06 Ağustos 2021, 16:40
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 139-140-141-142-143. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 139-140-141-142-143 Cevapları Ekoyay Yayınları

Avrupa’daki Bilimsel Gelişmeler Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 139. Sayfa Cevapları

– Günlük yaşamınızda vazgeçilmez gördüğünüz beş teknolojik ürün nedir? Bu ürünlerin icadı ve zaman içindeki gelişimiyle ilgili neler biliyorsunuz? Açıklayınız.

CEVAP: Bilgisayar, cep telefonu, televizyon, araba çamaşır makinesi. İlk bilgisayarın bir oda büyülüğünde olduğunu biliyorum. 1906 yılında Alva Josh Fisher elektrikle çalışan ilk çamaşır makinesini icat etmiştir. Türkiye’de ilk çamaşır makinesi ise 1959 yılında Arçelik firması tarafından üretilmiştir.

– Matbaanın icadının daha başka hangi alanlarda etkileri olmuştur? Tartışınız.CEVAP: Ucuz kitap sayesinde eğitim imkanı kolaylaşmıştır. Zira var olan bilgi birikiminin aktarımı kolaylaşmıştır. Sosyal alanda etkileri olmuştur. Bilginin herkese ulaşması ile ulema sınıfı özelliğini kaybetmiştir. Yenileşme hareketleri ve bu hareketlerin yayılma hızı artmıştır. Kitapların ucuzlaması ile el yazması yazanlar ekonomik sıkıtılar çekmiştir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 141. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Metni okuyunuz ve soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı defterinize yazınız.1. “Boş ön yargılar” ifadesiyle ne anlatılmak istenmektedir?

CEVAP: Bu ifadeyle insanların bilmedikleri konular hakkında sabit fikirlere sahip olduğu ve bu fikirlerin yanlışlığını önemsemeden değiştirmek istememeleri anlatılmak istenmektedir.

2. “O tehlikeli dönem” ifadesiyle ne anlatılmak istenmektedir?

CEVAP: Avrupa’da bilimle uğraşmanın ve yeni fikirler üretmenin ölümle cezalandırıldığı bir dönem olmuştur. Doğru olsa bile toplumun kabul etmediği bir düşünceyi cezalandıran bir yapı vardı. Dönemin tehlikeli olması bundan kaynaklanmaktadır.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 142. Sayfa Cevapları

– Sizce buraya kadar anlatılan gelişmelerden hangisi sonraki bilimsel gelişmeleri daha çok etkilemiştir? Neden?

CEVAP: Bence buhar makinesinin icadı sonraki gelişmeleri çok etkilemiştir. Bu gelişim ile günümüzde makine teknoloji çok üst seviyelere gelmiştir. Her işin bir makinesi vardır ve bu durum yaşamımızı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca bu teknoloji ulaşım araçlarının gelişmesini de sağlamıştır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 143. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Tablodaki gelişmelerin günümüzdeki bilimsel birikimin oluşmasına etkilerinin neler olduğunu karşılarına yazınız.CEVAP:

Matbaanın icadı →  Bilgi çok daha hızlı yayılmaya başladı. Okuma yazma oranı arttı. Yeni fikirler, araştırmalar geniş kitlelere ulaştı. Düşünce hayatı ve bilimsel birikim gelişti.

Dünyanın şekli ve hareketleriyle ilgili çalışmalar → Astronomi ve fizik biliminin gelişmesini sağladı. Bu bilgiler diğer bilim insanları tarafından geliştirilerek birçok gelişmenin öncüsü oldu.

Kütle Çekim Kanunu’nun keşfedilmesi → Bu çalışmalar sayesinde bilim insanları 20. yüzyılda uzaya uydu ve insan göndermeyi başardı. Bu uydular sayesinde hava olaylarını gözlemleme ve iletişim kolaylaştı.Buhar makinesinin icadı → Üretimde büyük artış sağlandı. Başta otomobiller olmak üzere birçok icadın gerçekleşmesini sağladı.

ETKİNLİK ZAMANI

15 ve 20. yüzyıllar arasında Avrupa’da yaşanan ve ders kitabınızda yer verilmeyen bilimsel gelişmelerden birini araştırınız. Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak şemayı doldurunuz.

CEVAP:Bilimsel gelişmenin adı: Kepler’in gezegensel hareket yasaları

Bilimsel gelişmeyi yapanlar: Johannes Kepler

Bilimsel gelişmenin gerçekleştiği ülke: Alman İmparatorluğu (Almanya)

Bilimsel gelişmenin tarihi: 1609 (Bu çalışma 29 yıl sürmüştür.)Günümüzdeki bilimsel çalışmalara etkisi: Bu yasalar birbiri etrafında dönen herhangi iki cismin hareketini açıklar. Ayrıca bu çalışmalar Isaac Newton’un evrensel yer çekimi kuvveti teorisine dayanak sağlamıştır. Günümüzde Kepler Yasaları güneş yörüngesinde dolanan cisimlerin yörüngelerini hesaplamak için kullanılmaktadır.

Bilimsel gelişmenin gerçekleşme aşamaları: Kepler çalışmalarını üç yasa olarak sunmuştur.

  • 1. Yasa → Her gezegen, odak noktalarının birinde güneşin bulunduğu bir elips yörünge üzerinde hareket eder.
  • 2. Yasa → Bir gezegeni güneşe bağlayan çizgi eşit zaman aralıklarında eşit alanlar tarar.
  • 3. Yasa → Bir gezegenin yörüngesel periyodunun karesi, dolandığı elipsin ana eksen uzunluğunun küpü ile doğru orantılıdır.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


15 Mart 2022, 20:54

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

İyi bir site konular açık ve anlaşılır sağol

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.