16 Temmuz 2021, 19:52
Yuri
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 270-271-272-273. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık2021-2022 Öğretim Yılı 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 8. Tema VATANDAŞLIK Sayfa 270, 271, 272, 273 “Seyfi Dede” Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 270. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. eba.gov.tr Genel Ağ adresinde sorumlulukla ilgili izlediğiniz videolarda sorumluluk kavramı nasıl anlatılmıştır?

CEVAP: Sorumluluk insanların yerine getirmesi gereken ve yerine getirdiğinde hem onun hem de çevresindekilerin faydasına olan bir kavram olarak anlatılmıştır.

2. Sorumluluklarınızı yerine getirdiğinizi düşünüyor musunuz?CEVAP: Düşünüyorum. Evde, okulda veya başka bir yerde yapmam gerekenleri yaparım. Toplum kurallarına uygun davranırım ve bana düşen görevi yerine getiririm.

3. Sorumluluk ve işini iyi yapmak arasında nasıl bir ilişki vardır?

CEVAP: Sorumluluk sahibi bir birey yapması gereken işi özenle yapar. İşini iyi yapma kaygısında olur. Çünkü, yaptığı işin kendi ruhunu yansıttığını bilir.

1. ETKİNLİK

“Seyfi Dede” metnini dikkatle dinleyiniz. Dinleme sırasında öğretmeniniz metnin iki yerinde durup metnin devamıyla ilgili tahmin soruları soracaktır. Bu soruları cevaplayınız.CEVAP: Bu soruları öğretmeninizin soracağı sorulara göre cevaplamalısınız.

2. ETKİNLİK

Metni dinlerken anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarını aşağıya yazınız. Bunların anlamlarını tahmin ediniz.

Tümsek: Zeminden yüksek olan yer.

İstiklal Madalyası: Savaşta görev yapanlara verilen madalya.Kırçıllı Sakal: Sert ve gri sakal.

Tutkal: Bir tür yapıştırıcı.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 271. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni aşağıya özetleyiniz. Bu etkinliği grup olarak yapınız. Her bir grup üyesinin özete katkı sağlamasına dikkat ediniz.

CEVAP: Çocuk top yerine tümseğe vurunca ayakkabısının yırtılır. Babasından çekinerek eve gider. Eve gittiğinde annesi bunu görür ve söylenir. Babası ayakkabının sadece söküldüğünü görünce ayakkabı tamircisine gitmesini söyler. Ayakkabı tamircisi Seyfi Dede ayakkabıyı tamir eder. Ancak diktiği yerin çok az hatalı olduğunu görünce yeniden sökmek ve dikmek ister. Çocuk ayakkabısının tamir edilmiş ve pırıl pırıl olduğunu görünce çok sevinir. Seyfi Dede’ye tıpkı onun gibi işini çok iyi yapan biri olmak istediğini söyler.4. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana fikrini kutucuklara yazınız.

Konu: Meslek sevgisi ve sorumluluk duygusu

Ana Fikir: İnsan, işini sevgiyle ve sorumluluk duygusuyla yaptığında o iş çok güzel sonuçlanır.

5. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metin hakkında neler söylersiniz? Metni beğendiniz mi? Metni okuyunca duygu ve düşünce dünyanızda neler değişti? Aşağıya yazınız.CEVAP: Metni çok beğendim. Bu metni dinlediğimde insanın yaşamda ne kadar popüler bir iş yaptığının önemli olmadığını düşündüm. İnsan ne işle uğraşırsa uğraşsın en iyi sonucu almak için çalışmalıdır. Çünkü, her iş kıymetlidir. Her meslek grubundan insana ihtiyaç vardır.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 272. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

“Seyfi Dede” metniyle ilgili aşağıdaki soruları grup olarak cevaplayınız. Cevapları, grup sözcülerinin söylemesini sağlayınız.

1. Metnin kişileri kimlerdir?

CEVAP: Çocuk, çocuğun annesi, babası, Seyfi Dede.2. Metnin kişilerinin fiziksel özellikleri nelerdir?

CEVAP: Seyfi Dede seksen doksan yaşlarında, yüzü çizik çizik, kırçıllı sakallı, elleri sürekli titreyen, küçük camlı gözlüğü olan biridir.

3. Metnin kişilerinin karakter özellikleri nasıldır?

CEVAP: Çocuk utangaç, oyun sever; babası disiplinli; annesi biraz kızgın; Seyfi Dede sorumluluk sahibi, vatansever ve anlayışlı biridir.4. Çocuğun sorunu nasıl çözülmüştür?

CEVAP: Seyfi Dede ayakkabının söküğünü dikince sorun çözülmüştür.

