05 Ağustos 2021, 12:04
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 128-129-130-131-132-133 Cevapları Ekoyay Yayınları

Geçmişten Günümüze Bilginin Serüveni Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 128. Sayfa Cevapları

– Aşağıdaki atasözüyle anlatılmak istenen nedir? Açıklayınız.

“Kitap alın, bildiklerinizi yazın; zira söz uçar ama yazı kalır.” (Arap atasözü)

CEVAP: İnsanlar öğrendiklerini unutabilir. Bu nedenle bilgiyi kalıcı hale getirmenin yolu onu kaydetmektir. Bir şey sözle anlatıldığında hemen hafızadan silinir, ancak yazılan şey her zaman orada kalır. Bu nedenle yazmak, bilgiyi kaydetmenin en etkili yoludur.– Kütüphanelerin bilginin korunması, yaygınlaştırılması ve aktarılmasındaki önemi nedir? Tartışınız.

CEVAP: Kütüphaneler bilgi deposudur. Burada her türlü bilgi kaynağı saklanır. Toplumun her bireyi için lazım olan bilgi kütüphanelerdeki kitaplarda bulunur. Buradaki kitaplar yüzyıllık süreçlere rağmen korunmaya devam eder. Bilgi burada korunur. Kütüphaneler aracılığıyla geçmiş bilgiler nesilden nesle aktarılır. Topluma ait bir kurum olduğu için bilgi yaygınlaşır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 129. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANIAşağıdaki ifadelerden ne anladığınızı ifadelerin karşısına yazınız.

CEVAP:

Bilginin korunması → Bilginin değiştirilemez bir biçimde himaye edilmesi

Bilginin yaygınlaştırılması → Bilginin toplum ile paylaşılmasıBilginin aktarılması → Bilginin gelecek nesillere öğretilmesi


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 130. Sayfa Cevapları

– Kâğıdın icadının insanların yaşamına katkıları nelerdir? Değerlendiriniz.

CEVAP: Kağıdın icadı insanların yaşamlarını kolaylaştırmış ve gelişmeyi hızlandırmıştır. Kağıttan önce belge niteliği taşıyan araçlar çok zor saklanıyordu. Ancak kağıda kaydedilen bilgileri saklamak oldukça kolaydır. Kağıttaki bilgiler toplumun ilerlemesi ve gelecek nesilleri yetiştirmesi için çok önemlidir. Ayrıca kağıt iletişim gibi alanlarda da bir haberleşme aracı olarak kullanılmaktadır. Kalıcı olması nedeniyle yüzyıllar boyunca saklanabilir. Farklı medeniyetler arasında bilgi alışverişinde kullanılır.

ETKİNLİK ZAMANIAşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. İlk Çağ’da insanlar yazıyı hangi ihtiyaçları için kullanmışlardır?

CEVAP: Yazının icadıyla insanlar yeni şeyler öğrenerek bilgilerini artırmışlardır. Unutulmasını istemedikleri önemli bilgileri yazarak korumuşlardır.

2. İnsanlar İlk Çağ’dan günümüze yazı yazmak için nelerden yararlanmışlardır?CEVAP: Yazı, kâğıdın kullanılmaya başlanmasından önce kil tablet, taş, deri ve tahta parçaları üzerine yazılıyordu. Sümerler, yazı gereçlerinin uçlarını kil tablet üzerine bastırmaya başladılar. Böylece çivi yazısı adı verilen yazı ortaya çıktı. Mısır medeniyetinde hiyeroglif adı verilen resim yazısı kullanılmaya başlandı. Mısırlılar papirüs bitkisinden elde ettikleri ve papirüs adını verdikleri bir tür kâğıt kullanıyorlardı. Fenike medeniyetinde öğrenilmesi güç olan çivi yazısı ve hiyeroglifin yerine geçecek bir alfabe icat edildi.

3. Mezopotamya, Mısır ve Fenike medeniyetlerinin kullandıkları yazı çeşitleri nelerdir?

CEVAP: Mezopotamya medeniyetleri çivi yazısını, Mısır medeniyeti Hiyeroglif yazısını, Fenike medeniyeti ise kendi buldukları Fenike alfabesini kullanarak yazı yazmışlardır.

