07 Ekim 2021, 15:52
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98’den 111’e Kadar Cevapları Anadol Yayınları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 98-99-100-101-102-103-104-105-106-107-108-109-110-111 Cevapları Anadol Yayınları

Türkiye’nin Beşeri Coğrafya Özellikleri Metni Cevapları


6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışması

Ülkemizde nüfus neden her yere eşit dağılmamıştır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İklim şartları, ulaşım imkanları, tarımsal alanlar, sanayi, turizm, ticaret, madenlerin olduğu yerler, su kaynakları nüfusun şekillenmesinde etkilidir.6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 99. Sayfa Cevapları

Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Ülkemizde nüfusun en fazla olduğu il hangisidir? Bu ilimizde nüfusun fazla olmasının sebepleri neler olabilir?

Cevap: İstanbul, çünkü sanayi, ılıman iklim,  ticaret, ulaşım, deniz yollarında olması, eğitim, sağlık, turizm gibi bir çok konuda ön planda olmasından dolayı nüfus yoğundur.Ülkemizde nüfusun en az olduğu il hangisidir? Bu ilimizde nüfusun az olmasının sebepleri neler olabilir?

Cevap: Bayburt çünkü, Sanayi ve turizm gelişmemiş, tarımsal alanları az, iş imkanları sınırlı, ulaşımı zor ve iklimi karasal iklimdir.

Nüfus yoğunluğu en az ve en fazla olan illerimiz hangileridir? Bu illerimizde nüfus yoğunluğuna etki eden faktörler neler olabilir?

Cevap: İstanbul en fazla, Bayburt en düşük nüfus yoğunluğuna sahiptir. Buna etki eden faktörler iklim, sanayi, ticaret, ulaşım, yeryüzü şekilleri, madencilik, tarım, su kaynaklarıdır.6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 100. Sayfa Cevapları

Aşağıda ülkemizin nüfus miktarının illere göre dağılımı verilmiştir. Haritayı inceleyiniz. Ülkemizin fiziki özelliklerini de göz önünde bulundurarak nüfusun ülkemize dağılışını yorumlayınız.

Cevap:   

Ülkemizde nüfus daha çok geniş düzlükler olan ve ılıman iklime sahip yerlerde yoğunlaşmıştır. Bunun yanında sanayi, ticaret ve turizm olan yerler de etkilidir.Ulaşım ve tarım, su kaynakları da nüfusun dağılımında etkili olmuştur. Genellikle doğu illerinde nüfus daha azdır. Bunda yer yüzü şekilleri, tarım, iklim, ulaşım ve sanayi de etkendir. En kalabalık il İstanbul en az nüfus olan il ise Bayburt’tur.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 102. Sayfa Cevapları

Yaşadığınız yer ve çevresinde nüfusun dağılışını ve özelliklerini araştırınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Yaşadığım Yer İstanbul’dur. Ülkemizin en kalabalık ilidir. Bu ilin kalabalık olmasındaki etkenler ise, iklim, yeryüzü şekilleri, tarım, ulaşım, eğitim, sanayi, ticaret, turizm, sağlık sektörlerinin fazla olması, tarihi ve kültürel eserlerin fazla olması gelmektedir.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 103. Sayfa Cevapları

Kitabınızın 104. sayfasında yer alan haritayı inceleyiniz (Harita 3.21). Ülkemizde yapılan tarım ve hayvancılık faaliyetlerini harita üzerinde göstererek bunların nüfusun dağılışı üzerindeki etkisini tartışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Tarımsal faaliyetlerin çok yapıldığı ve ılıman iklime sahip olan Akdeniz bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara bölgesinde nüfus yoğunluğu fazladır. Karadeniz bölgesinde yetiştirilen çay ve fındık başta olmak üzere buradaki nüfusun artmasına katkı sağlamıştır.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 105. Sayfa Cevapları

Kitabınızın 106. sayfasında yer alan haritayı inceleyiniz (Harita 3.22). Ülkemizde yapılan turizm faaliyetlerini harita üzerinde göstererek bunların nüfusun dağılışı üzerindeki etkisini tartışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Turizmin fazla yapıldığı yerlerde nüfusun yoğun olduğu görülmektedir.Bunların başında Ege ve Akdeniz illeri gelmektedir. Ayrıca kış turizmi, yayla turizmi, kültür turizmi, dini turizm olan yerlerde de nüfus yoğunluğu fazladır. Özellikle sahil kesimlerinde yaz turizmi yapıldığından buralar da da nüfus sayısı fazladır.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 108. Sayfa Cevapları

Aşağıda verilen haritayı inceleyiniz (Harita 3.23). Ülkemizde yapılan sanayi faaliyetlerini harita üzerinde göstererek bunların nüfusun dağılışı üzerindeki etkisini tartışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Sanayi faaliyeti olan yerlerin nüfusları diğer yerlere göre daha fazladır. İnsanların fabrikalarda çalışması, ulaşım sektörünün artması, buralara göçe neden olmuştur.

