22 Haziran 2021, 20:41
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 118-119-120-121. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 118-119-120-121 Cevapları Ekoyay Yayınları

Yerleşme ve Seyahat Özgürlüğü Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 118. Sayfa Cevapları

– Aşağıdaki metne göre Kerem ile ailesi neden yurt dışına çıkamamışlardır?

CEVAP: Kerem ve ailesi pasaportları olmadığı için yurt dışına çıkamamışlardır.

– Yerleşme ve seyahat hakkının yasalarla kısıtlanması durumuna örnekler veriniz.CEVAP: Bir bölgede yerleşim için bina oluşturmak isteniyorsa önce resmi olarak bunun izninin alınması gerekmektedir. İzin verilmediği halde bina yapan kişinin bu yapısı elinden alınır veya yıkılır. Bir kişi herhangi bir suçtan yargılanıyorsa ve bu kişiye yurt dışına çıkma yasağı getirildiyse seyahat etmesi mümkün olmaz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 119. Sayfa Cevapları

– Bir sokağa çıkma yasağı hangi özgürlükleri kısıtlayabilir? Neden?

CEVAP: Sokağa çıkma yasağı kişinin çalışma, eğitim görme, sağlık olanaklarından faydalanma ve seyahat etme özgürlüklerini kısıtlayabilir. Çünkü, kişi evinde kalmak zorunda olduğu için bunlardan faydalanamaz.– Haberdeki hangi ifadeler yerleşme ve seyahat özgürlüğünün kısıtlandığını göstermektedir?

CEVAP: “Doğu Guta’da halk hayatta kalmak için saklandığı sığınaklardan çıkmaya korkuyor.” ifadesi yerleşme ve seyahat özgürlüğünün kısıtlandığını göstermektedir.

– Savaşın yaşandığı bir yerde hangi hak ve özgürlükler kısıtlanmış olur? Neden?

CEVAP: Savaşın yaşandığı bir yerde yerleşme, seyahat etme, eğitim görme, iş hayatına katılma, sağlık imkanlarından yararlanma, barınma gibi haklar ile yaşama hakkı kısıtlanmış olur. Çünkü savaş altında insanlar yaralanıp ölebilir. Bunun dışında herkes can güvenliğini düşündüğü için sosyal yaşamlarını bırakıp bir yerlere sığınmak zorunda kalırlar.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 120. Sayfa Cevapları

– Yasak nedeniyle yayla ve meralara gidemeyen besiciler hangi zorluklarla karşılaşırlar?

CEVAP: Besiciler, işlerinden uzaklaştıkları için geçim sıkıntısı yaşarlar. Hayvanlarını yayla ve meralarda besleyemedikleri için gerekli verimi alamazlar. Hayvanlarını ucuza satmak zorunda kalırlar. Beslenemeyen hayvanlar hastalanabilir.

– Haberdeki yerleşme ve seyahat özgürlüğünün kısıtlanmasına dair ifadelerin altını çiziniz. Habere neden “insanlık dramı” başlığı verilmiş olabilir?

CEVAP:“Arakan’da 100.000’den fazla sivilin bugün itibarıyla yerinden edildiğini anlatan Sözcü, 2.000 Arakanlı
Müslümanın Myanmar-Bangladeş sınırında mahsur kaldığını, sınırın Bangladeş tarafının hükûmet tarafından
kapatıldığını belirtti.” ifadesi yerleşme ve seyahat özgürlüğünün kısıtlandığını gösteriyor. Habere “insanlık dramı” başlığının verilmesinin nedeni Arakanlı Müslümanlara yapılan baskılar ve katliamlardır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 121. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Aşağıdaki haberi okuyunuz. Haber ile ilgili sorunun cevabını defterinize yazınız.

Sizce haksız yere tutuklanan Wilbert Jones tutukluluk sırasında ve serbest kaldıktan sonra hangi duyguları yaşamıştır?CEVAP: Bence çok üzgün ve umutsuz hissetmiştir. İnsanların birkaç saati bile çok değerlidir. Ancak onun 46 senesi hapiste geçtiği için artık hiçbir hayali ve isteği kalmamış olabilir.

ETKİNLİK ZAMANI

Tabloda belirtilen yerleşme ve seyahat özgürlüğünün kısıtlandığı durumlar hakkında gazete veya genel ağdan haberler bulup tabloya haberin özetini yazınız.

CEVAP:Salgın hastalıklar nedeniyle bir yerleşim yerine giriş ve çıkışların yasaklanması → Çanakkale merkeze bağlı 3 köyde toplam 87 küçük ve büyükbaş hayvanın şap hastalığı nedeniyle öldü. Hayvanların öldüğü 3 köy ile çevresindeki 40 köy, karantina altına alındı. Karantinaya alınan köylere hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. 

Toplumsal baskı → Terör örgütünün zulmü nedeniyle ülkelerinden göç etmek zorunda kalan binlerce Suriyeli aile, çareyi komşu ülke Türkiye’ye gelmekte buldu. İç savaş ve teröristlerin yaşattığı kötü günleri unutmaları için yıllardır Türkiye’de en iyi şekilde misafir edilen Suriyeliler, topraklarının terörden temizlenmesi için dua ediyor.

Doğal afet nedeniyle göç etme → Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından yayımlanan rapora göre 2016 yılında gerçekleşen en büyük 10 göç hareketliliği iklim sebebiyle oldu. Bu göçlerden en çok etkilenen bölgeler Filipinler, Çin ve Hindistan oldu. Bu bölgelerde göç nedenleri nehir taşkınları, sel ve yoğun yağış nedeniyle gerçekleşti.

İzinsiz yapılan bir evin yıkımı → Bodrum’da, imara aykırı bölümleri tespit edilince bu kısımların kaldırılması istenen otel, villa, rezidans ve lüks dairelerin bulunduğu 19 projede yıkım çalışmaları sürdürülüyor. Denetimlerden sonra imar planında aykırılıklar bulunduğu tespit edilen birçok projenin inşaatı durduruldu.Yurt dışına çıkış yasağı → Rusya’da yurt dışına çıkışına yasak konan vatandaşların sayısı 3 milyon 429 bin kişiyi, nüfusa oranı ise yüzde 3’ü buldu. Rusya Federal İcra Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, nafakada vergi ve kredi borcuna kadar farklı konularda borçlu olan bu kişilerin ülkeyi terk edemeyecekleri sınır kapılarına bildirildi.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


06 Aralık 2022, 23:22

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3673

Güzel olmuş özellikle haberleri beğendim çünkü böyle ödevleri yapmak çok zaman alıyor ama sayenizde hemen bitti teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.