19 Aralık 2021, 14:33
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 128’den 132’ye Kadar Sayfa Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 128, 129, 130, 131, 132 Cevapları MEB Yayınları

Işık Doğudan Yükselir Metni Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 129. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

İslam bilginlerinin kitaplarının Avrupa’da ders kitabı olarak okutulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Açıklayınız.

Cevap: Biz neden bu kadar gelişemedik diye düşünüyorum. Çok eski zamanlarda Müslümanlar ilmi olarak bu kadar gelişmişken bugünkü durum beni üzüyor. Onlar bizim kaynaklarımızdan faydalanarak gelişirken biz elimizdeki kaynaklardan faydalanamadık.

İbn-i Sînâ’nın iç hastalıklarını tespit etme yönteminin günümüzde doktorlar tarafından kullanılması hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Açıklayınız.Cevap: İbni Sina’nın tıp alanındaki çalışmalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tıp ilmine yeni ve kalıcı bir muayene yöntemi bularak bu ilme büyük katkı yapmıştır.

el-Hâzinî’nin Newton’dan önce yer çekimi ile ilgili deneyler yaptığını öğrendiğinizde neler hissettiniz? Duygularınızı paylaşınız.

Cevap: Çok şaşırdım. Çünkü onun adını değil de hep Newton’un adını duyduk. Bu da beni biraz üzdü.7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 130. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Günümüzden asırlar önce el-Cezerî’nin robot bilimi ile ilgili çalışmalar yapması İslam bilginlerinin bilimsel alanda nasıl bir gelişmişlik düzeyinde olduğunun göstergesidir? Açıklayınız.

Cevap: Çok gelişmiş olduğunu göstermektedir. Onun çalışmalarında zamanında faydalanabilseydik belki de bu konuda en gelişmiş ülke de olabilirdik.

Tarih ilminin bilim olarak ortaya çıkmasının faydaları nelerdir? Açıklayınız.

Cevap: Tarihsel gelişmeleri, nedenleri sonuçları hakkında araştırmalar yapılarak günümüze ve geleceğe yön vermek mümkündür.  Şayet bilim olarak ele alınmasaydı bu olayları sadece konuşabilirdik. Oysa şimdi araştırmalar yapılmaktadır.7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 131. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Ali Kuşçu’nun yaşadığı dönemi düşündüğümüzde bitmek bilmeyen bir çabayla astronomi alanında çalışmalar yaptığını görüyoruz. Günümüzde astronomi alanındaki çalışmalar hakkında neler biliyorsunuz? Açıklayınız.

Cevap: Günümüzde astronomi hakkında çok çalışmalar yapılmaktadır. Rasathaneler, uydular, ve en önemlisi de uzaya gönderilen keşif araçları sayesinde gök bilimi hakkında çok ve önemli çalışmalar yapılmaktadır. Mars gezegeninde yaşam araştırılmakta, uzaya yolcu götürülmektedir.

Piri Reis’in çizdiği haritalar ileri teknolojilerle tespit edilecek bilgileri içermektedir. Buna göre Piri Reis’in harita çizimi konusunda ulaştığı seviye hakkındaki düşüncelerinizi açıklayınız.

Cevap: Piri Reis çok iyi bir denizci ve gözlemciymiş. Denizlerde çok gezerek haritaları çizmiştir.Bugüne yakın çizimler yapması şaşırtıcı bir durum.7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 132. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Kâtip Çelebi’nin çalışmalarıyla bilimsel gelişme sürecine katkılarını tartışınız.

Cevap: Katip Çelebi özellikle coğrafya bilimine büyük katkılar vermiştir. Onun çalışmaları sayesinde denizcilik, biyografi ve coğrafya bilimsel veri olarak kabul edilmiş ve bu bilimler Cihannümâ adlı eserinin kaynak olarak gösterilmesine neden olmuştur.

Türk-İslam bilginlerinin çalışma alanlarını ve çalışmalarıyla bilimsel birikime nasıl katkı sağladığını aşağıdaki ilgili alanlara yazınız.

Cevap: 

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler 34-35. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


18 Ekim 2022, 15:10

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Pek çok icadı kimin yaptığını bilmiyoruz böyle konular öğrenmemizi sağlıyor size çok teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.