30 Ağustos 2021, 16:39
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler 217-218-219-220-221-222. Sayfa Cevapları MEB YayınlarıSosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 217, 218, 219, 220, 221, 222 “Dünden Bugüne Türk Kadını” Etkinlik Cevapları MEB Yayınları

Lila renkli yazılar cevaplardır.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 217. Sayfa Cevapları

1. Ülkemizde toplumsal hayatta başarılarıyla örnek olan başka hangi kadınları biliyorsunuz? Söyleyiniz.Cevap: Sabiha Gökçen, A milli voleybol takımı, Yasemin Dalkılıç, Zübeyde Hanım, Tansu Çiller.

2. Televizyon, gazete vb. medya unsurlarında karşılaştığınız olumlu ve olumsuz haberler kadının toplumdaki durumuyla ilgili size ne düşündürüyor? Açıklayınız.

Cevap: Olumlu haberleri görünce Türk kadını ile gurur duyuyorum.Olumsuz haberlerde ise üzülüyor ve sinirleniyorum.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 218. Sayfa Cevapları

Türk kültüründe kadına verilen önemle ilgili örnekler veriniz.Cevap: Türk kültüründe kadına önem verilir.Özellikle annelere çok değer verilir.Ana duası almak diye bir deyim ancak bizim kültürümüzde olan bir durumdur.Kadınlara saygı duyulur.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 219. Sayfa Cevapları

Türk kadınının siyasi temsilini, topluma katkıları açısından yorumlayınız.

Cevap: Türk kadını siyasi temsilde kadınların sorunlarına daha fazla katkı sağlar.Siyasette bir incelik ve zariflik olur.Toplumun tüm sorunlarını kadınlar daha iyi görür ve çözümler sağlar.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 220. Sayfa Cevapları

Millî sporcumuz Nesrin Olgun Arslan, Türk kadınının toplumsal yönden temsiline nasıl bir örnek olmuştur? Düşüncelerinizi paylaşınız.Cevap: Türk kadıdnını cesaretlendirmiş ve bu yönde daha fazla kadının bu tip girişimlere adım atmasında örnek olmuştur.

1. Bu haber metninde anlatılanlar Türk kadınının ekonomik temsiline nasıl bir örnek olmuştur? Açıklayınız.

Cevap: Türk kadınının girişimci ruhuna ve ekonomiye olan katkısına örnek olmuştur.

2. Çevrenizden ekonomik hayata katkıda bulunan kadınlara örnekler veriniz.Cevap: Market işleten kadınlar, takı tasarım yapan kadınlar benim çevremde gördüğüm örneklerdir.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 222. Sayfa Cevapları

Ülkemizde kadına yönelik şiddetle mücadele için yapılan projelerden hangilerini biliyorsunuz? Söyleyiniz.

Cevap: Mor Çatı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı.

Toplumda kadın-erkek ayrımının yapılması ne gibi sorunlara yol açar? Tartışınız.Cevap: Toplumda cinsiyetçi bir davranış olur ve insanların eşitlik ve adalet duygusuna zarar verir.

1. Geçmişten günümüze kadınlarla ilgili verilen bu gelişmelerden yola çıkarak kadına toplumsal hayatta verilen değerle ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Kadınlara toplumda gereken değer henüz tam anlamı ile istenilen düzeyde olmamakla beraber her geçen güzn daha iyi ve faydalaı haklar verilerek değerlerinin artması sağlanmaktadır.

2. Ülkemizde kadınları toplumsal hayatta daha değerli kılmak için neler yapılabilir? Tartışınız.Cevap: Kadınlara gereken saygı gösterilmeli, daha fazla koruyucu kanunlar olmalı.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.