Aşağıda verilen haritayı inceleyiniz (Harita 3.24). Ülkemizdeki maden ve enerji kaynaklarını harita üzerinde göstererek bunların nüfusun dağılışı üzerindeki etkisini tartışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Maden ve enerji kaynaklarının olduğu yerler göç alarak buraların nüfus yoğunluğu artmıştır. İnsanlara iş imkanı veren yerlerin bazıları da maden ve enerji kaynaklarının olduğu yerlerdir.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 110. Sayfa Cevapları

Aşağıda verilen haritayı inceleyiniz (Harita 3.25). Ülkemizde bulunan akarsu, göl ve barajları harita üzerinde göstererek bunların hangi amaçlarla kullanıldığını tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Tarımda sulama, barajlar, turizm, içme suyu, balıkçılık, tuz yapımı, enerji.

Aşağıda verilen haritayı inceleyiniz (Harita 3.26). Ülkemizde ormanların yoğun olduğu ve az olduğu yerleri söyleyiniz.Cevap: Ormanların yoğun olduğu yerler Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgeleridir. Az olan yerler Doğu Anadolu, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu Bölgeleridir.

6. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 111. Sayfa Cevapları

Aşağıda verilen soruların cevaplarını yanlarındaki kutucuklara yazınız. Soruları cevaplarken kitabınızda verilen haritalardan yararlanabilirsiniz.

Cevap:

Ülkemizde yeryüzü şekillerinin engebeli olmasından dolayı nüfusun seyrek olduğu iller hangileridir?Cevap: Hakkari, Bayburt, Tunceli, Artvin Kars, Ağrı, Iğdır, Muş.

Ülkemizde iklim şartlarının uygun olmasından dolayı nüfusun fazla olduğu iller hangileridir?

Cevap: İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Mersin, Hatay, Bursa, Gaziantep.

Ulaşım faaliyetlerinin nüfusun dağılışı üzerindeki etkileri nelerdir?Cevap: Ulaşım faaliyetlerini yoğun olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu fazla olmaktadır.

Ülkemizde tarım faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı iller hangileridir?

Cevap: Adana, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Ordu, Giresun, Antalya, İçel, İzmir, Bursa, Edirne, Aydın, Muğla, Konya.

Ülkemizde hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı iller hangileridir?

Cevap: Erzurum, Kars, Ağrı, Muş, Hakkari, Iğdır, Ardahan, Gümüşhane, Bolu, Bursa, Konya.

Ülkemizdeki sanayi faaliyetleri nüfusun dağılışı üzerinde nasıl bir etkiye sahiptir?

Cevap: Sanayinin geliştiği yerlerde nüfus yoğunluğu fazladır. Çünkü insanlar fabrikalarda çalışıyor ve o bölge göç alıyor.

Ülkemizde madenlerin çıkarıldığı ve bundan dolayı nüfusun fazla olduğu iller hangileridir?

Cevap: Zonguldak, Bursa, Hatay, Kocaeli, Elazığ.

Ülkemizde turizm faaliyetlerinden dolayı nüfusun fazla olduğu iller hangileridir?

Cevap: İstanbul, Antalya, İzmir, Çanakkale, Muğla, Aydın, Ankara, Bursa.

Ülkemizde su kaynaklarının yetersiz olmasından dolayı nüfusun seyrek olduğu iller hangileridir?

Cevap: Şanlıurfa, Mardin, Yozgat, Çankırı, Kahramanmaraş.

Bir önceki yazımız olan Monarşilerde demokrasinin temel ilkelerinden hangileri yer almaz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


25 Kasım 2022, 12:05

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çook soru var ve bıktım gerçekten buradan bakıyorum bazen iyi oluyor emekleriniz için çok teşekkür ederim elinize sağlık

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.