Cevap Yaz
14 Temmuz 2021, 17:02
Yuri
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 171-172-173-174. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık2021-2022 Öğretim Yılı 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 5. Tema MİLLÎ KÜLTÜRÜMÜZ Sayfa 171, 172, 173, 174 “Öğretmenimin Mektubu” Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 171. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Yurt kelimesinin anlamı nedir?

CEVAP: Bir halkın üzerinde yaşadığı, kültürünü oluşturduğu toprak parçası, vatan.

2. Anadolu denince aklınıza neler geliyor?

CEVAP: Anadolu denince aklıma yüzyıllardır Türkleri yurdu olan topraklar geliyor. Çok uzun zamandır bu topraklarda yaşıyoruz ve burayı korumak için her şeyi yapıyoruz.

3. Yurdumuzun tarihî ve doğal güzellikleri hakkında neler biliyorsunuz?

CEVAP: Yurdumuz çok uzun yıllar boyunca çeşitli devletlere vatan olmuştur. Bu nedenle çok eski ve önemli doğal ve tarihi güzelliklere sahiptir. Bu güzellikler yurdumuzun tarihi hakkında bilgi vermektedir. Çok çeşitli eserler nedeniyle her yıl çok sayıda turist ülkemize gelir.

4. Getirdiğiniz resim ve fotoğraflarla sınıfınızı süsleyiniz.

1. ETKİNLİK

“Öğretmenimizin Mektubu” nu dinlerken aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

  • Yer Adları: Anadolu, Horasan, Suphan Dağı, Porsuk Çayı, Sarı Köy, Söğüt Yaylası, Konya, İstanbul, Erzurum, Aziziye Tabyası, Akşehir, Bursa, Rize, Çukurova, Gemlik, İzmir, Amasya, Akdeniz, Ege, Karadeniz, Marmara, Boğaziçi
  • Kişi Adları: Yunus Emre, Osman Gazi, Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Nene Hatun, Sütçü İmam, Nasrettin Hoca, Hz. Süleyman, Mehmet Akif Ersoy
  • Tarihler: 1071, 1453
  • Tarihî Olaylar: Türklerin Anadolu’ya gelişi, İstanbul’un Fethi, Kurtuluş Savaşı

2. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinde geçen bazı kelimeler ve bu kelimelerin anlamları aşağıda verilmiştir. Bu kelimeler dinlediğiniz metinde hangi anlamda kullanılmıştır? İşaretleyiniz. Gerekirse metni tekrar dinleyiniz.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 171. Sayfa Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 172. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini aşağıya yazınız.

Konu: Anadolu’nun zenginliği ve güzelliği

Ana Fikir: Anadolu yıllardır biriktirdiği tarih ve kültürle çok önemlidir.

4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. “Biz bu topraklara sevgi çiçeklerini açtırmaya gelmişiz.” sözüyle ne anlatılmak istenmiştir?

CEVAP: Anadolu’da yaşayanlar arasında sevgi ve saygının birlik ve beraberliğin olmasını istemektedirler.

2. “Bin yetmiş bir yılından beri Anadolu’da bayram var, düğün var her gün.” cümlesiyle hangi tarihî olay anımsatılmak istenmiştir? Bu olayın önemi nedir?

CEVAP: 1071 yılında Büyük Selçuklular ile Doğu Roma İmparatorluğu arasında Malazgirt Savaşı yapılmıştır. Bu savaş sonunda Selçuklular kazanmış ve Anadolu’ya yerleşmişlerdir. Anadolu’ya gelmek Türkler için bayram gidi olmuştur.

3. Yazarın metinde Yunus Emre’den söz etmesinin nedeni ne olabilir?

CEVAP: Yunus Emre, Anadolu’nun her yerini gezmiş ve insan sevgisini aşılamaya çalışmış çok büyük bir bilgedir. Bu nedenle ondan bahsetmiş olabilir..4. Metinde sözü edilen diğer Türk büyükleri kimlerdir? Bu kişilerin hangi özellikleri ön plana çıkarılmıştır?

CEVAP: Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Nene Hatun, Sütçü İmam, Mehmet Akif Ersoy’dan bahsedilmiştir. Bu kişiler Anadolu’yu seven ve onu koruyan kişilerdir. Vatan için savaşan, canını feda eden kişilerdir.

5. Metinde hangi illerimiz ve bölgelerimiz, hangi özellikleriyle yer almıştır?

CEVAP: Bursa ırmaklarıyla, Rize yeşil olmasıyla, Çukurova ovalarıyla, Gemlik zeytinlikleriyle, İzmir portakal bahçeleriyle yer almıştır.

