16 Temmuz 2021, 00:32
Yuri
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 266-267-268-269. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık2021-2022 Öğretim Yılı 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 8. Tema VATANDAŞLIK Sayfa 266, 267, 268, 269 “Vatan Sevgisini İçten Duyanlar” Metni Etkinlik Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 266. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Çalışmakla ilgili bulduğunuz atasözlerini ve özlü sözleri söyleyiniz. Bunlar hakkında konuşunuz.

Atasözleri

  • İşleyen demir ışıldar.
  • Akan su yosun tutmaz.
  • Emek olmadan yemek olmaz.

Özlü Sözler  • Çalışmak, en hayırlı sermayedir. Hz. Ömer
  • Ne kadar çok çalışırsan, o kadar mesut olursun. Charles Dickens
  • Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı, olmak şarttır. Balzac

2. Hiçbir sorumluluğun olmadığı, kimsenin çalışmadığı bir yerde yaşam nasıl olurdu? Böyle bir yerde yaşamak ister miydiniz?

CEVAP: Kimsenin çalışmadığı bir yerde insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için üretemez ve kazanamazdı. Böylece kimsenin gereksinimleri karşılanamazdı ve yaşama devam etmek zor olurdu. Böyle bir yerde yaşamak istemezdim.

3. Ülkesini seven insanların özellikleri nelerdir?

CEVAP: Ülkesini seven insanlar çalışkan, ahlaklı, erdem sahibi, sabırlı, milli değerlere önem veren ve saygılı kişilerdir.6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 267. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki bulmacada, okuduğunuz metinde geçen bazı kelimeler (Kelimelerin yazımı yazım kılavuzuna göredir.) gizlenmiştir. Bu gizli kelimeleri bulunuz. Kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Bulmacada bulduğunuz kelimeleri, bulmacanın yanına, anlamlarının başına yazınız. Anlamını yeni öğrendiğiniz kelimeleri kendi sözlüğünüze ekleyiniz.

bulmaca

1. Sıdk → Doğruluk, gerçeklik.
2. Saf → Dizi, sıra.
3. Nüfuz → Söz geçirme, güçlü olma, erk.
4. Fert → Birey.
5. Ulus → Millet.
6. Millet → Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu.
7. Hak → Adalet.
8. Şehit → Kutsal bir ülkü veya inanç uğrunda ölen kimse.
9. Hudut → Sınır
10. Muhakkak → Kesinlikle.
11. Mesut → Mutlu.

2. ETKİNLİK

Aşağıdakilerden hangileri okuduğunuz şiirin konusu ve ana duygusudur? İşaretleyiniz.2.etkinlik

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 268. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğunuz şiire göre cevaplayınız.

1. Şair, doğrulukla çalışmak ve vatan sevgisi arasında nasıl bir ilişki kurmuştur?

CEVAP: Vatan sevgisini içten duyanların doğrulukla çalıştıklarını söylemiştir.2. Şair, “Her ferdin hakkı var bizimdir vatan” dizesinde “Her ferdin hakkı var” sözleriyle ne anlatmak istemektedir?

CEVAP: Vatanın bugünlere gelmesinde tüm vatandaşların emeği vardır. Vatan için çalışan, şehit olan, fedakarlık gösteren herkes bu vatanın ferdidir ve vatan hepimize aittir.

3. Şaire göre bir insanın büyük sayılması için ne yapması gerekir?

CEVAP: İnsanın büyük sayılması için aklının vatan aşkıyla çalışması gerekir.4. Şair, dünyada mutlu olmayı hangi şarta bağlamıştır?

CEVAP: Hakka ve halka yarayacak iş tutmasına bağlamıştır.

5. Şairin övünerek ve överek söylediği nedir?

