02 Aralık 2021, 22:22
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 222-223-224-225-226 Cevapları Anadol Yayınları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 222, 223, 224, 225, 226. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

Anayasal Güvence Altındayız Etkinlik Cevapları


6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 222. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışması

Bireyler niçin hak ve sorumluluklarını bilmelidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İnsanlar hak ve sorumluklarını bilirse herhangi bir haksızlığa uğradıkları zaman haklarını arayabilirler. Adaletin ve eşitliğin sağlanması için önemlidir.Banka mağdurları Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına akın etti.

Aydın’da vatandaşlar haklarını aramak için bankalara karşı bir hukuk mücadelesi başlattı. Aydın’da
bankalardan kredi kullanan binlerce kişi, kredi kullanılırken dosya masrafı, erken ödeme komisyonu, yeniden yapılandırma masrafı, istihbarat ücreti gibi birçok isim altında tahsil edilen parayı geri alabilmek için Tüketici Hakları Hakem Heyeti Başkanlığına başvurdu. Müracaatın oldukça fazla olması nedeniyle Efeler Kaymakamlık binasında Tüketici Hakları Hakem Heyeti Başkanlığında özel birim oluşturuldu. Vatandaşların mağduriyet yaşamaması için dilekçeler hazırlandı. Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığında görevli yetkililer özellikle banka mağduru olarak binlerce kişinin başvuru yaptığını ve başvuruların artarak devam ettiğini belirtti. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a göre bankaların yalnızca kredinin verilmesi için zorunlu, makul ve belgeli masrafları tüketiciden isteyebileceği belirtildi.

Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Tüketici Hakları Hakem Heyeti hangi amaçla kurulmuştur?

Cevap: Hizmet veren kurumlar ile hizmet alan insanlar arsında oluşan sorunları çözmek için kurulmuştur. 

İnsanlar, bankaların haksız uygulamaları karşısında neler yapmıştır?

Cevap: Tüketici Hakem Heyetine dilekçe ile başvurup, mağduriyetin giderilmesini istemişlerdir.6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 226. Sayfa Cevapları

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı inceleyiniz. Anayasamızdaki diğer haklarımızın neler olduğunu defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Eğitimden faydalanma hakkı, sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı, dilekçe hakkı, seçme ve seçilme hakkı, düşünce ve kanaat hakkı gibi bir çok haklarımız bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


25 Kasım 2022, 12:28

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Yasaları bilmek hepimizin görevi aslında bunun hem bize hem ülkemize faydası var bu nedenle derste bunları işlemek çok önemli

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.