20 Aralık 2021, 08:45
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 142. Sayfa Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 142 Cevapları MEB Yayınları

Hatırlayalım Metni Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 142. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Geçmiş yıllarda öğrendiğiniz bilgileri hatırlayarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

• Kaynakların ülke ekonomisindeki yeri ve önemini tartışınız.

Cevap: Ülke ekonomisin gelişmesini sağlayan kaynakların bolluğu ve o kaynakların doğru kullanımıdır. Doğal ve beşeri kaynakların doğru kullanımı o ülkenin gelişmesine ve ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlayacaktır.

• Ekonomik faaliyetlerin sosyal hayatımıza etkisini tartışınız.Cevap: Ekonomik faaliyetler sosyal hayata doğrudan etki etmektedir. Tarım, hizmet sektörü, turizm, ticaret, sanayi, ulaşım, madencilik gibi ekonomik faaliyetlerin insanların yaşamları üzerindeki etkileri farklı farklı olmakla beraber, kültürel anlamda da katkı sağlamaktadır.

• Toplumsal birlikteliğin oluşmasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın önemini açıklayınız.

Cevap: Toplumda birlik ve beraberliğin sağlanmasında toplumsal huzurun etkileri çoktur. Toplumun kendi içinde yardımlaşma ve dayanışma içinde olması halkı birbirine yaklaştırır.• Türkiye ekonomisinin gelişmesinde nitelikli insan gücünün önemini açıklayınız.

Cevap: Nitelikli insan gücü ekonomi üzerinde etkilidir. Gelişmiş ve yetişmiş iş gücü ürünlerin daha doğru ve kaliteli olmasına katkı sağlar.

• Mesleklerin gerektirdiği kişilik özellikleri, beceri ve eğitim sürecini açıklayınız.

Cevap: Her mesleğin farklı bir yetenek ve eğitim süreci vardır. İnsanların yeteneklerini fark etmesi ve ona göre iş alanlarına yönelmesi o işte başarı oranını arttırır. Aynı zamanda o üretilen iş daha güzel ve kaliteli olur. İnsanların kendini yani kişilik özelliklerini, yeteneklerini bilmesi meslek seçimlerinde etkili olmaktadır.• Üretim, dağıtım ve tüketime dayalı yeni fikirler geliştirmenin önemini tartışınız.

Cevap: Üretim, dağıtım ve tüketim ekonomik faaliyetlerin temelini oluşturmaktadır. Bu üretim ve tedarik zincirine yeni fikirler ile katkıda bulunmak ekonominin aksayan yönlerine çareler bulmak zamandan ve maliyetten tasarruf anlamına gelir. Ayrıca bozulabilecek ürünlerin bozulmasını da engelleyebilir.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler 34-35. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


18 Ekim 2022, 15:13

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Ödevlerimi yetiştiremiyordum az daha ama sayenizde bitti bunları yazmak çok uzun sürüyor teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.