6. Metnin yazarı siz olsaydınız yurdumuzun hangi özelliklerinden, hangi değerlerinden söz ederdiniz? Niçin?

CEVAP: Yurdumuzun tarihi güzelliklerinden, camilerden, çeşmelerden, hamamlardan ve kervansaraylardan bahsederdim. Çünkü bu güzellikler yurdumuzun ne kadar güzel ve eski bir tarihi olduğunu göstermektedir.

7. Yazarın bayrak, vatan ve İstiklal Marşı’mızla ilgili düşünceleri nelerdir?

CEVAP: Yazar Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda dediği gibi ezanın susmamasını diliyor. Bayrağın gençlerin elinde güzelleşeceğini düşünüyor.

8. Metinde bir tutarsızlık olduğunu düşünüyor musunuz?

CEVAP: Düşünmüyorum. Metinde her şey oldukça tutarlı ve bağlantılıdır.

5. ETKİNLİK

“Yurdumuzun doğal ve tarihî güzelliklerinin korunması” konusunda kısa bir sunum planlayınız. Sunumunuz için çeşitli görsel materyaller hazırlayınız, prova yapınız. Sunumlarınızı öğretmeninizin belirleyeceği süre içinde tamamlayınız.

CEVAP: Ülkemizin pek çok köşesinde büyük öneme sahip eserler bulunmaktadır. Bu güzel eserlere hiçbir şekilde zarar vermemeli, zarar vereni uyarmalı ve hatta yetkili kişilerden yardım istemeliyiz. Müzeleri, tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ziyaret etmeliyiz. Onları yakından görmek ve hakkında bilgi sahibi olmak onları korumak için yapılacak en güzel şeydir. Tüm bunları yaptığımızda yurdumuzun güzel kalmasını sağlamış oluruz.

Metnin Tamamını Okumak İçin Tıklayın

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 173-174. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki metni dikkatle okuyunuz. Metin, İtalyan yazar Edmondo de Amicis’in (Edmondo de Amiçis) Çocuk Kalbi romanından alınmıştır. Bu metin, romanın kahramanı Enrico’ya (Enriko) babasının yazdığı bir mektuptur. Mektubu kendi cümlelerinizle Türkiye’mize uyarlayarak yeniden yazınız. Yazınızı zenginleştirmek için atasözleri, deyimler ve özdeyişler kullanınız. Mektubunuzu e-posta olarak öğretmeninize ya da arkadaşlarınıza gönderiniz, sosyal medyada paylaşınız.

CEVAP: Türkiye’m, canım vatanım!
Yıllar boyunca bayrağın altında bir arada yaşadık. Bereketli toprakların için, bağımsız ve hür bir vatan için her gerektiğinde savaştık. Sayısız şehidin kanları toprağında kurudu. Yine gerekirse canını senin uğrunda feda edecek çok vatandaşın var. Benim canım ülkem! Sende doğduk ve büyüdük, suyundan içtik, toprağının verdiklerini yedik. Varlığın bize güç oldu, yuva oldu. Senin için çalışmak ve seni korumak bizim için büyük onurdur. Çünkü sen bir toprak değil, vatansın. Büyük önder Atatürk’ün dediği gibi “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.” İşte bu yüzden varlığın bizim değerimizdir. Bayrağımız bu topraklarda dalgalandıkça her günümüz güzeldir.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

• Coğrafi keşifler hakkında bilgi toplayınız.

CEVAP: Coğrafi Keşifler, özellikle 1400 ile 1600 yılları arasında gerçekleşen ve deniz yoluyla dünyanın bilinmeyen bölgelerini tanıma ve öğrenmeyi amaçlayan keşiflerdir. Bu keşiflerin en önemli nedeni, dünya ticaretinde özellikle Uzakdoğu’ya ulaşmak açısından oldukça önemli bir yere sahip olan İpek ve Baharat yollarının Osmanlı Devleti’nin egemenliğinde olması ve bu durumun Avrupalıları yeni ticaret yolları aramaya sevk etmesidir.

•  Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşu hakkında araştırma yapınız.

CEVAP: İlk insanlı Ay yolculuğu 16 Temmuz 1969’da fırlatılan Apollo 11 isimli araçla gerçekleşmiştir. Bu yolculuğu Neil Armstrorg, Edwin Aldrin ve Michael Collins isimli üç astronot gerçekleştirmiştir. Ay’daki ” Sessizlik Denizi” adı verilen bölgeye iniş yapmışlar ve bu inişin ardından Neil Armstrong Ay’a ayak basak ilk insan olmuştur. 15 dakikalık yürüyüşünün ardından Edwin Aldrin de ona katılmış ve toplam 21 saat 36 dakika ay üzerinde kalmışlardır.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 44-45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

26 Şubat 2020, 21:48

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2970

Çok beğendim tam aradığım gibi konular açıklanmış ve güzel bilgiler verilmiş yapanların ellerine sağlık

03 Mart 2020, 18:12

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2970

Teşekkür ederim kim hazırladı ise ellerine sağlık???

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.