02 Aralık 2021, 22:22
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı (Anayasal Güvence Altındayız) Cevapları Anadol Yayınları6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 6. Ünite “Yönetime Katılıyorum” 222, 223, 224, 225, 226. Sayfa (Anayasal Güvence Altındayız) Etkinlik Cevapları

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 222. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışması

Bireyler niçin hak ve sorumluluklarını bilmelidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İnsanlar hak ve sorumluklarını bilirse herhangi bir haksızlığa uğradıkları zaman haklarını arayabilirler. Adaletin ve eşitliğin sağlanması için önemlidir.Banka mağdurları Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına akın etti.

Aydın’da vatandaşlar haklarını aramak için bankalara karşı bir hukuk mücadelesi başlattı. Aydın’da
bankalardan kredi kullanan binlerce kişi, kredi kullanılırken dosya masrafı, erken ödeme komisyonu, yeniden yapılandırma masrafı, istihbarat ücreti gibi birçok isim altında tahsil edilen parayı geri alabilmek için Tüketici Hakları Hakem Heyeti Başkanlığına başvurdu. Müracaatın oldukça fazla olması nedeniyle Efeler Kaymakamlık binasında Tüketici Hakları Hakem Heyeti Başkanlığında özel birim oluşturuldu. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için dilekçeler hazırlandı. Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığında görevli yetkililer özellikle banka mağduru olarak binlerce kişinin başvuru yaptığını ve başvuruların artarak devam ettiğini belirtti. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a göre bankaların yalnızca kredinin verilmesi için zorunlu, makul ve belgeli masrafları tüketiciden isteyebileceği belirtildi.

Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Tüketici Hakları Hakem Heyeti hangi amaçla kurulmuştur?Cevap: Hizmet veren kurumlar ile hizmet alan insanlar arsında oluşan sorunları çözmek için kurulmuştur. 

İnsanlar, bankaların haksız uygulamaları karşısında neler yapmıştır?

Cevap: Tüketici Hakem Heyetine dilekçe ile başvurup, mağduriyetin giderilmesini istemişlerdir.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 226. Sayfa Cevapları

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı inceleyiniz. Anayasamızdaki diğer haklarımızın neler olduğunu defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Eğitimden faydalanma hakkı, sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı, dilekçe hakkı, seçme ve seçilme hakkı, düşünce ve kanaat hakkı gibi bir çok haklarımız bulunmaktadır.

 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayınları 222-223-224-225-226. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada da paylaşıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.