4. Günümüzde ülkemizde kullandığımız alfabe hangi medeniyetlerin katkısı ile meydana gelmiştir?CEVAP: Alfabeyi ilk defa oluşturan Fenikeliler, diğer devletleri de etkilemiştir. Çünkü Yunan uygarlığı bu alfabeyi almış ve geliştirmiştir. Latin alfabesi, Yunan Alfabesi üzerinde bazı değişikliklerin yapılması ile meydana gelmiştir. Latince daha sonra Roma İmparatorluğunun resmi dili oldu. Dolayısıyla oluşturulan alfabe de Latin Alfabesi veya Roma alfabesi olarak anıldı. Günümüzde kullanılan modern Latin alfabesinin mucidi Roma medeniyeti olarak kabul edilir.

5. Gelecekte de yazının önemini koruyacağını düşünüyor musunuz? Neden?

CEVAP: Düşünüyorum. Çünkü hangi yüzyılda yaşarsak yaşayalım bilgi her zaman değerini koruyacaktır. Bilgiyi kağıda veya elektronik araçlara kaydedebiliriz. Ancak her seçenekte yazıyı kullanmamız gerekecek.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 133. Sayfa Cevapları

– “Geçmişten Günümüze Bilginin Serüveni” konusunda anlatılan gelişmelerden hangilerini günlük yaşamınızda kullanıyorsunuz? Bunlardan ne amaçla yararlanıyorsunuz?CEVAP: Televizyon, bilgisayar, ve genel ağı günlük yaşantımda kullanıyorum. Bunları bilgi edinmek ve eğlenceli zaman geçirmek için kullanıyorum. Günlük olarak kullanmasam da matbaa ve fotokopi makinesi de kullandığım araçlardan sayılabilir. Matbaa sayesinde basılan kitapları okuyoruz ve ihtiyaç duyduğumuzda fotokopi çektiriyoruz.

– Günümüzde bilginin korunmasında, yaygınlaştırılmasında ve aktarılmasında başka hangi araçlardan yararlanılıyor?

CEVAP: Günümüzde taşınabilir bellek, hafıza kartı, cep telefonu, tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, elektronik kitap gibi araçlar bilginin korunması, yaygınlaştırılması ve aktarılmasında kullanılmaktadır.

– Gelecekte bilginin korunmasında, yaygınlaştırılmasında ve aktarılmasında hangi gelişmelerin yaşanacağını düşünüyorsunuz?CEVAP: Gelecekte bilginin korunması için yapay zekaların kullanılacağını düşünüyorum. Yapay zekaya aktarılan bilgilere ihtiyacımız olan her yerde ulaşabileceğiz. Bu bilgileri yapay zekalar geliştirip daha fazla ilerleme kaydetmemizi sağlayacaklar.

ETKİNLİK ZAMANI

A. 131-133. sayfalarda yer alan gelişmelerden size göre en önemli beş tanesini seçerek tabloyu doldurunuz.

CEVAP: 

B. Tabloya yazdığınız gelişmelerden hangisinin ya da hangilerinin gelecekte de kullanılacağını düşünüyorsunuz? Neden?

CEVAP: Bilgisayar ve genel ağın kullanılacağını düşünüyorum. Çünkü artık bilgisayarlar diğer araçların yaptığı işleri de yapmaya başladı. Bilgisayarlar gelişme gösterdikçe diğerlerine ihtiyaç azalacak ve genel ağ ile birlikte yeterli hale gelecektir.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


08 Mart 2022, 23:24

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Mükemmel olmuş ben bazı derslerime yardım alıyorum bu site sayesinde hemen ödevlerimi öğrenmiş oldum

13 Şubat 2024, 20:14

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok güzel olmuş eline salık

29 Şubat 2024, 20:10

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok güzel olmuş elinize sağlık bunun sayesinde hocadan fırça yemicem🤣😄👍

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.