11 Eylül 2019, 18:00
murat
Yönetici

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 173-174-175-176-177-178-179 . Sayfa Cevapları 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179 “Velcro Cırt Cırt” Metni Etkinlik Cevapları

173. Sayfa

1. ETKİNLİK

Günlük yaşamımızda kullandığımız, bizlere kolaylıklar sağlayan herhangi bir gereksinimimize çözüm olan bir buluş seçelim. Örneğin; bulaşık makinesi ya da bir toplu iğne, bir denizaltı ya da bir düğme… Dilediğimizi seçebiliriz. Bu buluş, nasıl ortaya çıkmış, kim bulmuş, bu fikir nasıl gelişmiş, hangi zorluklarla karşılaşmış? İlk denemede mi başarılı olmuş? vb. soruların yanıtlarını bulmaya çalışalım ve sınıfta arkadaşlarımızla paylaşalım.Buluşun adı nedir?

Cevap: Fermuar

Kim bulmuş?

Cevap: Gideon SundbackNe zaman bulunmuş?

Cevap: 1913

Çıkış noktası nedir?

Cevap: Çantaların giysilerin kapanıp açılması gereken yerlerin kolaylıkla açılıp kapanması için.Bugün hala kullanılıyor mu? Yoksa değişerek ve dönüşerek başka bir biçime dönüşmüş mü?

Cevap: Hala kullanılıyor.Değişim yok.

Bu buluş ne işe yarıyor?

Cevap: Kıyafetlerin, çantaların, çizmelerin ve daha birçok eşyanın sürekli açılıp kapanması gereken yerlerini kolaylıkla açmak ve kapatmak için.174. Sayfa

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki sözcüklerin anlamını sözlüklerimizden bakıp yazalım.

Cevap:mikroskop: Bir mercek düzeneği yardımıyla küçük nesneleri büyütüp daha belirgin duruma getirmeye veya çıplak gözle görülmeyenleri göstermeye yarayan alet

evrilmek: Bir biçimden başka bir biçime doğal olarak dönmek

ilmek: Çözülmesi kolay düğüm, eğreti düğüm, ilmik

kanca: Bir şey çekmeye yarar, ucu çengelli demir çubukendüstri: Sanayi

şerit: Herhangi bir maddenin dar, düz, ince ve uzun parçası

rulo: Dürülerek boru biçimi verilmiş deri veya kâğıt tomar

tekel: Bir malın yapımının yalnızca bir kuruluşun elinde bulunduğu durum, inhisar, monopolpatent: Buluş belgesi

taklit: Belli bir örneğe benzemeye veya benzetmeye çalışma

piyasa: Satıcıların mal satmak için bir araya geldiği yer, pazar

175. Sayfa3. ETKİNLİK

İnsanlığı bugüne taşıyan en önemli buluş acaba hangisi? Bir liste hazırlayalım. Bu listenin başlığı “İnsanlık Tarihindeki En Önemli On Buluş” olsun. Ardından bu listedeki buluşlardan birine ilişkin arkadaşlarımıza küçük bir sunum yapalım.

Cevap:

İnsanlık Tarihindeki En Önemli On Buluş1. Yazı
2. Ateş
3. Tekerlek
4. Pusula
5. Barut
6. Elektrik
7. Telefon
8. Bilgisayar
9. Teknolojik uydu
10. İnternet

Ateş: Ateşin bulunuşu insanlık tarihinin en önemli buluşlarından biridir.Hem ısınmak hem de madenleri eritmek ve en sonunda tüm motorların yapımında ateşin önemi çok önemlidir.teknoloji ateşten sonra hızlanmıştır.

4. ETKİNLİK

Okuduğumuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayalım.

İsviçreli mühendis G. de Mestral doğadaki hangi bitkiden esinlenmiştir ve bunu ilk ne zaman fark etmiştir?

Cevap: Dulavrat otundan esinlenmiştir. Köpeğini gezdirdikten sonra köpeğinin tüylerine ve pantolonuna yapıştığını görünce sinirlenmiş ama sonra bundan faydalanmanın yollarını aramış.

176. Sayfa

G. de Mestral bitkinin hangi özelliklerini kullanmayı ve kumaşlara aktarmayı düşünüyor?

Cevap: Bitki tohumunun üzerinde bulunan kanca şeklindeki uzantıları.