CEVAP: Vatanın, bayrağın ve her vatandaşın bize ait olduğunu övünerek söylemektedir.4. ETKİNLİK

Okuduğunuz şiirin kafiye ve rediflerini örnekteki gibi boyayarak gösteriniz.

duyanlar
benimseyerek
uyanlar
gerek

vatan
kan
yatan
diyerek

kafa
safa
tarafa
severekmesut
tut
okut
gerek

el bizim
kol bizim
mal bizim
överek

5. ETKİNLİK

“Meslekler”, “Türkiye” ve “gelecek” kelimeleri etrafında “ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak” konusunda neler yapabileceği konusunda bir beyin fırtınası yapınız. Bu beyin fırtınasında ortaya çıkan düşüncelerden hareketle “gelecekte yapmak istediğiniz meslek ve bu meslekle ülkemizin kalkınması için yapabilecekleriniz” konusunda konuşunuz.

Konuşmanız sırasında beden dilinizi etkili, kelimeleri anlamlarına uygun kullanınız. Ayrıca konuşmanızda yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanmaya özen gösteriniz.CEVAP: Günümüzde uzay bilimi alanında yapılan çalışmalar artık yaşantımızın Dünya’nın dışına çıkmaya başladığını göstermektedir. Bu nedenle Uzay’ın sırlarını keşfetmenin ülkemize büyük faydaları olacağını düşünüyorum. Bunu yapabilmek için bu konuda uzman kişilere ihtiyacımız var. Ben de bu kişiler arasında yer almak ve bir astronot olmak istiyorum. Uzayda yolculuk etmek, yeni yaşam bölgeleri ve enerji kaynakları keşfetmek ülkemiz için oldukça değerli olacaktır. Yeni madenler ortaya çıkararak bunları ülkemize kazandırmak bizlere ekonomik ve askeri bir güç sağlayacaktır. Tüm bunlar ülkemizin gelişmesi için çok önemlidir ve ben de buna katkıda bulunmak istiyorum.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 269. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki yazım taslağından hareketle bilgilendirici bir metin yazınız.

CEVAP: KARAKTER ÖLÇÜSÜ

Bir insanın nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu görebilmek için yaptığı işe bakmamız yeterlidir. Çünkü, insan karakterini işine yansıtır ve işin sonucu bize o kişi hakkında bilgi verir.Her insan çalışkanlık, özveri, bencillik, doğruluk, bağlılık, sevgi gibi değerleri az çok taşır. İnsanın bu değerlere ne derece bağlı olduğunu anlayabilmek için işine gösterdiği özene dikkat etmeliyiz. Bazı kimseler yaptığı işin çok iyi sonuçları olduğunu, türlü başarılar elde ettiğini iddia edebilir. Ancak bu sözler insanlar için bir şey ifade etmez. Çünkü mühim olan yaptıklarının bunları yansıtıp yansıtmadığıdır. Örneğin; Türkçe dersini çok sevdiğini ve bu derse çok çalıştığını söyleyen bir öğrenci sınavdan zayıf not aldığında çevresindekiler onu “tembel” olarak nitelendirir. Çünkü insanlar başkalarını, yaptıkları işin sonucuna göre değerlendirir.

Yaptığımız türlü işler karakterimizi ve ruhumuzu yansıtır. Bunun bilincinde olmalı ve büyük sözler etmek yerine özenle çalışmalıyız. Başarılarımızın değerlerimizi yansıttığını unutmamalıyız.

Yazınızda günlük hayattan örnekler veriniz. Yazınızı tamamladıktan sonra okuyunuz, anlam bütünlüğünü bozan ifadeler varsa bunları düzeltiniz. Yazınızı, yazım ve noktalama kurallarına uygunluk açısından değerlendirmesi için sıra arkadaşınıza okutunuz. Arkadaşınızın uyarılarına göre yazınızı düzenleyiniz.

Yazınızı A4 kâğıda yazıp sınıf panosunda sergileyiniz.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

eba.gov.tr Genel Ağ adresinden sorumlulukla ilgili videolar izleyiniz.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 309-310-311-312-313-314 . Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.