10 Eylül 2019, 19:23
necla
Yönetici

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 360-361-362-363. Sayfa Cevapları 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 360, 361, 362, 363 “Issız Ada ” Metni Etkinlik Cevapları

360. Sayfa

1. ETKİNLİK

Issız bir adada olduğumuzu düşünelim. Hayatta kalmak için neler yapmalıyız?Bu konudaki görüşlerimizi ve gerekçelerimizi hazırlayalım ve arkadaşlarımıza anlatalım.
Arkadaşlarımız görüşlerimizi açıklarken, onların görüşlerinin bir gerekçeye dayanıp dayanmadığını düşünelim.
Gerekçesi mantıklı olan görüşleri onaylayalım.
Bir gerekçeye dayanmayan görüşlerle ilgili sorular soralım.
Farklı görüşleri dinleyip anlamaya çalışalım.

Cevap: İlk önce su kaynakları bulmak gerekir.Ateş yakmak, barınak yapmak ve kendimizi hayvanlardan korumak için önlemler almamız gerekir.Balık yakalamak için çeşitli araç gereçleri değerlendirmek gerekir.Kendimizi olabilecek yaralanmalardan korumak gerekir zira iltihap kapabilir.

361. Sayfa

2. ETKİNLİKDinlediğimiz metinden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayalım.

Ali neden çıkıp gitmek istiyor?

Cevap: Çok sıkılıyordu ve canı bir şeye çok sıkılmıştı.

Ali gideceği yere nasıl karar veriyor?Cevap: Bir dünya haritası bulup parmağını Avustralya’nın doğusundaki küçük bir adaya koyarak karar verdi.

Giderken yanına neleri almayı planlıyor?

Cevap: Tırnak makası, dört tane sabun, çekiç, beş ekmek, yatağını, kitaplığını, kardeşlerini, annesini, babasını, arkadaşları, arkadaşlarının yakınlarını, bisikletlerini, evlerini, okulu, bakkal, gazete getiren çocuk, postacı, dedesi, İzmir ve bütün iller, Van Gölü Peri Bacaları bütün Türkiye.

Ali, ne düşünüyor da yanına her şeyi ama her şeyi almaya karar veriyor.Cevap: Dünya haritasını değiştirmemek için.

362. Sayfa

Siz de bir gün çıkıp gitmek isterseniz nereye gitmek isterdiniz; yanınıza neleri almak isterdiniz? Nedenleriyle açıklar mısınız?

Cevap: Bende güzel bir adaya gitmek isterdim.Issız olmayan ama doğal güzellikleri olan bir ada.Çünkü burada balık tutup dinlenmek, yüzmek ve oynamak isterdim.3. ETKİNLİK

Dinlediğimiz öyküde anlatılanlar gerçek mi, yoksa kurgu mu? Gerçekse gerçek olduğunu gösteren; kurgu ise kurgu olduğunu gösteren kanıtları yazalım.

Cevap:

4. ETKİNLİKAşağıda dinlediğimiz metinden cümleler var. Bu cümlelerde altı çizili “de” bağlacının kattığı anlamı bulalım.Aşağıda dinlediğimiz metinden cümleler var. Bu cümlelerde altı çizili “de” bağlacının kattığı anlamı bulalım.

Cevap:

363. Sayfa

5. ETKİNLİK1. Açıklık: Tek anlama gelmek ve net anlamlı olmaktır. Bir cümlenin kişi, noktalama ve anlam yönünden anlaşılır olmasıdır.
2. Duruluk: Duruluk, bir cümlede gereksiz söz kullanmamayı ve gerektiği kadar sözcük kullanmayı belirtmektedir.
3. Yalınlık: Süssüz, sanatsız, gösterişsiz, dolambaçlı yollara başvurmadan doğrudan anlatımı ifade etmektedir.
4. Özgünlük: Yazarın dil ve anlatım bakımından farklı olması, yeni, kendine özgü ve yenilikçi olması gibi anlamları ifade eder.
5. Akıcılık: Anlatımda akışı engelleyen durumlar bulunabilir. Gereksiz ek, hece veya sözcük bulunması, anlatım sırasında ses akışını bozan ses veya sözcüklere yer verilmesi veya söylenmesi güç sözcüklerin metinde kullanılması akıcılığa engel olan durumlardandır.

Şimdi kısa bir yazı yazalım.

Yazımızda “teknolojinin insanlara zarar verdiği görüşünü” savunalım.

Tartışmacı anlatımı kullanalım. (Yani görüşümüzü kanıtlamaya çalışalım.)
Görüşümüz için kaynaklardan yararlanalım.
Anlatımımızda “açık”, “duru” ve “yalın” olmaya çalışalım.
Savunmamızı gerekçelendirelim (örneklerle, karşılaştırma yaparak, sayılardan yararlanarak vb.)
Yazdığımız paragrafı gözden geçirelim.Cevap:

Barış Ve Kardeşlik

İnsanlar doğar yaşar ve ölürler.İnsanların birbirleri savaşması, kavga etmesi aslında ömürlerini kısaltmalarıdır.Koskoca dünyada insanlar her zaman barış ve kardeşlik içinde yaşamalıdır.Ölüm zaten kaçınılmaz bir durum.Bu güzel dünyada insanların birbirlerini öldürmesi hiç akla uygun değil.Zaten yasalar kanunlar insanların yaptığı hataları cezalandırmaktadır.Fakat bizler bir ve beraber yaşamayı bilmeli kardeşlik duygusu içinde empati yaparak yaşamalıyız.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 309-310-311-312-313-314 . Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.