23 Aralık 2021, 21:07
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 194-195-196-197-198-199 Sayfa Cevapları7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları 2. Kitap 6. Ünite Yaşayan Demokrasi “Huzur Demokrasi İle Gelir” Metni Sayfa 194, 195, 196, 197, 198, 199 Etkinlikleri

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 196. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Demokratik ülkelerde antidemokratik uygulamaların olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Açıklayınız.

Cevap: Bu asla kabul edilemez bir durumdur. Böyle durumlarda ilk tepkiyi veren halk olur. Örneğin 15 Temmuz darbe girişiminde insanlar sokağa dökülerek tepkilerini koymuş ve engellemişlerdir.Aile içinde görev paylaşımı, çocuklarda demokrasi kültürünün oluşmasını nasıl etkiler? Tartışınız.

Cevap: Olumlu yönde etkiler.Çocukların demokrasi kültürünü öğrenmesi ileride toplum hayatında daha da sindirmiş ve öğrenmiş olmasını sağlar.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 197. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Okullarda demokrasi kültürünün kazandırılmasında okul öğrenci meclisinin önemi nedir? Tartışınız.Cevap: Öğrenci meclislerinin olması öğrencilerin katılımcılık ve seçme seçilme haklarını öğrenmeleri açısından önem taşımaktadır. Demokrasi kültürü okulda ailede başlamaktadır. Zaman içinde demokrasi kültürünün yerleşmesi açısından çok önemlidir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 198. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Demokrasi kültürünün okulda yerleşmesi için okul müdürü, öğretmen, öğrenci ve velilerin neler yapması gerekir? İlgili alanlara kendi fikirlerinizi yazınız.

Cevap: Okulla ilgili kararlar alırken fikirlerini almak, oylama yapmak, velilerin okul yönetiminde okulla ilgili kararlarda oylama yapmak, gibi demokratik uygulamalar yapılır. Öğrenciler sınıfla ilgili kararlarda oylama yapması ve çoğunluğun kararlarını uygulamak demokratik bir yöntemdir.Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler 34-35. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.