19 Aralık 2021, 13:42
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 120’den 127’ye Kadar Sayfa Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127 Cevapları MEB Yayınları

Kil Tabletten Tablet Bilgisayara Metni Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 120. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Geçmişten günümüze kadar bilgi nasıl korunup aktarılmış olabilir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

Cevap: Yazılar ile korunmuştur. Yazılı belgeler, evraklar var olduğu sürece bilgiler korunup aktarılabilir. Ataların dediği gibi “söz uçar yazı kalır.”

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 121. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

‘‘Tarih yazı ile başlar.’’ sözü niçin söylenmiş olabilir? Açıklayınız.Cevap: Yazının olmadığı zamanlar yaşanan olaylar belki anlatılır ama kalıcı olmaz. Oysa yazı kalıcıdır ve nesilden nesile aktarılarak belge niteliği taşır. Bize bilgileri verir. Bu bir günlük tutmak gibidir. İnsanlar gün içinde bir çok olay yaşar ve zamanla unutur. Oysa günlük tuttuğu zaman açar ve onu okuyunca detayları bile hatırlar. Bu nedenle tarihin başlangıcı yazı ile başlamıştır sözü söylenmiş olabilir.

Yazının kolay yazılabilir hâle gelmesi, insanların işlerini nasıl kolaylaştırmış olabilir? Açıklayınız.

Cevap: Günlük hayattan, devlet işlerine kadar yazının kolay yazılması zamandan ve anlaşılması bakımından önemlidir.7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 122. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Un-Tuz -Su

Tüm malzemeleri bir kaba koyup iyice yoğurun. Hamurunuz yumuşak, elinize yapışmayacak bir kıvama geldiğinde hazır demektir.
Şimdi bu hamurdan Sümerlerinkine benzer tabletler yapabilirsiniz. Önce bir parça hamuru, yaklaşık 1 cm kalınlıkta olacak şekilde yassılaştırın ve bir dörtgen elde edin. İşte tabletiniz hazır, artık çivi yazısı yazmaya başlayabilirsiniz.
Çivi yazısında kullanılan simgeleri, tahta çöp şiş çubuklarının uçlarını şekillendirerek kullanabilirsiniz.
Sümerlerin kullandığı beş işaretle yukarıdaki (Görsel 4.6) şekilleri çizdikten sonra bir kalemle tabletin üst kısmının ortasına bir delik açın, tabletinizi güneşte kurumaya bırakın.
Hamur kuruduktan sonra tabletinizi açtığınız delikten odanızın duvarına asabilirsiniz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 123. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Milattan önce yaşayan insanların hayatlarına ait bilgileri, hiyeroglifleri çözerek elde eden bilim insanları bunları nasıl başarmış olabilir? Açıklayınız.

Cevap: Uzun süren çalışmalar ve Mısır kültürü hakkında bilgi elde ederek çözmüş olabilirler. Çünkü Mısır yaşayış ve kültürünü bilmeden sadece alfabe olarak bakmak hiyeroglifleri çözmek imkansız olurdu.Hiyeroglif yazısındaki hangi cisimleri ve hayvanları tanıyorsunuz? O dönemde yaşadığınızı düşünün. Bu yazıyı yazma ve öğrenmenin güçlüklerinin neler olabileceğini açıklayınız.

Cevap: Yılan, baykuş, alan, kuş, el, kartal belirgin şekilde görünmektedir. Okumaktan çok yazmak çok zor olurdu. Çünkü resim çizmek gerekiyordu. Herkesin de resim çizme yeteneği olamaz.

Modern resim yazısı olarak tanımlayabileceğimiz yukarıdaki trafik işaretleri, ne anlama geliyor? Trafik işaretlerinin avantajları neler olabilir? Açıklayınız.

Cevap: Trafik işaretleri bizlere uyarı ve bilgilendirici ve yasaklayıcı bilgiler vermektedir. Örneğin sağa ve sola mecburi yön, korna çalmak yasaktır, bisiklet giremez, yüksekliği 3,50 cm den yüksek araçlar giremez, ehil hayvanlar geçebilir, yay geçidi gibi levhalar vardır.7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 125. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

“Bilgi birikerek ilerler.” sözünden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

Cevap: Bilgiler birikerek ilerler. Örneğin cep telefonları ilk önce arama yapabiliyorken, bu temel üzerine biriken bilgiler ile bugünkü akıllı telefonlara kadar süreç ilerlemiştir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 127. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Aşağıdaki tabloda yazının icadından günümüze kadar bilginin depolanması, yaygınlaşması ve aktarılmasında yaşanan değişiklikler verilmiştir. Bu değişikliklerin bilimsel birikime katkıları neler olabilir? İlgili alanlara yazınız.

Cevap: 

7. sınıf sosyal bilgiler 127. sayfa

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler 34-35. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


18 Ekim 2022, 15:13

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Yazının icadı insanlık tarihinin başlangıcı sayılır. Çok önemlidir ve bunu yazdığınız için teşekkürleri

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.