26 Temmuz 2021, 16:09
murat
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 65-66-67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları MEB YayınlarıSosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 “İslamiyet’in Doğuşu” Etkinlik Cevapları Cevapları MEB Yayınları

Lila renkli yazılar cevaplardır.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 65. Sayfa Cevapları 

İslamiyet’in doğuşuyla birlikte toplumda ne gibi değişimler yaşanmıştır? Bildiklerinizi söyleyiniz.Cevaplar: Putperestlik sona ermiştir, kadınlara ve çocuklara eşit haklar gelmiştir, kölelik sona ermiştir, ırkçılık sona ermiştir, barış huzur ve adalet gelmiştir.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 66. Sayfa Cevapları 

Hz. Muhammed’in (s.a.v) İslamiyete ilk çağrısına yakın çevresinden başlamasının nedenini açıklayınız.

Cevap: En güvendiği insanlar kendi ailesi ve yakınları olduğu için onlardan başlamıştır. Onun emin bir iinsan olması ve asla yalan söylemeyeceğini en iyi yakın çevresi bilir bu nedenle onlardan başlamıştır.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 67. Sayfa Cevapları 

İslamiyet’in yayılmasında Hicret’in ne gibi katkıları olmuştur? Tartışınız.Cevap: Hicret sayesinde Medine başta olmak üzere başka yerlerde İslamiyetle tanışma ve İslamiyetin yayılmasına neden olmuştur.İslamiyetin yakından tanınması hızla insanların Müslüman olmasına neden olmuştur.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 68. Sayfa Cevapları 

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Veda Hutbesi’nde verdiği mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadası’ndaki yaşantıyla karşılaştırarak söyleyiniz.

Cevap: Kadınlara çocuklara ve kölelere eşit haklar gelmiştir.Irkçılık kalkmıştır.İnsanlar eşit sayılmışlar ve renklerinden ya da ırklarından dolayı üstün olamayacakları üstünlüğün sadece Takva ile olacağı Veda Hutbesi’nde peygamber efendimiz tarafından bildirilmiştir.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 71. Sayfa Cevapları 

Haritayı inceleyiniz. İslamiyet’in yayılışı daha çok hangi yönlerde olmuştur? Nedenleriyle birlikte açıklayınız.Cevap: İslamiyet’in yayılışı daha çok Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde doğru yayılmıştır. Bunda kurulan devletlerin etkisi ve fetihler etkili olmuştur.

Aşağıdaki tabloda Arap Yarımadası’na dair İslamiyet öncesi ve sonrasına ait bilgiler verilmiştir. Verilen bilgilerden yola çıkarak tablodaki boşlukları doldurunuz.

Cevap:

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 71. Sayfa Cevapları Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

22 Kasım 2022, 15:25

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2699

Kısa ve net cevaplar olması çok hoşuma gitti böyle kitaba sığıyor çok teşekkür ederim bu konu için

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.