23 Eylül 2019, 16:25
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 180-181-182-183-184-185 . Sayfa Cevapları6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 180, 181, 182, 183, 184, 185 “Telgrafhane” Metni Etkinlik Cevapları

180. Sayfa

TELGRAFHANE
1. ETKİNLİK

Bilgilerimizi paylaşalım, yorumlayalım.

İnsanlığın en önemli buluşlarından biri olan telgrafın icadına ilişkin bilgi toplayalım. Telgraf ve telgrafhaneler hakkında topladığımız bilgileri sınıfta arkadaşlarımıza anlatalım.Cevap:

Telgraf ilk olarak Claude Chappe, tarafından 1792 yılında bulunmuş olup;günümüzde kullanılan telgrafı 1835 yılında, Samuel Morse geliştirmiştir.Telgraf Mors alfabesi ile çalışmaktadır.Telgraf çekilen yerlere telgrafhane adı verilmektedir.

181. Sayfa

Kim icat etmiş?Cevap: Claude Chappe

Ne zaman icat etmiş?

Cevap: 1792yılında

Nasıl icat etmiş/ne gibi çalışmalar sonucunda bulmuş?Cevap: Tepelerin üzerine kurulmuş kulelerden bir ağ oluşturuldu ve her kulenin üzerinde 49 değişik konuma ayarlanabilen iki uzun kola sahip bir makine vardı. Her konum bir harfe veya bir rakama karşılık geliyordu. Bu sistem çok başarılı oldu. 19. yüzyılın ortalarında Fransa’daki kule ağı yaklaşık olarak 4828 kilometreydi.

Bu icat başka hangi buluşların öncüsü olmuş?

Cevap: İnternet, telefon

Ne işe yaramaktadır? / Sağladığı kolaylıklar nelerdir?Cevap:Anlık iletişim ve haberleşmeyi sağlamaktadır.

Günümüzde kullanımı hâlen etkili bir biçimde süren bir icat mı?

Cevap: Hayır etkili değildir.

Bu buluşun olanaklarından yararlanan kişilerden görüş alıp hakkında bilgi edindiniz mi?Cevap: Evet dedemden bilgi aldım.

182. Sayfa

2. ETKİNLİK

Dinleyeceğimiz metinde karşılaşacağımız sözcük ve sözcük gruplarından bazılarını şiiri dinlemeden önce öğrenelim. Bunun için aşağıdaki sözcüklerin anlamlarını sözlüklerimizden bulup karşılarına yazalım.Cevap:

183. Sayfa

3. ETKİNLİK

Dinlediğimiz şiirden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayalım.Şair “Uyuyamayacaksın” dizesini sık sık yinelemektedir. Şairin seslendiği okur/kişi neden uyuyamayacaktır? Neden bu dizeyi sık sık yinelemektedir?

Cevap:

Çünkü o zamanlarda memleketin hali pek iç açıcı değildir.Telgrafla çok önemli haberler gelebilir.Bu durum düzelmeden uyuyamayacaktır.

“Çünkü sen artık o eski sen değilsin / Sen şimdi ıssız bir telgrafhane gibisin” dizelerini, öncesinde ve sonrasında gelen dizeleri de göz önünde bulundurarak yorumlayınız.Cevap:

Eskiden olduğu kadar rahat olmamalısın.Memleketin hali iyi değil her an bir haber gelebilir ve vatanın sana ihtiyacı olabilir.

Şairin seslendiği kişinin gözüne, ne zamana kadar uyku girmeyecektir? Neden?

Cevap:Memleket düzelene kadar.Çünkü memleket düzelmeden rahata ermek mümkün değildir.

184. Sayfa

Şiirin son bölümündeki dizelerde şair, ‘‘Bir sis çanı gibi gecenin içinde / Ta gün ışıyıncaya kadar/ Vakur, metin, sade / Çalacaksın.” dizeleriyle okuru neye benzetmiştir, neden böyle bir benzetme yapmıştır?

Cevap:

Sis çanına benzetmiştir.Çünkü memlekette her şey karışık ve pusludur.Memlekette her şey düzelene kadar tetikte olmak, dikkatli olmak gerekir.

Şiirin ana duygusu nedir? Şair, bu şiirde kimlere sesleniyor ve onlardaki hangi duyguları harekete geçirmeye çalışıyor?

Cevap: Şiirin ana duygusu memleket için fedakarlık yapılması gerekliliği.Şair tüm yurttaşlara seslenmektedir.Vatanseverlik, fedakarlık, milliyetçilik ve dikkatli olunması gerektiği duygularını öne çıkartıyor.

“Telgrafhane” başlığı, şiirin içeriğiyle uyumlu bir başlık mı? Neden?

Cevap:

Evet uyumludur.Çünkü telgraf ve telgrafhanelerin o zaman ki en önemli iletişim aracıdır.Memleketin hali ve alınacak haberler son derece önemlidir.

185. Sayfa

4. ETKİNLİK

“16 Mart 1920’de İstanbul’daki Meclis-i Mebusan dâhil bütün hükümet daireleriyle beraber İstanbul, İngilizler (Britanyalılar) tarafından resmen işgal edilmiştir. Birleşik Krallık birlikleri İstanbul’da bulunan, başta Rauf Bey olmak üzere önde gelen Millî Mücadele yanlısı milletvekillerini tutukladılar. Ayrıca telgrafhaneler de işgal altına alınmış ve resmi makamlar arasında iletişim imkânı kalmamıştı. Bu şartlara göre, Anadolu, İstanbul ve resmi makamlarla ortak hareketten mahrum kalmıştı.”

Yukarıdaki paragrafı dikkatlice okuyalım.

Millî Mücadele yıllarında iletişim için telgrafhanelerin ne denli önemli olduğunu anlatan bu paragraftan hareketle günümüzde hangi iletişim olanağının, bu denli yaşamsal önem taşıdığını bulalım.

Seçimimizi yaptıktan sonra kısa notlarımızı alalım; bir konuşma taslağı hazırlayalım. Ardından sınıfta konuşmamızı yapalım.

Bu konuşma ne hakkında?

Cevap: Cep telefonları

Bu kısa konuşmada hangi düşünceyi savunacağım?

Cevap: Cep telefonlarının hayatımızdaki yeri ve önemi.

Konuşmaya nasıl başlayacağım?

Cevap: Elimdeki cep telefonumu göstererek: Bu gördüğünüz yanınızda olmasa neler hissedersiniz?

Konuşmayı nasıl sonlandıracağım?

Cevap: Artık bu sadece bir telefon değil, tüm dünyayı ve insanları taşıyan bir alet.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 309-310-311-312-313-314 . Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.