26 Kasım 2021, 11:16
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 139-140-141-142 Cevapları Anadol Yayınları


6. Sınıf  Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 139, 140, 141, 142. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

Gelecekteki Yaşam Metni Cevapları


6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 139. Sayfa Cevapları

Evinizde kullandığınız teknolojik aletler günlük yaşamı nasıl kolaylaştırmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf etmemizi sağlamaktadır.Ayrıca bilgiye ulaşmada oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucunda elde edilmiş ürünlerden bazıları aşağıda verilmiştir. Görselleri inceleyiniz. Bu ürünlerin bizlerin yaşamını nasıl etkilediği hakkındaki düşüncelerinizi
arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Tekerlek ile ulaşım kolaylaşmıştır.Gerek insanların ulaşımında gerekse yük taşımacılığında kolaylık sağlamaktadır.Ampul sayesinde aydınlatma gerçekleşir.Cep telefonu ile haberleşme ve bilgi edinme kolay olmaktadır. Stetoskop ile hastalıkların teşhisi kolay olmaktadır.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 141. Sayfa Cevapları

Mars’ta su bulunmasının gelecekteki yaşam üzerine etkileri neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Su olan yerde yaşam da olur. Bu nedenle ileriki zamanlarda insanların Mars’ta yaşaması da gerçekleşebilir.Dünya nüfusunun artması ile insanlar belki de Mars gezegeninde yaşamak isteyebilirler.Üç boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasının gelecekteki yaşam üzerine etkileri neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bu yazıcılar sayesinde insanların gereksinim duydukları organlar yapılabilir. Makine parçaları yapılabilir. Hayatımız daha kolay ve uzun olabilir.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 142. Sayfa Cevapları

Aşağıda verilen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gelecekteki yaşam üzerine etkileri ile ilgili düşüncelerinizi noktalı yerlere yazınız.

1. Madenler doğal kaynaklardır. Siz de biliyorsunuz ki dünya üzerinde bulunan doğal kaynaklar zaman içinde tükenebilir. Bilim insanları bu tehlikeye karşılık alternatif kaynaklar bulmak için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalardan en öne çıkanı ise asteroit madenciliğidir. Mars ile Jüpiter arasında yer alan gök cisimlerine asteroit adı verildiğini fen bilimleri dersinde öğrenmiştiniz. Bilim insanlarına göre dünyada kullanılan çok sayıda maden, asteroitlerin yapısında bulunmaktadır. Asteroitlere uzay araçları göndermenin, asteroitlerdeki madenleri çıkarmanın mümkün olduğu düşünülmektedir. Gelecekte, asteroitlerin yapısında bulunan altın, gümüş, platin, nikel, alüminyum, demir ve kobalt gibi madenlerin elde edilerek insanlığın kullanımına sunulması planlanmaktadır.Cevap: Böylece insanların ihtiyaç duyduğu madenler daha çok olacak ve bilimsel ve teknolojik gelişmeler daha fazla olacaktır.

2. Günümüzde kalp yetmezliği yaşayan insanların önemli bir kısmı yaşamlarını kalp pilleri ile
devam ettirebilmektedir. Kalp pillerinin kullanım ömrü sınırlıdır. Bu nedenle kalp yetmezliği olan
hastalarının belirli aralıklarla ameliyat edilerek kalp pillerinin değiştirilmesi gerekir. Bu soruna
çözüm bulmak isteyen Türk bilim insanı Canan Dağdeviren, giyilebilir kalp pilini icat etti. Dağdeviren’in icat ettiği bu piller kalp yetmezliği olan hastaların kalbinin üzerine yapıştırılacaktır. Pil, kalp ve diğer iç organların hareket enerjisini elektrik enerjisine çevirerek şarj edilecektir. Giyilebilir kalp pili takılan hasta belirli aralıklarla ameliyat olmak zorunda kalmayacaktır.

Cevap: Böylece insanların sürekli ameliyat olmasına gerek kalmadan hem maddi hem manevi bir kazanın elde edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
25 Kasım 2022, 12:14

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Bu konuya yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim ödevlerime yardımcı oluyorsunuz size çok teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.