19 Temmuz 2021, 07:27
murat
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler 136-137-138-139-140-141-142. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 136-137-138-139-140-141-142 Cevapları MEB Yayınları

Hayatımızdaki Sosyal Bilimler Etkinlik Cevapları


Lila renkli yazılar cevaplardır.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 136. Sayfa Cevapları

Arkadaşınız Berra’nın yaşadıklarından yola çıkarak sosyal bilimlerin hayatımıza etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Sosyal Bilimler hayatı öğrenmemize yardım ettiği kadar haklarımızı da öğrenmemize yardım eder. Berra Sosyal Bilgiler dersinde haklarını öğrenmemiş olsaydı aldığı ürün bozuk çıkınca ne yapacağını bilemezdi. Böylece zarar edecekti.Yukarıdaki şemada gösterilen sosyal bilimlerden hangilerini biliyorsunuz? Çalışma alanları hakkında bildiklerinizi söyleyiniz.

Cevap: Arkeolojiyi biliyorum. Geçmiş dönem hakkında bilgi edinmek için yapılan kazılarda ortaya çıkan eserleri inceleyerek bu bilgiye erişiyoruz. Geçmişte insanların kültürlerini, dinlerini, ekonomik faaliyetleri gibi bir çok konuda arkeoloji bilgi vermektedir.


6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 138. Sayfa Cevapları

Sosyal bilimler hayatımızın her alanında vardır. Bir sosyal bilim olan coğrafyadan edindiğimiz bilgiler günlük hayatımızda bakın nasıl işimize yarıyor. Coğrafya sayesinde; Küresel ısınma, hava kirliliği vb. küresel çevre sorunları hakkında fikir yürütebiliriz. Sis, yağmur, kar, dolu vb. meteorolojik olaylarla karşılaştığımızda bu olayların nasıl oluştukları hakkında yorum yapabiliriz. Yaşadığımız çevrede görülen erozyon, heyelan vb. doğal afetlere karşı alınacak tedbirler konusunda görüş belirtebiliriz. Sebze ve meyve halinde gördüğümüz tarımsal ürünlerin hangi ilimizde ve bölgemizde daha çok üretildiğini söyleyebiliriz. Bir turiste yaşadığımız ildeki doğal güzellikler ve tarihi eserler hakkında bilgi verebiliriz. Yaşadığımız ilin nüfus özellikleri hakkında görüş belirtebiliriz.Bu bilgilerden yola çıkarak sosyal bilimlerin hayatımızdaki yerine sizler hangi örnekleri verebilirsiniz? Söyleyiniz.

Cevap: Örneğin hukuk sayesinde insanlar adaletten faydalanırlar. Haksızlıklara uğradıkları zaman hukuk yoluyla bu sorunlarını çözerler.


6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 139. Sayfa Cevapları

Sınıfınızda beşer kişilik gruplar oluşturunuz. Aşağıda verilen sosyal bilim dallarından birini seçiniz ve yapılacak olan çalışmayı öğretmeninizin rehberliğinde grupça gerçekleştiriniz.

Cevap: Coğrafyacıyım: Yaşanılan bölgedeki bitki örtüsü çeşitliliğinin araştırılmasıYaşadığım yer Akdeniz bölgesi bu bölgenin bitki örtüsü makidir. Boyları kısa ve bodur olan maki bitki örtüsü kısa ağaçlar ve çalılardan oluşmaktadır. Aynı zamanda Akdeniz bölgesinde ormanlık alanlar da mevcuttur. Çam ağaçlarının oluşturduğu ormanlık alanlarda aynı zamanda gürgen ve meşe ağaçları da bulunmaktadır.


6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 142. Sayfa Cevapları

Ülkemizin başka hangi alanlarda teknolojik ürünler üretmesini istersiniz? Söyleyiniz.

Cevap: Sağlık alanında teknolojik ürünleri üretmesini isterdim. İnsanların çoğalması ile hastalıkların da artması sağlıkta teknolojik araçların daha çok kullanılmasına neden olmaktadır. Hızlı ve kolay tedavi ve teşhis için teknolojik cihazlara ihtiyaç var.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
22 Kasım 2022, 16:05

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok detaylı ve güzel cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlarıma da önereceğim bir site burası çok faydalı sağolun

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.