29 Kasım 2021, 21:11
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 173-180 Cevapları Anadol Yayınları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 173-174-175-176-177-178-179-180. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

 Kaynakların Bilinçsiz Kullanımı Metni Cevapları


6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 173. Sayfa Cevapları

Kaynakları bilinçsizce kullanmanın canlı yaşamına zararları neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Kaynakların bilinçsiz kullanımı canlı yaşamanı tehdit etmektedir. Ormanların yok olması bir çok canlı türünün neslinin tükenmesi ya da tükenme tehlikesine girmesine neden olmaktadır. Suların kirlenmesi balıkları yok etmektedir, toprağın kirletilmesi, asit yağmurları tarımı olumsuz etkilemektedir. Havanın kirletilmesi iklim değişikliklerine ve dolayısıyla kuraklığa neden olmaktadır.Tüm bu ve buna benzer bilinçsizlik insanların ve diğer canlı türlerinin sağlığını ve nesillerinin tehlikeye girmesine sebep olmaktadır.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 174. Sayfa Cevapları

Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.Başakşehir Belediyesinin atık yağ toplama kampanyası başlatmasının amacı nedir?

Cevap: Atık yağların çevreyi kirletmesini engellemek, halkı bilinçlendirmek, atık yağların değerlendirilmesi için kampanya başlatmışlardır.

Atık yağların çevreye ve canlı yaşamına zararları nelerdir?Cevap: Suya ve kanalizasyona döküldüğü andan itibaren su yüzeyini kaplar, havadan suya oksijen geçişini önler, zamanla sudaki oksijenin tükenmesine neden olur. Su kaynaklarında yaşamını sürdüren canlılar bu durumdan büyük zarar görür. Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar vermektedir.
 Atık yağlar, atık su arıtma tesislerinin işletme maliyetlerini artırır. Atık yağlar, kanal borularına
yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olmaktadır.
 Çöpe dökülen atık yağlar çöp depolama alanında sık sık yangın çıkmasına neden olmaktadır.

Yaşadığınız yerleşim birimindeki belediye hangi atık maddeleri toplamaktadır? Bu konuda bilgi edininiz.

Cevap: Bulunduğum yerde belediye atık pil topluyor. Aynı zamanda bazı noktalara cam atık, plastik atık ve kağıt atık kutuları koyarak geri dönüşüme katkı sağlıyorlar.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 175. Sayfa Cevapları

Aşağıda İzmir Büyükşehir Belediyesinin suyun tüketimiyle ilgili bir afişi verilmiştir. Bu afişteki
görselden çıkardığınız düşünceleri arkadaşlarınızla paylaşınız.kuraklık

Cevap: Bu görselde anlatılmak istenen suyumuzu tasarruflu kullanmamız gerektiğidir.Suyu bilinçsiz kullanmamız bizden sonraki nesillerin susuz ve kurak bir ortamda olması anlamına gelmektedir. Bu da canlıların yaşamını tehlikeye sokar.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176. Sayfa Cevapları

Tüm canlıların yaşamını devam ettirmesinde önemli bir rolü olan toprağı bilinçli kullanıyor muyuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Pek bilinçli kullandığımız söylenemez. Toprağı nadasa bırakmıyoruz, anız yakıyoruz, asit yağmurları ile toprağı kirletiyoruz.6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 180. Sayfa Cevapları

Günümüzde enerji üretiminde kullanılan kaynakların genel özellikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bu özelliklere göre enerji kaynaklarının canlı yaşamı üzerinde nasıl bir etki yaptığını düşününüz. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Enerji kaynaklarında yenilenebilir enerji kaynaklarının arttırılması gerekiyor. Yenilenemeyen enerji kaynakları hem canlılara hem de doğaya zarar vermektedir. aşırı karbondioksit salınımı yaptığı için hava kirliliği ve dolayısı ile kuraklığa neden olmaktadır.Bu da canlıların yok olmasına sebep olmaktadır.

Aşağıda verilen kaynakların bilinçsizce kullanılmasının canlı yaşamına etkilerini noktalı yerlere yazınız.

Cevap:Su: Su kaynaklarının bilinçsiz kullanımı su kıtlığına ve kuraklığa neden olur. 

Toprak: Verimsizlik, tarımsal ürünlerde azalma, kuraklık, ekilebilir alanların azalması ve yok olması.

Orman: İklimlerde bozulma, hayvan ve bitki türlerinin yok olması, hava kirliliği, orman sanayisindeki hizmet işlerinin azalması , işsizlik.

 Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


20 Nisan 2022, 20:45

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

??Teşekkürler çooooooook güzellllllll
Sizin sayenizde ödevimi yapa bildimm????cook teşekkürler ??

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.