06 Ağustos 2021, 23:34
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 144-145 Cevapları Ekoyay Yayınları

Özgür Düşüncenin Bilimsel Gelişmelere Katkısı Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 144. Sayfa Cevapları

– “Özgür düşünce” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

CEVAP: Özgür düşünce, bir insanın hiçbir engele uğramadan ve baskı altında kalmadan bir konuda fikir yürütme ve fikrini rahatça ifade edebilme durumudur.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 145. Sayfa Cevapları

– Düşünce özgürlüğü, düşünceyi açıklama, bilim ve sanat hürriyetinin anayasa güvencesi altında olması neden önemlidir? Açıklayınız.CEVAP: Bazen insanlar başkalarının fikirlerinden rahatsızlık duyup onlara kendi düşüncelerini kabul ettirmeye çalışırlar. İnsanların istedikleri gibi düşünmesi ve düşüncelerini bilim ve sanata yansıtmaları önemli bir durumdur. Çünkü fikir olmadan ilerleme de olmaz. Düşünce özgürlüğü anayasa ile güvenceye alındığı sürece herkes fikirlerini her biçimde ifade edebilir.

ETKİNLİK ZAMANI

Bruno’nun yargılanma sürecini araştırınız. Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak soruları cevaplayınız.CEVAP:

• Neyle suçlandı? Kopernik’e katılarak sonsuz evren görüşüne uyup dinsiz olmakla suçlandı.
• Kimler tarafından yargılandı? Katolik Kilisesi tarafından yargılandı.
• Ne zaman yargılandı? 1600 yılı Şubat ayı
• Nerede yargılandı? Roma Katolik Kilisesinin Engizisyon Mahkemesi
• Kendini nasıl savundu?Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım.” demiştir. Düşüncelerinin açıklanmasının kendisi için çok tehlikeli olduğunu bildiği halde,  düşüncelerini açıkça ifade etmiştir.
• Nasıl bir ceza aldı? Diri diri yakılarak idam edilmiştir.

ETKİNLİK ZAMANI

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.1. Özgür düşüncenin olmadığı bir yerde bilim alanında gelişmeler olması mümkün müdür? Neden?

CEVAP: Mümkün değildir. Çünkü bilim fikirler doğrultusunda ilerler. Bir insan bir hayal kurar, bu hayali gerçeğe dönüştürmek için çalışır. Tüm bu süreç boyunca düşünür. Çalışmanın sonucunda hayali gerçekleşir ve bu çalışma bilimin gelişmesini sağlar. Her bilimsel ürün bir düşüncenin eseridir.

2. Günümüzde bilimsel çalışmaların gelişmiş olduğu ülkelerde hangi yönetim biçimi daha yaygındır? Bu yönetim biçiminin bilimsel gelişmelere katkısı nedir?

CEVAP: Bu tür ülkeler demokrasi ile yönetilmektedir. Demokrasi, kişilerin özgürce düşünebildiği ve düşüncelerini yansıttığı bir sistemdir. Bu yönetim biçimi sayesinde insanlar fikirlerini rahatça uygulamaya koyabilmektedir. Dolayısıyla bu yönetim biçimi bilimin gelişmesine destek olmaktadır.Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


06 Aralık 2022, 23:08

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Özgür düşünmek insanların farklı icatlar yapmasına, bilimde ilerlemesine neden olmuştur. Çok önemli bir kavram ve bunları derste işlediğimize sevindim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.