17 Aralık 2021, 09:54
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 64’ten 74’e Kadar Sayfa Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 Cevapları MEB Yayınları

Avrupa Gelişiyor, Osmanlı Ve Diğer Devletler Etkileniyor Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 66. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Coğrafi keşifler sonucu yeni keşfedilen yerlerdeki insanların hayatında ne gibi değişiklikler olmuştur? Açıklayınız.

Cevap:

Coğrafi keşifler sonucunda keşfedilen yerlerdeki insanların hayatlarında meydana gelen değişikliklerin başında sömürge olmalarıdır. Buranın zenginliklerini elde etmek isteyen ülkeler ve yerli halk arasında çatışmalar çıkmıştır. Bölgenin nüfusu göç nedeni ile çok artmıştır. Kendi ülkelerinde ikinci sınıf insan durumuna düşmüşlerdir. Bunun yanında iş  imkanı ve parasal güç elde etmişlerdir.İspanyol ve Portekizli gemicilerin keşfettikleri yerleri aşağıdaki bölümlere işaretleyiniz.

Cevap:

coğrafi keşiflerAşağıdaki tabloda ilgili alanlara coğrafi keşiflerin neden ve sonuçlarını yazınız.

Cevap:

 
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 67. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Avrupa’nın bilimsel çalışmalarda, Müslüman bilim insanlarını örnek almasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Tartışınız.

Cevap: Çünkü Müslümanlar bilim alanında Avrupa’dan ileri bir seviyedeydi. Matematik, geometri, astronomi ve tıp alanlarında Müslüman bilim adamlarını örnek alarak bu çalışmalardan faydalandılar.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 68. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Rönesans Dönemi’nde yaşamış olan diğer sanatçı, yazar ve bilim insanlarını araştırınız ve hakkında edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.

Cevap:Michelangelo: Ressam, heykeltraş

Leonardo da Vinci: Ressam, Mimar, Bilim adamı

Dante Alighieri: Yazar

Albrecht Dürer
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 69. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Aşağıda Rönesans öncesi bilim, kültür ve sanat anlayışlarına örnekler verilmiştir. Rönesans öncesi bilim, kültür ve sanat anlayışlarının karşısına Rönesans sonrası değişimleri yazınız.

Cevap:

sosyal bilgiler 69


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 70. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Reform hareketleri ile bilim arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.Cevap: Reform hareketleri ile kilisenin otoritesi azaldı ve bu da özgür düşünce ve bilim üzerinde olumlu bir etki yaptı. Bilim alanında yapılan çalışmalar artarak bir çok yeni buluş ve icatlar yapıldı. Tüm bunlar Avrupa’nın gelişmesini sağladı.

Aydınlanma Çağı günümüz düşünce sistemini nasıl etkilemiş olabilir? Tartışınız.

Cevap: Aydınlanma hareketi günümüzdeki düşünce sisteminin temellerini oluşturmaktadır. Laiklik, özgür düşünce, bilimsel çalışmalar, halkın eşit olması gibi tüm kavramların temeli aydınlanma çağında ortaya çıkmıştır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 71. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Aşağıda Montesquieu, Voltaire, Rousseau’ya ait sözler bulunmaktadır. Bu sözlerin sizde uyandırdığı düşünceleri ilgili alanlara yazınız.“Bir tek kişiye yapılan haksızlık, bütün topluluğa yönelmiş bir tehdittir.”

Cevap: Adalet çok önemli bir kavramdır. Bir tek kişiye yapılan bir haksızlık aslında o topluma yapılan haksızlık sayılır. Çünkü o bir kişi de o toplumun bir parçasıdır. Toplumun huzursuz olmaması ve güven içinde hissedebilmesi adaletin eşit ve yerinde olmasına bağlıdır.

“Vatanımız bütün asil ruhlar için en mukaddes yerdir.”

Cevap: Vatan tüm insanlar için çok değerli ve önemlidir. Herkes vatanında yani evinde mutlu ve huzurlu olmak ister. Vatanı olmayan insanlar her zaman ezilmeye, ve yok olmaya mahkum olur. Bu nedenle her insan vatanı için ölmeyi göze almaktadır.“Bir ülke ne özgürlük olmaksızın ne de erdem olmaksızın iyi bir biçimde var olamaz.”

Cevap: Ülkelerin var olabilmesi ve uzun ömürlü olması için özgürlüklerin olması, bunun yanında da erdem olması gerekir. Özgürlük ve erdem yan yana gelir ve birbirlerini bütünler. İşte o zaman ülkeler huzur, güven ve barış içinde yaşarlar.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 73. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Verilen bilgilerden hareketle tabloda ilgili alanlara Sanayi İnkılabı’nın olumlu ve olumsuz sonuçlarını örneğe uygun yazınız.

Cevap:sosyal bilgiler 73

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Tam bağımsızlık ekonomik bağımsızlıktan geçer.” sözünden yola çıkarak Osmanlı Devleti’nin siyasi bağımsızlığını değerlendiriniz.

Cevap: Osmanlı Devleti Avrupa’da yaşanan bu gelişmeler neticesinde bu ilerlemeye ayak uyduramadı. Tüm bunların sonucunda Avrupa’dan borç almaya başladı. Sanayisini satın almaya başladı. Kendi üretimi olmadığı için ekonomik olarak zayıfladı.Tavizler verildi ve ekonomik bağımsızlığını yitirince toprak kaybetmeye ve yıkılmaya başladı.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 74. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Avrupa’daki gelişmelerin insan hakları açısından olumsuz sonuçlarını defterinize yazınız.

Cevap: Avrupa’daki gelişmeler yeni sınıfların ortaya çıkmasına neden oldu. Fakir olan insanlar Daha çok çalışıp daha az kazanmaya, zengin olanların ise daha fazla zenginleştikleri bir dönem oldu.İşçiler sağlıksız ve ağır şartlarda çalıştılar.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler 34-35. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


18 Ekim 2022, 14:29

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Her yere bakıyorum ama güzel cevap bulamıyorum. Buradaki cevaplar benim istediğime yakın o yüzden teşekkürler.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.