12 Ocak 2020, 13:07
murat
Yönetici

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 76. Sayfa Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 76

BEN BİR VAKIF KURSAM
Aşağıda Vakıflar Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu“BEN BİR VAKIF KURSAM” adlı kompozisyon yarışmasında mansiyon ödülü almış olan kompozisyondan bir bölüm yer almaktadır. Bu bölümü okuyunuz. Sayfanın altındaki boşluğa ya da başka bir kağıda vakıflarla ilgili bir kompozisyon da siz yazınız.
HAYATA GÜZEL BAKMAK
Bir vakıf kursak beraberce. Evimizin önünden başlayıp, sokaklara, caddelere, tarlalara, ormanlara, dağlara ve denize doğru uzanan insanca bir duyarlığı kalplere yerleştiren bir vakıf anlayışı geliştirsek. Çevreyi ele alsak birlikte, yani hayatımızı dolduran her mekanı. “Herkes kapısının önünü süpürse hiçbir sorun kalmaz.” düşüncesini başlangıç noktası kabul etsek. Hani hep anlatılır ya, kıyıya vurmuş deniz yıldızlarını birer birer toplayıp denize atan bir öykü kahramanı vardır. İşte öyle fedakar olabilsek. “Denizdir, alır götürür.” inancını, “Benden başka adam yok mu?” duyarsızlığını, “Dünyayı ben mi kurtaracağım?” acizliğini söküp atabilsek zihinlerden. Geniş kapsamlı bir vakıf şemsiyesi açsak olumsuzlukların üzerine. Çevreyi oluşturan her mekanı, her ögeyi içine alan bir çalışma sistemi oluşturabilsek. Tarihimizin derinliklerinden gelen vakıf felsefesini bozmadan, yaşayan vakıflarımızın özverili çalışmalarına saygıda kusur etmeden, biz de bir el atabilsek çürüyen yanlarımıza.

VAKIFLAR İNSANLARIN VİCDANIDIR

İnsanlar yardımlaşma dayanışma ve destek olma duygularını vakıflar aracılığı ile yerine getirirler, doldururlar.İnsanların vicdanları her zaman hareket halindedir.Yalnız kaldığımızda bile vicdanımız ile duygularımız her zaman savaş halindedir.
İnsan olmanın gereği başka insanlara yardım etmektir.Bunu nasıl nerede yapacağız diye düşünenler bir vakıf aracılığı ile buna destek olabilirler.Vakıflar tek başımıza yapamayacağımız şeyleri hep birlikte yapmak için güzel bir fırsattır.Var olan vakıfların yanında kendimiz de vakıf kurabilir, eksik gördüğümüz konularda insanlara yardım edebiliriz.
“Birlikten kuvvet doğar” atasözünde belirtildiği gibi bir ve beraberce insanlara yardım edebilir, kültür medeniyet ve tarihimize olan vefa borcumuzu yerine getirebiliriz.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.