29 Temmuz 2021, 13:55
Yuri
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 214-215-216-217-218. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık2021-2022 Öğretim Yılı 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 7. Tema SANAT Sayfa 214, 215, 216, 217, 218 “Çocuk ve Resim” Metni Etkinlik Cevapları

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 214. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARIYapıp getirdiğiniz resimleri sınıf panosuna asınız ya da sınıf tahtasına yapıştırınız. Birbirinizin resimleri hakkında “iyi”, “kötü”, “olmamış” vb. gibi ifadeler kullanmadan yorumlar yapınız. Resimlerin siz de uyandırdığı duyguları ifade ediniz. Aynı resim hakkında farklı yorumlar olup olmadığına dikkat ediniz.

CEVAP: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde yapmalısınız.

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 215. Sayfa Cevapları1. ETKİNLİK

Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını karşılarına yazınız. Anlamlarını bilmediklerinizin anlamlarını tahmin ediniz, Türkçe sözlükten anlamlarını bulunuz.

SERPİLMEK
Tahminim:Büyümek.
Sözlük Anlamı: Gelişmek, büyümek.

UFUK
Tahminim: Güneş doğarken görünen aydınlık.
Sözlük Anlamı: Düz arazide veya açık denizde gökle yerin birleşir gibi göründüğü yer, çevren.DİRLİK
Tahminim: Sağlıklı olmak.
Sözlük Anlamı: Yaşayış, hayat, sağlık, varlık, geçim.

BİTİŞİK
Tahminim: Birleşk, yan yana.
Sözlük Anlamı: Yan yana olan.

GÖKÇEK
Tahminim: Aydınlık, ferah.
Sözlük Anlamı: Güzel, sevimli (kimse).

LİBAS
Tahminim: Kabuk.
Sözlük Anlamı: Giysi.2. ETKİNLİK

Okuduğunuz şiirle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Çocuğun yaptığı resimde neler vardır?

CEVAP: Resimde ebemkuşağı, mor dağlar, güneş, mavi gökler, kuşlar, beyaz papatyalar, dere, çimenler ve ağaçlar vardır.2. Şiirde hangi renkler, hangi kavramlarla özdeşleştirilmiştir?

CEVAP: Şiirde mor dağlar, alev saçlı güneş, mavi gökyüzü, beyaz papatyalar yer almaktadır.

3. Şiirde anlatılan resim sizde nasıl bir duygu uyandırdı?

CEVAP: Bu resimde baharın gelişini düşündüm. Bir çocuğun gerçek doğa ile hayal gücündeki doğayı birleştirmesinin anlatıldığını düşünüyorum.4. Şiirin hangi bölümünde resim yapan çocuğa seslenilmektedir?

CEVAP: Şiirin son bölümünde çocuğa seslenilmektedir. “Ah çocuk, canım çocuk” denmektedir.

5. Şiirde hangi nesne ve kavramlar neye benzetilmiştir?

CEVAP: Güneş gülmesiyle insana, rengiyle aleve benzetilmiştir. Çimenler boy atması ile insana benzetilmiştir. İki ağaç gökleri seyretmesiyle insana benzetilmiştir.6. Şiirde kafiye ve redif kullanılmış mıdır? Gösteriniz.

Ve o asil beyazlığa eğmiş başını,
Kalemleri, yeşil, mavi, sarı
(ı: yarım kafiye)

Barışın gökçek maviliğinden kuşlar geçiyor,
Yamaçlarda beyaz papatyalar açıyor
(-yor: redif)

İki ağaç başbaşa seyrediyor gökleri,
Cömert bir yağmur gibi suluyor çiçekleri
(-leri: redif, -k: yarım kafiye)7. Çocuktan istenilen nedir? Niçin böyle bir şey istenmiştir?

CEVAP: Çocuktan dünyanın kirli giysisinin soyulması istenmektedir. Çünkü, çocuğun çizdiği resim çok güzeldir ve şair bu resmin içinde olmak istemektedir.

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 216. Sayfa Cevapları3. ETKİNLİK

Okuduğunuz şiirin konusunu ve ana duygusunu aşağıya yazınız.

Konu: Çocuk ve resim

Ana Duygu: Çocuğun düşlerindeki dünyanın güzel olmasıdır.

4. ETKİNLİK

Aşağıya şiirin içeriğine uygun iki farklı başlık yazınız.

CEVAP: Düşlerdeki Dünya, Başka Renkler

5. ETKİNLİK

Okuduğunuz şiirdeki basit, türemiş ve birleşik kelimeleri kutucuklara yazınız.

Basit Kelimeler: çocuk, kalem, masal, belde, huzur, ufuk, alev, barış, kuş, yürek, toprak

Birleşik Kelimeler: ebemkuşağı

Türemiş Kelimeler: beyazlık, mavilik, sonsuzluk, sulamak, hünerli

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki resimlerin sizde hangi duyguları uyandırdığını ifade ediniz. Konuşmanızda resim sanatıyla ilgili topladığınız bilgilerden hareketle resim terimlerini anlamlarına uygun şekilde kullanmaya özen gösteriniz.

CEVAP: Bu resimler doğadan birer kesit sunmaktadır. Resimlere baktığımda en çok hissettiğim duygunun huzur olduğunu söyleyebilirim. Manzaralar oldukça aydınlık bir görüntü sunmaktadır. İki resimde de insan yapımı binalar görünmektedir. İlk resimde deniz, ikinci resimde ağaç ön plandadır. Yani insan yapılarına rağmen doğal unsurlar dikkat çekmektedir. Bu resimlerde doğanın güzelliği beni çok etkiledi.

