03 Aralık 2021, 18:45
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 250-251-252-253 Cevapları Anadol Yayınları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 250, 251, 252, 253. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

Ülkemizin Üstlendiği Uluslararası Roller Cevapları


6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 250. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışması

Ülkemizin dünya üzerinde bulunduğu göreceli konumunun ülkemize sağladığı yararlar nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Türkiye Asya ve Avrupa kıt’aları arasında köprü görevi yapmaktadır. Tarihi ve kültürel zenginliği sayesinde bir çok turist gelmektedir. Doğal gaz boru hatları ülkemizden geçerek Avrupa kıt’asına gitmektedir. Çanakkale ve İstanbul Boğazları nedeni ile deniz taşımacılığında önemli bir yer tutmaktadır.Elverişli toprak ve iklimi sayesinde bir çok tarım ürünü yetişmektedir.Üç tarafı denizlerle kaplıdır.6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 251. Sayfa Cevapları

Birleşmiş Milletlerden Türkiye’ye övgü dolu sözler
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, Türkiye’nin Arakan Müslümanlarına yönelik insani yardımlarına ilişkin, “Türkiye insani yardımlarda küresel olarak cömert bir ülke olma özelliğini sürdürüyor.” dedi. Myanmar’ın Arakan eyaletinde yaşanan karışıklıklardan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların, temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için talep edilen 434 milyon dolarlık acil fonun 335 milyon dolarının karşılandığını anımsatan Grandi, “Konferansın sonucundan memnunuz. Daha önce talep ettiğimiz 434 milyon dolarlık fonun yaklaşık 4’te 3’ünü bu konferans yoluyla tedarik etmiş olduk.” dedi. Grandi, Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki daimi temsilcisinin “Planlanan projeler ve teslimatlarla Türkiye tarafından (Arakan Müslümanlarına) sağlanan insani yardım miktarı toplamda 50 milyon doları aşacak.” ifadesine de değinerek Türkiye’ye övgüde bulundu. Grandi, “Şunu
vurgulamak istiyorum ki Türkiye insani yardımlarda küresel olarak cömert bir ülke olma özelliğini
sürdürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Genel Ağ’dan düzenlenerek alınmıştır (20.07.2018).

Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Birleşmiş Milletler temsilcisi Türkiye’den neden övgü dolu sözlerle bahsetmiştir?Cevap: Ülkemizin küresel ölçekte insani yardım bazında oldukça cömert olduğu için övgü ile bahsetmişlerdir.

İnsani yardım alanında üstlendiği rol, ülkemize nasıl katkılar sağlamış olabilir?

Cevap: Ülkemizin dünya ülkeleri ve mazlum devletler tarafından daha çok sevilmesine neden olmuştur. Ülkemizin insanlara çok yardım eden bir ülke olması özelliğini dünyaya tanıtmıştır. 

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 253. Sayfa Cevapları

Ülkemizin sahip olduğu siyasi, askerî, ekonomik ve kültürel özelliklere bağlı olarak uluslararası alanda üstlendiği rolleri yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: 

Siyasi roller: Avrupa, Asya ve Ortadoğu merkezinde olması dolayısı ile kilit rol oynamaktadır.

Askerî roller: Nato’ya bağlı olan ülkemiz değişik coğrafyalara asker göndererek bölge ve ülkelerin barışına katkı sağlamaktadır.

Ekonomik roller: Türkiye transit ticaret yolu olma özellikleri taşıması yanı sıra, üç tarafı denizlerle çevrili olduğu için deniz taşımacılığında da önemli bir yer tutmaktadır. Tarımsal faaliyetlerin bol ve çeşitli olması başka ülkelere de bu ürünlerin ihraç edilmesi söz konusudur.Kültürel roller: TİKA aracılığı ile özellikle Türk Cumhuriyetlerinde yaptığı kültürel çalışmalar ile bölgede barış ve huzurun yanı sıra kültürel faaliyetlerde bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan çok farklı medeniyetlere ait eserlerin sergilenmesi ve onları dünyaya tanıtması sonucu oluşan  kültürel faaliyetler.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


25 Kasım 2022, 12:31

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Bu konuyu bulduğuma çok sevindim ödevim vardı ve zorlanıyordum iyi ki varsınız sayenizde ödevimi yaptım

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.