5. Çocuğun, ayakkabı tamircisinin elini öpmesinin nedeni nedir?

CEVAP: Çünkü, ayakkabı tamircisini yaşına rağmen üşenmeden ayakkabıyı yeniden tamir etmiş ve pırıl pırıl yapmıştır.6. Günlük hayatınızda metinde anlatılanlara benzer bir durum ya da olayla karşılaştınız mı? Anlatınız.

CEVAP: Karşılaştım. Babam bir televizyon almıştı. Ancak televizyonda sorun vardı. Aldığımız yere gittiğimizde televizyonu değiştirdiler ve özür dilediler. Bu durumu telafi etmek için televizyonumuzu ücretsiz monte ettiler ve bize bir kutu çikolata hediye ettiler.

7. Çocuk, ayakkabı tamircisinden ne öğrenmiştir? Siz hikâyeden nasıl bir ders çıkardınız?

CEVAP: Çocuk ayakkabı tamircisinin işini çok iyi bir şekilde yapmasından sorumluluk sahibi olmanın ve bir insanın mesleğini en iyi şekilde yapmasının önemini anlamıştır. Ben de bir işi iyi yapmanın insanın karakterini yansıttığını düşünüyorum.7. ETKİNLİK

“Seyfi Dede” metnini, metindeki olaylardan ve karşılıklı konuşmalardan yararlanarak canlandırınız. Canlandırma yapan arkadaşlarınızı kendi oluşturduğunuz ölçütlere göre değerlendiriniz.

CEVAP: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde yapmalısınız.

8. ETKİNLİK

Sorumluluk sahibi bir öğrencinin yapması gerekenler hakkında bir konuşma yapınız. Konuşmanızda aşağıdaki kelime ve kavram havuzundan yararlanınız.

Konuşmanızı 2 – 3 dakika ile sınırlayınız. Konuşmanızda ama, fakat, lakin, ancak, bununla birlikte, buna rağmen gibi geçiş ve bağlantı ifadelerini uygun biçimde kullanınız.

CEVAP: Sorumluluk sahibi bir öğrencinin her şeyden önce öğrenmeyi sevmesi gerekir. Öğrenmeyi seven kişi, sorumluluklarının neler olduğunu ve bunları nasıl yerine getireceğini bilir. Bir bireyin önce “iyi insan” olması gerekir. İyi insan, sevgi ve saygıyı sürekli yüreğinde taşıyan insandır. Bir öğrenci iyi insan olabilmek için kendisini, ailesini, öğretmenini, arkadaşlarını, çevresini, canlı ve cansız varlıkları sevmeli ve saymalıdır. İyi insan olan öğrenci daha sonra “iyi vatandaş” olmak için çalışmalıdır. İyi vatandaş vatansever, çalışkan, düzenli, araştırmacı, girişimci ve bilgili kişidir. Devlete ve millete karşı sorumluluklarını yerine getirmelidir. Ancak bu şekilde sorumluluklarını bilen biri yaşamında huzurlu olur.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 273. Sayfa Cevapları

9. ETKİNLİK

Aşağıya bir iş ilanı metni yazınız. İlan metninde aradığınız elemanın özellikleri yazarken sorumluluk, iş ahlakı, öz güven vb. kavramları da kullanınız.

CEVAP: Yoda Kitabevinde Çalışmak Üzere,

– Bilgisayar kullanabilen,
– En az lise mezunu,
– Hesaplama yapabilen,
– Sorumluluk sahibi,
– İş ahlakına önem veren,
– Öz güvenli

Personel Alınacaktır!

Başvurmak isteyenler öz geçmişlerini aşağıdaki e-posta adresine gönderebilir.
E-posta: [email protected]

10. ETKİNLİK

“Seyfi Dede” metninin devamını hayal gücünüzü kullanarak aşağıya yazınız. Bu etkinliği grup hâlinde yapınız. Metninizi sosyal medyada paylaşınız.

CEVAP: Ayakkabımı alıp eve gittiğim günden sonra her işi titizlikle yapmaya devam ettim. Yaptığım iş önemsiz olsa bile mutlu oluyordum. Yıllar geçti ve üniversiteyi bitirdim. Yaşamıma bir telefon mağazasının müdürü olarak devam ediyordum. Seyfi Dede’nin söylediklerini bir hattata yazdırmış ve çerçeveletip mağaza duvarına asmıştım. Müşterilere karşı o sözü hatırlayarak davranıyordum. Onun sayesinde her işim çok iyi sonuçlanıyordu. Seyfi Dede aramızda değildi, ama öğrettikleri hep benimle geldi.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Başak Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 309-310-311-312-313-314 . Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.