G. de Mestral’in Velcro buluşunun başarılı bir girişim olarak piyasada tutunma sürecindeki olayları sırasıyla yazınız.

Cevap:

– 10 yıl boyunca boş zamanlarında deneyler yaptı.
– Fransa’nın Lyon kentine gitti ve burada bir dokuma fabrikası ile anlaştı.
– Patent başvurusu yaptı.
– Amerika’ya döndü.
– Uzay ve kayak giysilerinde buluşunu denedi.
– Çocuk giyim üzerinde denendi.
– Çok satmaya başladı.
– Patenti yenilemeyi unuttu.
– Çin ve Güney Kore’de taklitleri yapılmaya başladı.
– 100 milyon doların üzerinde gelir elde etti.
– Günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır.

Metne göre bir buluşun ortaya çıkış süreci nasıl oluyor, buluşun gerçekleşmesinde ne gibi etmenler etkili olabiliyor? Bir buluşun ortaya çıkmasında “şans” ya da “tesadüf” etmenleri etkili olabilir mi?

Cevap:

Evet tesadüf olabilmektedir. Fakat düşünce ve çok çalışma buluşu ortaya çıkarmaktadır.

Metinde anlatılan buluşu (cırt cırtı) günlük yaşamınızda kullanıyor musunuz? Hangi ürünlerde ve nerelerde kullanıldığını görüyorsunuz? Yararlı yönleri nelerdir?

Cevap:

Evet özellikle ayakkabı bağcığı yerine, kıyafetlerde, çantalarda, cüzdanlarda kullanmaktayım.Yararı dikiş gerektirmeyen ve kolay kullanımlı olmasıdır.

177. Sayfa

5. ETKİNLİK

Kişiler, duygu ve düşüncelerini dile getirirken amaçlarına uygun olan anlatım biçimlerini belirlerler.

Şimdi ‘‘Velcro – Cırt Cırt” adlı metnin oluşturulma yöntemini düşünelim. Yazar bu metni aşağıdaki yollardan hangisini seçerek oluşturmuş olabilir? Doğru açıklamanın karşısına onay (✓) işaretini koyalım; diğerlerine çarpı işareti koyalım.

Cevap:

178. Sayfa

6. ETKİNLİK

Yapım eklerinin türlerini anımsayalım. Aşağıdaki sözcüklerin öncelikle köklerini belirlemeye çalışalım. Bu köklerin isim mi yoksa fiil kökü mü olduğunu seçelim. Ardından da bu köklere gelen eklerin hangi tür yapım ekleri olduğunu belirleyelim.

Cevap:

179. Sayfa

7. ETKİNLİK

Cırt cırt adlı buluşu tanıtan bir gazeteci olalım.

Şimdi bir yazı yazalım ve yazımızda G. de Mestral’in buluşunu ilgi çekici bir biçimde anlatalım. Buluşun çarpıcı yönlerini, sağladığı kolaylıkları ve ne gibi alanlarda kullanılabileceğini vurgulayalım.
Yazımızda, düşüncelerimizi nedenleriyle birlikte sunalım, Yazımızı giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat ederek oluşturalım.
İlgi çekici görsellerle destekleyelim.
Genel Ağ ortamında yaptığımız araştırmamızda elde ettiğimiz bilgileri kendi cümlelerimizle aktaralım. Ancak hangi kaynaklardan yararlanmışsak bunları da kaynak olarak belirtmeyi unutmayalım.
Bu tanıtıcı haber metnine çarpıcı ve ilgi çekici bir başlık koymayı unutmayalım, Noktalama ve yazım kurallarına dikkat edelim.

Cevap:

HAYATIMIZ KOLAYLAŞTIRAN CIRT CIRT

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ve bize basit gelen cırt cırt aslında hayatımızı çok kolaylaştıran bir üründür. Cırt cırt’ı bulan Velcro aslında bu ürünü bulabilmek ve geliştirebilmek için hayatının büyük bir bölümünü bun adamıştır.
Spor ayakabılarımızda, çantalarımızda hırka ve kabanlarımızda göğsümüzdeki isimliklerde, cüzdanlarımızda ve daha bir çok alanda cırt cırtı kullanmaktayız. Aslında bu ürünün değerini kullandığımız alanlarda olmadığını düşünerek daha iyi anlayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 309-310-311-312-313-314 . Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.