10 Eylül 2019, 21:38
murat
Yönetici

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 102-103-104-105. Sayfa Cevapları 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 102, 103, 104, 105 “Annem” Metni Etkinlik Cevapları

102. Sayfa

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki sözü düşünerek, davranışlarımızın ailemizi, büyüklerimizi nasıl etkileyebileceği hakkında tartışalım.Anne ve babanızın hakkını belki ödeyemezsiniz; ama yaptıklarınızla onların yüzlerini güldürüyor ve onları onurlandırıyorsanız bilin ki doğru yolda ilerliyorsunuz.

Cevap: Anne ve babalarımızın hakkını ödemek hiç bir koşulda mümkün değildir.Fakat bizler dürüst, çalışkan ve onlara layık insanlar olmaya çalışırsak ve başarılı olursak zaten onlar bizimle gurur duyacak ve mutlu olacaklardır.

2. ETKİNLİK

Yazar, mektubunda aşağıdaki cümlelerle ne anlatmak istemiş olabilir? Altı çizili ifadeyi dikkate alarak kendi cümlelerimizle, ne anladığımızı açıklayalım.Cevap:

Sözlerin kalbime bir bıçak gibi saplandı.

Benim çıkardığım anlam: Söylediğin sözler beni çok kırdı ve üzdü.

Onun üzülmesine neden olduğun sözleri acıyla hissedeceksin.Benim çıkardığım anlam: Başkasını üzdüğün için sen de üzüleceksin.

Öyle ki bir öpücüğü, alnındaki nankörlük lekesini silsin.

Benim çıkardığım anlam: Anne ve babalar her koşulda affedici olurlar.Nankörlük yapan çocuğu affeden bir anne ancak çocuğunun içini rahatlatabilir.

3. ETKİNLİKAnnem” adlı metni okurken anlamını bilmediğiniz hangi sözcüklerle karşılaştınız? Bu sözcüklerin anlamını sözlükten bakıp öğreniniz.

Cevap:
Küstahça: küstah kimseye yakışır bir biçimde, saygısızca.
Hazin: içe dokunan, üzüntü verici, acıklı, dokunaklı, üzücü.
Elim: üzüntü verici, acıklı, acınacak.
Vicdan azabı: insanı sürekli üzen, içten duyulan acı, üzüntü.
Nankör: kendisine yapılan iyiliğin değerini bilmeyen.

103. Sayfa

4. ETKİNLİKOkuduğumuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayalım.

Metne göre Henri’nin annesi onun için neler yapmıştır?

Cevap: Henry hastayken annesi beşiğine abanmış, soluk alışverişini kontrol ederek onu kaybetme korkusu yüzünden hıçkıra hıçkıra ağlamış.

“Annesine saygı gösteren bir katilin bile kalbinde vicdanlı bazı duygular var demektir. Ve annesini inciten, ona hakaret eden en yüksek kişi bile, adi bir yaratıktan başka bir şey değildir.” derken yazarın bir “katil” ile “yüksek bir kişi” karşılaştırarak vurgulamak istediği nedir? Neden?Cevap: Katil bile olsa annesine saygı gösteren bir kişinin bile vicdan sahibi olması, en iyi makamlara gelmiş fakat annesine saygı göstermeyen bir kişinin ise adi bir yaratık gibi olması benzetmesi anne sevgisinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Mektupta, Henri’nin babasının iletmek istediği ana düşünceyi göz önünde bulundurarak günümüz yaşantısındaki anne / baba – çocuk ilişkisini değerlendiriniz.

Cevap: Günümüzde anne ve baba çocuk ilişkisi daha sınırlarla kaplıdır.Metinde nasihat verici uyarıcı bir tonlama vardır.Günümüzde sadece şunu yapma bunu yap gibi kısa ve kesin ifadeler vardır.

104. Sayfa5. ETKİNLİK

Mektup türünün özelliklerini okuyalım. Anladıklarımızın karşısına onay (✓) işareti; aklımızın karıştığı özelliklerin karşısına ise soru işareti (?) yapalım. Soru işareti yaptığımız özellikleri öğretmenimize soralım.

Cevap:

6. ETKİNLİKÖğretmenimizin söyleyeceği sözlere kulak verelim şimdi. Dikkatle dinleyip düşünelim. Ve şu sorulara yanıt hazırlayalım:

Bu düşünceye katılıyor musun?

Cevap: Cevabı soruya göre veriniz.

Bu düşüncenin katıldığın yönleri neler?Cevap: Cevabı soruya göre veriniz.

Katılmadığın yönleri neler?

Cevap: Cevabı soruya göre veriniz.

105. Sayfa

7. ETKİNLİK

Kısa öykü yazıyoruz.
“Hata yapabilirim. Fakat gerektiğinde özür dileyecek cesaretim var.”

Şimdi bu sözün desteklendiği kısa bir öykü kurgulayalım. Bu kurguda, öykü kişisi yapmış olduğu hatayı kabul edip özür dileme cesaretini gösterebilsin. Hemen planlayalım kısa öykümüzü… Planımızı ise bir öykü haritası kullanarak yapalım:

Öykünün karakterleri: Ben, ablam, babam
Öykünün geçtiği yer(ler) ve zaman: Zamanı belli değil
Konu: Ev işlerinde babama yardım etmeyerek onu kırmam.
Sorun: Babamı kırmam
Çözüm: Babamdan özür dilemem.

Planımız bitince yazıya dökme aşamasına geçebiliriz. Yazdıktan sonra gözden geçirmeyi de unutmayalım:

Cevap: Babam kış hazırlıkları için eve odun aldı.Odunların odunluğa taşınması gerekiyordu.Ben ise bilgisayarda oyun oynuyordum.Babam beni ve ablamı odun taşıma konusunda yanına çağırdı.Bu odunların taşınması gerektiğini ve kendisine yardım etmemizi istedi.
Ben tamam deyip aldırış etmeden oyun oynamaya devam ettim.Ablam ise odunları taşımaya başladı.Babam bir müddet sonra benim yanıma gelerek bana kızdı ve ablasını örnek gösterdi.Çok utanmıştım. Babamdan özür dileyerek ablama ve babama yardım edip tüm odunları taşıdık.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 309-310-311-312-313-314 . Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.