10 Eylül 2019, 19:35
necla
Yönetici

6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 364-365-366-367-368. Sayfa Cevapları 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 364, 365, 366, 367, 368 “Büyüklere Mektuplar” Metni Etkinlik Cevapları

364. Sayfa

1. ETKİNLİK

Günlük yaşamımızı gözden geçirelim; çalışmaya, oyuna, eğlenmeye, dinlenmeye ne kadar zaman ayırıyoruz? Düşünelim. Daha sonra aşağıdaki daireyi çalışmaya, oyuna, eğlenmeye, dinlenmeye ayırdığımız zamanlara göre paydalara ayırıp her paydayı neye ayırdığımızı yazalım. (Örnek için sağ alt köşeye bakabiliriz.)Cevap:

365. Sayfa

2. ETKİNLİK

Okuduğumuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayalım.Mektubu yazan çocuğun yaşadığı zorluklar nelerdir?

Cevap: Başka çocukların yanında mahçup olması,anne ve babasının sürekli çocuğun başarılarından bahsetmesi, oyun oynamayı bilmemesi.

Çocuğun pek fazla arkadaşı olmayışının nedenleri nelerdir?

Cevap: Başka çocuklara sürekli örnek gösterilmesi o çocuklar tarafından sevilmemesine neden olduğu için.Diğer çocuklarla fazla zaman geçirmediği için.Çocuğun okul birincisi olmak istemesi, kendi hedefleriyle mi ilgilidir? Açıklar mısınız?

Cevap: Hayır, anne ve babasının istediği için öyle hedef koymuş.

366. Sayfa

3. ETKİNLİKYazarın (mektubu yazan çocuğun ağzından) okura vermek istediği ileti (mesaj) nedir? Yazarın vermek istediği iletiyi belirlediğimizde ana fikre de ulaşmış olacağız.

Cevap:

367. Sayfa

4. ETKİNLİKAşağıda metinden alınan parçalar var. Bu parçalarda cümleleri bağlayan bağlaçların altı çizildi. Bu altı çizili bağlaçların iki cümleyi hangi anlam bağıyla birleştirdiğini bulalım ve eşleştirelim.

Cevap:

368. Sayfa

5. ETKİNLİKAşağıda metinden alınan cümleler var. Bu cümlelerde geçen ünlemleri bulalım ve karşısına cümleye hangi anlamı kattığını yazalım.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 309-310-311-312-313-314 . Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.