15 Ağustos 2022, 19:21
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 22-23-24-25-26. Sayfa Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 22-23-24-25-26 Cevapları MEB Yayınları

Dünyayı Evimize Getiren Kutu: Televizyon Metni Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 22. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7. sınıf sosyal bilgiler meb yayınları sayfa 22

Yukarıdaki görselin neler anlattığını açıklayınız.

Cevap: Bu görsel bir televizyon resmidir. Televizyonun içinde her türlü konu ve haberler yer almaktadır. Dünyada olup biten her şeyi evimizde izleyerek öğrenebilmekteyiz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 23. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Mülakatta hangi kültürel değerlerimizden bahsedilmektedir? Açıklayınız.Cevap: Komşuluk ilişkilerinden, yardımlaşma ve dayanışma, çocukların oyunlarında bahsedilmektedir.

Televizyon seyrederken geçirdiğiniz zamanı, arkadaşlarınızla oyun oynayarak geçirirseniz bunun sizlere nasıl bir katkısı olabilir? Tartışınız.

Cevap: İlk önce fiziksel ve psikolojik faydaları olur. Sağlıklı bir yaşamımız olur, arkadaşlarımız ile sosyalleşir ve daha duyarlı bireyler oluruz. Arkadaşlık ilişkilerimiz daha güzel olur.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 24. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

İzlediğiniz reklamların tüketim alışkanlığınızı etkilediğini düşünüyor musunuz? Tartışınız.

Cevap: Evet düşünüyorum. Çünkü reklamlar bizleri etkilemektedir. Hazır gıdalar bizim kültürümüzde olmamasına rağmen reklamlarda görünce canımız çekiyor ve hemen onlardan sipariş veriyoruz.

Yukarıdaki görselde anlatılmak istenen nedir? Açıklayınız.

Cevap: Bu görselde çocuklar bir araya gelmiş ama hepsi televizyon izliyor. İletişim kurmuyorlar, konuşmuyorlar, ama mutlu da değiller.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 25. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Aşağıda 26 ildeki 1-12. sınıf öğrencileri üzerinde yapılan Türkiye’de Çocukların Medya Kullanma Alışkanlıkları Araştırması’nın bir kısmını görmektesiniz.

Bu araştırmadan faydalanarak aşağıdaki soruları cevaplayalım.

Araştırmaya göre en önemli görülen ilk üç kitle iletişim aracını yazınız.

Cevap: Kitap-gazete-dergi, Genel ağ, tablet-cep telefonu gelmektedir.Araştırmaya göre en çok zaman ayrılan ilk üç kitle iletişim aracını yazınız.

Cevap: Cep telefonu, televizyon, genel ağ.

Kitap-gazete-dergi çocuklar için en önemli kitle iletişim araçları olmasına rağmen çocukların okumaya ayırdıkları zamanın az olmasını nasıl açıklayabiliriz?

Cevap: Çünkü cep telefonları ve genel ağ da daha fazla vakit geçirmekteler. Buradaki oyunlar videolar daha çok ilgilerini çekmektedir. Bu nedenle kitap dergi ve gazeteye okumaya ayıracakları vakit oldukça az kalmaktadır.Yukarıdaki habere göre yardımlaşma ve dayanışma duygusunun oluşturulmasında kitle iletişim araçlarının önemi nedir? Tartışınız.

Cevap: Kitle iletişim araçları halkın büyük bir kısmına erişmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle yapılan bu tür yardım kampanyalarına katılmak isteyenler kitle iletişim araçları sayesinde yardımda bulunmakta ve bu da başarılı olmaktadır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 26. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Yukarıdaki görsellerde yer alan gerçek ve sanal kahramandan televizyonda hangisi ile en çok karşılaşıyorsunuz? Sanal kahramanların kültürümüze girmesi bizleri nasıl etkiler? Tartışınız.

Cevap: En çok sanal kahramanlar ile karşılaşmaktayız. Bu da bizim kültürümüzden uzaklaşmamıza ve değerlerimizi yavaş yavaş kaybetmemize neden olmaktadır. Bu nedenle kitle iletişim araçlarına büyük roller düşmektedir.Televizyon izlerken aşağıdaki akıllı işaretleri dikkate almamız neden önemlidir? Tartışınız.

Cevap: Çünkü televizyonda yayınlanan her program, film ve dizi her yaş grubuna hitap etmemektedir. Şayet bu akıllı işaretler olmaz ise bu programları her yaş grubu izler ve buda çocukların kötü etkilenmelerine neden olur.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler 17-18-19-20-21. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


18 Ekim 2022, 14:26

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3172

Ödevlerimi yetiştirmek zor olduğu için buradan biraz yardım almak istedim çok kısa ve doğru cevaplar teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.