15 Ağustos 2022, 21:18
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 29-30. Sayfa Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 29-30 Cevapları MEB Yayınları

Doğru Bilgi Alırsak Gelişiriz Metni  Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 29. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

“Her birey istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine göre siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin gereklerini yerine getirmek veya getirmemek hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine, vicdanına egemen olunamaz. Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla
her fikre saygı duyulur.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünden yola çıkarak cumhuriyet ile düşünceyi açıklama özgürlüğü arasındaki ilişkiyi açıklayınız.

Cevap: Cumhuriyet yönetimi, halkın özgülüğü ve iradesine bağlı bir yönetim şeklidir. Halkın kendi kendini yönetmesinin yanı sıra, fikir, düşünce özgürlüğünü de sağlamaktadır. Tüm düşünceleri açıklamak serbesttir; yalnızca meşru olmayanlar hariç.Verilen örnek olayda Ayşe Hanım hangi hataları yapmıştır? Siz olsaydınız nasıl davranırdınız? Tartışınız.

Cevap: Her şeyi yiyerek zayıflamayı düşünmüştür. Reklamlara aldanmış ve zayıflama ürününü almıştır. Genel Ağ’da yazan her haberin doğru olduğunu zannetmiş. Spor yapmadan ve diyet yapmadan zayıflamayı hayal etmiştir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 30. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Kitle iletişim araçlarının toplumu yanlış bilgilendirmesi ne gibi sorunlar ortaya çıkarır? Açıklayınız.Cevap: Yanlış bilgilendirmeler insanlarda mağduriyet yaratmaktadır. Sağlıksız bir ürünü sağlıklı gibi gösterip insanların sağlıkları bozulabilir, hatta canlarına mal olabilir. Kamuoyu oluşmasına ve kaosa neden olabilir. Toplumun huzur ve güvenliğini tehlikeye atabilir.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler 27-28. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


04 Ekim 2022, 20:10

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3645

Çok beğendiğim konular ve cevaplar verilmiş. Benim için faydalanılacak bir yer teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.