresinde yer alan “Vefalı Olmak” adlı videoyu izleyiniz. İzleme sırasında öğretmeninizin belirlediği yerlerde videoyu durdurunuz ve videodaki oyuncuların beden dilleriyle anlatmak istediklerini açıklayınız.

Cevap: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde yapmalısınız.

7. ETKİNLİK

Yazarın metnin sonunda söylediği “Ah, biz insanlar da köpekler kadar vefalı olabilsek! Vefa, erdemlerin en güzelidir çünkü.” sözüne katılıyor musunuz? Sizce, insanlar köpekler kadar vefalı değil mi? Yazarın dediği gibi vefa, erdemlerin en güzeli mi? Yoksa vefadan daha değerli erdemler var mı? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Yazarın sözüne katılıyorum. Ancak vefa tek başına en değerli erdem değildir. Benim için dürüstlük ve iyi kalplilik de vefa kadar önemli erdemlerdir. Erdemleri bir bütün olarak görüyorum. Bir erdeme sahip olmak toplum hayatını iyileştirmek için yeterli değildir. İnsanda pek çok erdem olmalıdır ki güzeli ahlaklı bir hayat sürebilsin.

8. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinden hareketle defterinize “vefa” konulu bir hikâye yazınız. Hikâyenizi yazmadan önce aşağıdaki taslağı uygun şekilde doldurunuz.

Cevap:

Hikayemin Başlığı: Vefalı Dost

Hikayemin Konusu: Ayşe ve Elif’in vefalı dostluğu

Hikayemin Ana Fikri: Yapılan iyilik ne kadar zaman geçse de unutulmaz.

Hikayemde Yer Alan Kişiler: Ayşe, Elif, otel müdürü

Hikayemde Olayların Geçtiği Mekan: Otel lobisi

Serim Bölümünde Anlatacaklarım: Ayşe ve Elif’in çocukken arkadaş olması

Düğüm Bölümünde Anlatacaklarım: Ayşe’nin yaşadığı maddi sıkıntılar

Çözüm Bölümünde Anlatacaklarım: Elif’in Ayşe’ye yardım etmesi

VEFALI DOST

Ayşe 10 yaşında bir öğrenciydi. Sıra arkadaşı Elif’in ailesinin maddi durumu pek iyi değildi. Bu yüzden Ayşe her zaman teneffüste aldığı simidi Elif ile paylaşırdı.

Yıllar geçti, yolları ayrıldı ve görüşmeyi bıraktılar. Artık iş kadını olan Ayşe bir gün işinden kovuldu. Kirasını ödeyemediği için evden atıldı. Bu yüzden bir otele gitti. Otel müdürüne durumunu anlattı ancak müdür onu parasız alamayacağını söyledi. Bir anda bir ses ona “Ayşe!” diye seslendi. Karşısında Elif’i gören Ayşe şok oldu. Beraber otel lobisinde oturup kahve içtiler ve Ayşe Elif’e olanları anlattı.

Elif vaktiyle ona simitler ısmarlayan arkadaşını yalnız bırakmadı. Meğer bu otel onunmuş, otel müdürü de eşiymiş. Ayşe iş bulana kadar otelde kaldı. İş bulunca da yeni evine taşındı. O günden sonra vefalı dostuyla görüşmeye devam etti.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Dünyanın eğitim yönünden en gelişmiş ülkeleri hakkında araştırma yapınız.

Cevap:

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre, en iyi eğitim sistemine sahip ülkenin Finlandiya olduğu konusunda fikir birliği var. Bu uluslararası testler, mezuniyet dereceleri gibi çok sayıda araştırmanın desteklediği bir düşünce. Finlandiya’da, 40 yıl önce, ekonomik yenilenme programının bir parçası olarak eğitim sisteminde köklü değişikliklere gidildi. Geleneksel okul anlayışlarını yıktılar ve yeni baştan inşa ettiler. Toplum çocuklara ne kadar destek veriyorsa eğitim kalitesi de o kadar yükseliyor.

2. Hazırlıklı konuşma yapmak amacıyla ülkemizin eğitim sistemindeki değişikliklerle ilgili araştırma yapınız.
• Hazırlıklı konuşmanızı yapmadan önce evde mutlaka prova yapınız.
• Yapacağınız hazırlıklı konuşmayı destekleyecek görseller ve grafikler belirleyiniz.6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 30. Sayfa Cevapları

Cevap:

Türkiye’deki eğitim sistemi kendi içerisinde belirli kademelerden oluşur. Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası eğitimde sistemsel değişiklikler yaşanmıştır. Bunun dışında 2000’li yıllara gelindiğinde farklı bir sistem 2018 yılına gelindiğinde de farklı bir sistemi uygulanmıştır. Başlangıç aşamasında daha çok öğretmenin merkezde olduğu ve öğrencinin dinleyen konumunda olduğu bir eğitim sisteminden öğrenci merkezli bir eğitim sistemine geçilmiştir. Artık öğrenci aktif bir şekilde derse katılıyor yeri geldiğinde sunumlar hazırlayarak tahtada o günün dersini hazırlıklı bir şekilde anlatabiliyor. Bu süreç ezberci eğitim sisteminden öğrencinin aktif olduğu bir sisteme geçilmesine de katkı sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 19-20-21-22-23-24-25-26-27. Sayfa Cevapları ATA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Kasım 2022, 11:25

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Gelecek derse hazırlık bölümlerini güzel yapmışsınız bunlar çok işime yaradı defterime yazdım teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.