30 Eylül 2019, 17:05
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Eksen Yayınları Türkçe Ders Kitabı 42-43. Sayfa Cevapları6. Sınıf Türkçe Eksen Yayınları Ders Kitabı Sayfa 42, 43 TEMA SONU DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI” Etkinlik Cevapları

42. Sayfa

1. Aşağıdaki parçada asıl anlatılmak istenen fikir (ana fikir) nedir? Yazarak açıklayınız.

Nedense eleştirilmekten kaçarız oysa farklı, yapıcı yaklaşımlar, eleştiriler, beni daha çok çeker; ilgilendirir. “Beni eleştirin.” demek bizi daha da yüceltir, geliştirir kanısındayım. Özellikle bizi eleştirenler bize ders verir gibi değil de eleştirilerini karşılıklı söyleşi içinde gerçekleştiriyorlarsa daha iyi. Ama böyle olmasa da hoşumuza gitmese de eleştirilmenin bizim için ne kadar iyi bir şans olduğunu bilmeliyiz. Ne yazık ki bizi eleştirenlere düşman gözüyle bakıyoruz. Eleştirilere katılmayabiliriz, söylenenleri yavan ve basit bulabiliriz ama bu durum yapılan her eleştiriyi dikkatle dinlememize engel olmamalı. Bence asıl olumsuzluk, bize yöneltilen eleştiriler değil övgüler olmalıdır.
Montaigne (Monteyn), DenemelerCevap: Eleştiriye açık olmak gerekir.

2. Montaigne’e ait yukarıdaki parçada kullanılan aşağıdaki kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahmin ettiğiniz anlamları kelimelerin karşılarına yazınız. Tahminlerinizin doğru olup olmadığını sözlükten kontrol ediniz.

Cevap:

yapıcı: bir konuya olumlu yönden yaklaşan, olumlu.
kanı: kişinin, düşünerek vardığı ve inandığı sonuç, inanılan düşünce, kesin düşünce
söyleşi: karşılıklı olarak arkadaşça, dostça konuşarak hoş vakit geçirme.3. Bir metni, noktalama işaretlerine dikkat ederek okumak niçin önemlidir? Düşüncelerinizi yazınız.

Cevap: Noktalama işaretleri metinleri karşımızda bir insan ile konuşur gibi anlamak, tonlamalara, nefes alınacak yerlere, cümle sonlarına dikkat ederek okumamızı sağlar.

43. Sayfa

4. Aşağıdaki bilgilerden doğru olanların karşısındaki boşluğa “D”, yanlış olanların karşısındaki boşluğa ise “Y” yazınız.1. Ana fikir, bir metnin içinde bir cümle hâlinde bulunabileceği gibi metnin bütününden de çıkarılabilir. (D)

2. Başlık, ana fikir ve konuyla ilgili olmak zorunda değildir. (Y)

3. Olmuş ya da olması mümkün olayları yer, zaman, kişi unsurlarına dayanarak fazla ayrıntıya girmeden anlatan kısa, sanatsal metinlere masal denir. (Y)

4. Belli bir konu çevresinde var olan birden fazla olayın, sebep-sonuç ilişkisine bağlı bir biçimde oluşturdukları organik bütüne olay örgüsü denir. (D)5. Aşağıdaki boşlukları uygun, doğru kelime ya da ifadelerle doldurunuz.

Cevap:

1. Bir olaya bağlı olarak ortaya çıkan ve birbirini takip eden olaylar, OLAY ÖRGÜSÜ nü oluşturur.
2. Hikâye edici bir metni okuyuculara veya dinleyicilere anlatan kişiye ANLATICI denir.
3. KONU metne sorulan “Yazar ne anlatıyor, neden söz ediyor?” sorularının cevabıdır.

6. Yabancı dillerden alınmış ve Türkçede kullanılan bildiğiniz kelimeler var mı? Varsa bunların Türkçe karşılıklarını aşağıya yazınız.Cevap:

Mouse: Fare
PC: Bilgisayar
Sandalye: Oturgaç
Scanier: Tarayıcı

7. Yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanmanın niçin önemli olduğunu sözlü olarak açıklayınız.

Cevap: Dil bizim önemli bir kültür ögemizdir. Dilimizi korumak ve zenginleştirmek için buna ihtiyaç vardır.8. (I) Sesli okumanın en önemli şartı, kelimeleri doğru telâffuz etmek, okuma zevki uyandırmak ve konuşur gibi okumaktır. (II) Sesli okumada hızlı okumak çok önemlidir. (III) Sesli okumada, ses tonu, metindeki duygu ve düşüncelere bağlı olarak ayarlanmalıdır. (IV) Okuma süreci kesintiye uğratılmamalıdır.
Kaç numaralı cümlede bir bilgi yanlışı vardır?

A) I B) II C) III D) IV

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 309-310-311-312-313-314 . Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.