08 Eylül 2021, 09:58
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler 241-242-243-244-245-246-247-248. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 241-242-243-244-245-246-247-248 Cevapları MEB Yayınları

Türkiye Beklenilendir Etkinlik Cevapları


Lila renkli yazılar cevaplardır.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 241. Sayfa Cevapları

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütünün (UNHCR) 2019 yılı verilerine göre Türkiye, 4 milyon
mülteciye kucak açmış durumdadır. Aynı zamanda TİKA, AFAD vb. kuruluşlar aracılığıyla dünyanın dört bir tarafında yardım faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Yukarıdaki bilgilerden hareketle Türkiye’nin bölgesinde üstlendiği rolle ilgili neler söyleyebilirsiniz ?Cevap:  Türkiye bölgesinde insani bir rol üstlenmiştir. Zor durumda olan insanlara kucak açarak yardımlarda bulunmuştur.


6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 243. Sayfa Cevapları

Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli olduğu her bölgede önemli bir askerî güç olmasının uluslararası alanda etkisi nelerdir? Tartışınız.

Cevap: Bölgedeki halklara huzur ve güven vererek insanların barış içinde yaşamalarıma katkı sağlamışlardır.6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 244. Sayfa Cevapları

Türk, Beklenilendir
Prof. Dr. Tufan GÜNDÜZ’ün anlatımıyla; Türk askeri Saraybosna’da, özel olarak yardıma muhtaç köy ve okulları dolaşıp gerekli yardımlarla donatıyor. Dolaşırken bir köyün muhtarından yardım yapılacakların listesini istiyor. Yardım paketleri ise Türkiye’den kargo ile birliğe gönderiliyor. Köyde listeye göre dağıtım yapılıyor ve köyün ileri gelenlerinden birisi “Biz size listeyi verdiğimizde yardıma muhtaç bir teyzemizi unutmuşuz.” diyor. Teyzenin evi de tepelik bir yerde ve köyün dışındadır. Bizim subaylarımız “Tabii ki yardım edebiliriz.” diyorlar ve diz boyu kara rağmen kutuları omuzlayıp teyzenin evine ulaştırıyorlar. Kapıyı çalıyorlar ve karşılarındaki teyze kapıyı açar açmaz “Türk müsünüz?” diye soruyor. Bizimkiler de “Türk’üz!” deyince yaşlı teyze “Geleceğinizi biliyordum.” Bizim geleceğimizi bilen milyonlar var. El Bab’da, Halep’te, Musul’da..

Metinden ve konu başlığından yola çıkarak Türkiye’nin uluslararası alandaki rolünü nasıl açıklarsınız? Söyleyiniz.

Cevap: Türkler tarih boyunca insani tutum ve mazlum insanlara olan yardımları ile gönüllere taht kurmuştur. Dünyanın neresinde olursa olsun zor durumda olan insanlara yardım etmeyi görev bilen Türk ulusu ve devleti her coğrafyada beklenen olmuştur.


6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 245. Sayfa Cevapları

Petrol ve doğal gaz projeleri için söylenen “boru hattından barış hattına” ifadesi ile ne anlatılmak istenmektedir? Tartışınız.Cevap: Boru hattı petrol ve doğalgazın Orta Asya’dan Avrupa’ya taşınmasında Türkiye önemi bir rol oynamaktadır. Boru hattının ülkemizden geçmesi ülkeler arasındaki ikili ilişkileri de olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle bu ticaret anlaşması ile kültürel ekonomik sosyal ve siyasal yakınlaşmalar ve dostluklar kurulmaktadır.


6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 246. Sayfa Cevapları

1. Türkiye, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesi sayesinde bugüne kadar hangi ülkeler ile ekonomik iş birliği yapmıştır? Söyleyiniz.

Cevap: Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan.

2. Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Projesiyle tarihteki hangi ticaret yolu canlandırılmak istenmiştir? Söyleyiniz.Cevap: İpek yolu canlandırılmak istenmiştir.

3. Bu ticaret yolu Türkiye’nin uluslararası alanda ekonomik rolünü nasıl etkiler? Tartışınız.

Cevap: Ülkemizin ekonomik açıdan değer kazanmasına, başka ülkeler ile ticaret hacmini arttırmaya neden olmuştur.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı olmasını Türkiye’nin uluslararası rolü açısından nasıl değerlendirirsiniz.Cevap: İlk önce kültürel ve sosyal olarak öncü bir devlet olmasını sağlamaktadır. Ülkemizin çocuklara verdiği önem ve değerin göstergesi olması nedeni ile başka ülkeler ile kurulacak iyi ilişkilerin de öncüsüdür.


6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 248. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki tabloda Türkiye’nin dünyada siyasi, askerî, ekonomik ve kültürel açılardan üstlendiği uluslararası rolleriyle ilgili bilgiler verilmiştir. Verilen bilgilerin ilişkili olduğu alanı işaretleyiniz. (Aynı açıklamanın birden fazla doğrusu olabilir.)

Cevap:

248.sayfa sosyal bilgiler 6.sınıfBir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Kasım 2022, 16:26

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Bu konular sınavlarda da çıkıyor o yüzden öğrenmek önemli hatta bunları yazarak öğrenmeliyiz ben öyle yapıyorum derslerim iyi.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.