11 Eylül 2019, 19:07
necla
Yönetici

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 212-213-214-215-216 . Sayfa Cevapları 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 212, 213, 214, 215, 216 “Hey Gidinin Efesi” Metni Etkinlik Cevapları

212. Sayfa

1. ETKİNLİK

Biraz sonra okuyacağımız metnin adı, “Hey Gidinin Efesi”. Bu başlığı düşünelim ve metnin konusunun ne olabileceğiyle ilgili tahminlerde bulunalım.Daha sonra tahminimizi nereden/nasıl çıkardığımızı açıklayalım:

Cevap: Bu metnin konusu halk oyunu ya da efeler hakkında olabilir. Başlık ta geçen efe kelimesinden bunu anladım.

2. ETKİNLİK

Aşağıda “Hey Gidinin Efesi” adlı metinde geçen ve anlamları karışık olarak verilen sözcükler yer alıyor. Sözcükleri anlamlarıyla eşleştirelim.Cevap:

213. Sayfa

3. ETKİNLİK

Ders kitabımızı açalım ve “Hey Gidinin Efesi” adlı metni inceleyelim. Metinde paragraflar numaralandı. Bu numaraların olduğu paragrafların konusunu ve o paragrafta özetle ne anlatıldığını aşağıda boş bırakılan kısımlara yazalım. Daha sonra metnin tümünün konusunu ve ana fikrini belirleyelim.Cevap:

Metnin konusu ve ana fikri

Cevap:

214. Sayfa4. ETKİNLİK

Okuduğumuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayalım.

Yazar, zeybek oyununda yöreden yöreye farklılık gösteren özelliklerden söz etmektedir. Bu farklılıkları hangi başlıklar altında ele almaktadır?

Cevap: Çalgılar, kıyafetler, yöre, figürYazar, oyunun değişiklik göstermeyen yönlerinden de söz etmektedir. Bunlar nelerdir?

Cevap: Ama hiç değişmeyen şey, zeybek oyununun o ağır ve erkekçe havasıdır. Öyle titrek hareketler, kırılıp dökülmeler, zeybeğin ruhuna aykırı kaçar.

Metnin tamamını değerlendirdiğimizde yazarın zeybek oyunu hakkında aktarmak istediği temel düşünce nedir?

Cevap: Gerçekte, bu bin bir çeşit zeybek oyununun ortak özelliği her birinin bir hikâyeden, bir inanıştan yola çıkmış oluşudur.215. Sayfa

5. ETKİNLİK

Bu etkinlikte grup arkadaşlarımızla aşağıdaki yabancı kökenli sözcüklerin Türkçe karşılıklarını bulmamız ve Türkçe karşılığının geçtiği bir cümle kurup sınıf arkadaşlarımıza söylemeniz gerekiyor. Haydi, iş başına!

Cevap:dizayn -tasarım
e-mail – e-posta
online – çevrimiçi
doküman – belge
link – ilişim
part time – yarı zamanlı
ekstra – ek
objektif – nesnel
sempatik – sıcakkanlı

1- Bu yeni araç tasarım harikası.
2- Bana gelen e-postaları kontrol ettim.
3- Çevrimiçi oyunları sevmiyorum.
4- Bu belgeleri zamanında yetiştirmem gerek.
5- Sitedeki bir ilişimi tıkladım.
6- Okuldan sonra yarı zamanlı çalışıyorum.
7- Çayın yanında ek olarak kraker de verdiler.
8- Olaylara nesnel bakmak gerekir.
9- Ayşe benden daha sıcakkanlı bir insan.

216. Sayfa

6. ETKİNLİKAşağıda “Hey Gidinin Efesi” adlı metinde geçen deyimleri ve anlamlarını görüyoruz. Bu deyimlerin geçtiği kısa bir öykü planlayalım.

Aykırı kaçmak :Uygun gelmemek, ters gelmek.
Kırılıp dökülmek :Kibar görünmeye çalışmak.
Yakışık almamak :Yerinde olmamak, uygun düşmemek.

Öykünün unsurlarına ve bu öyküyü hangi olay üzerine kuracağımıza karar verelim ve öykümüzü yazalım. Öykü bittikten sonra yazdıklarımızı gözden geçirmeyi unutmayalım.

Cevap:Öykünün konusu: Aykırı Kaçmak
Öykünün karakterleri: Ayşe, Aslı, Ayşe ve Aslının anneleri.
Öykünün geçtiği yer ve zaman: Geçmiş zaman Aslı ve Ayşe’nin evi.

Ayşe her gün ders çalışmaya arkadaşı Aslı’nın evine gidiyordu.Bir müddet sonra annesi Ayşe’ye her gün Aslı’lara gitmesinin yakışık almayacağını onun da bize gelmesini söyledi.Ayşe ise bu durumu Aslı’ya anlattı.Aslı diğer gün Ayşe’lere gelmeden önce kırılıp döküldü.Bir müddet sonra ise Aslı’nın annesi “Her gün gidip gelmeyin bu durum aykırı kaçar” dedi.Ondan sonra her gün olmasa bile ara sıra gidip gelmeye başladılar.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 309-310-311-312-313-314 . Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.