29 Kasım 2021, 19:32
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 162’den 172’ye Kadar Cevapları Anadol Yayınları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 162-163-164-165-166-167-168-169-170-171-172. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

 Kaynakların Ülke Ekonomisindeki Yeri Metni Cevapları


6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 162. Sayfa Cevapları

Sınıfınızda bulunan eşyaları inceleyiniz. Bunların nelerden yapılmış olabileceğini tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Ağaçtan, metalden, camdan, kağıttan, plastikten, kumaştan yapılmış eşyalar var.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 163. Sayfa Cevapları

Gökçe ve annesi, ev ihtiyaçları için alışverişe çıkarak aşağıdaki görsellerde verilen ürünleri satın almışlardır. Görselleri inceleyerek bu ürünlerin hangi ekonomik faaliyetler sonucunda üretilmiş olabileceğini tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap:

ekonomik faaliyetler

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 172. Sayfa Cevapları

Kaynakların ülkemiz ekonomisindeki yeri ve önemi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.Cevap: Kaynakların ülkemiz ekonomisine büyük katkıları vardır. Kaynakların çok olması ve çeşitlilik göstermesi sanayinin ve ticaretin gelişmesine katkı sağlar. Ayrıca turizm sektörüne de katkı sağlamaktadır.

Ülkemizdeki ekonomik faaliyetlere aşağıda örnekler verilmiştir. Örnekleri inceleyerek bu ekonomik faaliyetlerin hangi kaynak ya da kaynaklar kullanılarak yapıldığını noktalı yerlere yazınız.

1. Çiftçi Ahmet Amca, 10 dönümlük tarlasına şeker pancarı eker. Ürünlerini barajda biriken su ile sulayarak büyütür. Hasat zamanı geldiğinde köyden 5 kişiyi ücretini ödeyerek çalıştırır ve ürünlerini onlara toplatır. Ürünleri, şeker pancarı toplama alanına traktörle götürerek teslim eder.

Cevap: Tarım, hizmet, ulaşım, sanayi kaynakları kullanılmıştır.2. Gamze Hanım, kâğıt fabrikası sahibidir. Fabrikasında 50 kişi çalışmaktadır. Ürettiği kâğıdı müşterilerine satarak para kazanmaktadır. Geri dönüşümün ülke ekonomisine faydasını bilen ve bilinçli bir vatandaş olan Gamze Hanım, aynı zamanda fabrikanın yanında kurduğu tesis ile atık kâğıtların geri dönüşümünü de sağlamaktadır.

Cevap:  Sanayi, hizmet, ticaret, tarım kaynakları kullanılmıştır.

3. Yaşadığı köyde büyükbaş hayvancılıkla uğraşan İsmail Bey, bir besi çiftliği kurmuştur. Çiftliğinde 70 tane büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Hayvanların yiyecek ihtiyacını tarlasına ektiği mısırı, silaj hâline getirerek karşılamaktadır. Hayvanların sütünü hızlı bir şekilde sağmak için süt sağma makineleri kullanmaktadır. Hayvanlardan elde ettiği sütü, anlaştığı süt firmasına satarak geçimini sağlamaktadır.

Cevap: Hayvancılık, sanayi, tarım, ticaret, kaynakları kullanılmıştır.4. Işıl Hanım, inşaat mühendisidir. Konut inşa ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Bina yapmak için çimento, kum, kapı, parke, elektrik kabloları, demir gibi ürünleri fabrikalardan satın almaktadır.

Cevap: Hizmet, sanayi, madencilik, ticaret, ormancılık kaynakları kullanılmıştır.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayınları 162-163-164-165-166-167-168-169-170-171-172. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada da paylaşıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
16 Nisan 2022, 20:09

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok teşekkürler çok yardımcı oldu?

10 Mart 2024, 15:37

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok yararlandım çok güzel iyi ki yapmışsınız

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.