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 217. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

Aşağıda ünlü ressamlarımızdan Turgut Zaim’in “Yaylada Yörükler” adlı tablosu yer almaktadır. Bu tabloda anlatılanlardan hareketle hikâye edici bir metin yazınız. Metninizi aşağıdaki taslağa göre oluşturunuz. Metninizde anlattıklarınızla resmin uyumlu olmasına dikkat ediniz. Metninizi yazarken yazım kılavuzu kullanınız.

Metnimin Taslağı

Konusu: Yaylada zaman geçiren bir aile

Kişileri: Ayşe, Zeynep, beş çocuk, keçiler

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 218. Sayfa Cevapları

Olayların geçtiği yer ve zaman: Yaz mevsimi, yayla

Anlatacağım olaylar (kısaca): Ayşe ve Zeynep’in yaylada geçirdiği günler

Serim bölümünde anlatacaklarım: Ayşe ve Zeynep’in aileleriyle birlikte yaz gelince yaylaya gitmeleri

Düğüm bölümünde anlatacaklarım: Ayşe ve Zeynep’in keçileri otlatırken bir keçinin boynuzunun dala takılması ve Ayşe’nin onu kurtarması

Çözüm bölümünde anlatacaklarım: Yaylada geçirdikleri günlerin özeti

Metninizi defterinize yazınız. Yazdığınız metni okuyup metninizde anlam bütünlüğünü bozan ifade olup olmadığını kontrol ediniz. Yazınızı yazım kılavuzu kullanarak yazım ve noktalama açısından gözden geçiriniz. Yanlış yazımları ve noktalama hatalarını düzeltiniz.

YAYLADA GÜNLER

Havaların ısınmasıyla birlikte Yörük Hasan Amca’nın kızları Ayşe ve Zeynep çocuklarıyla birlikte yaylaya gitmişti. Kış gelene kadar aileleri ile birlikte burada yaşayacaklardı. Burada hayvancılık yaparak günlerini geçiriyorlardı.

Bir gün yine keçileri otlatmak için Ayşe üç, Zeynep de iki çocuğuyla bir tepeye gittiler. Keçiler otlarken onlar oturmuş, dinleniyorlardı. Çocuklar elma, mısır ve ekmek yiyerek karınlarını doyuruyor, bir kediyle oynuyorlardı. O sırada keçilerden birinin sesi duyuldu. Ayşe minik bebeğini Zeynep’e emanet ederek ağlamaklı sese yöneldi. Keçiyi gördüğünde boynuzunun bir ağacın dalına takıldığını fark etti. Meğer keçinin canı yanıyor ve hiçbir yere gidemiyormuş. Bunun üzerine Ayşe keçiyi okşadı ve boynuzunu daldan ayırdı. Keçi sevinçle koşarak otlamaya devam etti. Ayşe döndü ve olanları Zeynep’e anlatarak onu rahatlattı.

Güneş batarken hayvanları önlerine katıp evlerine doğru yola çıktılar. Bir yaz böyle geçti. Gündüzleri hayvanlarla, akşamları da çocuklarıyla ilgilenerek güzel günler geçirdiler.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

• Sinema tarihi hakkında kısa bir araştırma yapınız. Elde ettiğiniz bilgileri not ediniz.

CEVAP: Ses ve görüntü kaydı üzerine çalışan Edison, Kineteskop adını verdiği cihazında bobin filmi kullandı ve ilk defa sinema bugünküne yakın şeklini aldı. Ancak Kineteskop tek kişi tarafından izlenebildiği için sinemanın başlangıcı olarak kabul edilmedi. Sinemanın mucidi olarak Louise ve Aguste Lumiere kardeşleri, ilk sinema makinesi olarak da Sinematograf’ı kabul ediyoruz. Çünkü pek çok kuramcıya göre izlenen şeyin ‘sinema’ olabilmesi için gösterimin bir topluluğa yapılması gerekiyor.  Dünyanın çeşitli bölgelerine kameramanlar yollayarak çekimler yaptırdılar. İlk gösteri Paris Grand Cafe’de 22.12.1895 günü yapıldı.

• İlginizi çeken yabancı bir filmi sinemada izleyiniz. İzlediğiniz filmin yapımcısını, oyuncularını, konusunu, türünü vb. ni yazınız. Seyrettiğiniz film hakkında sinema eleştirmenlerinin yorumlarını okuyunuz.

Film: Harry Potter ve Melez Prens
Yönetmen: David Yates
Yapımcılar: David Heyman, David Barron
Oyuncular: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Tom Felton, Bonnie Wright, Michael Gambon, Alan Rickman
Tür: Fantastik
Konu: Harry Voldemort’un ruhunu yedi parçaya bölerek her parçasını bir nesneye yerleştirdiğini öğrenir. Bu nesneleri yok edebilmek için Dumbledore ile birlikte anılara yolculuk eder. Bir yandan da Melez Prens isimli birine ait olan iksir kitabındaki tarifleri derslerde denemekten mutluluk duymaktadır.
Medyadaki Görüşler: Usa Today 2008’in en beklenen filmleri listesine göre film beşinci sıraya yerleşmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 309-310-311-312-313-314 . Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.