24 Kasım 2019, 16:07
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 152-153-154-155-156-157. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 152-153-154-155-156-157 Cevapları Ekoyay Yayınları

Toprak Ana Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 152. Sayfa Cevapları

– Metinden yararlanarak insan-toprak-vatan-devlet ilişkisini açıklayınız.

CEVAP: İnsanın yaşadığı toprak ancak bir devletse orada güvenle yaşamını sürdürür. Mücadele ile kazanılan ve kalkınması için çalışılan vatan toprağı bayrağıyla, tarihiyle insana kendisini evinde hissettirir. Her insan kendi vatanında rahat eder. İnsan devlet için, devlet de insan için çalışır.

– Âşık Veysel toprağı neden sadık yâr olarak adlandırmıştır?CEVAP: Toprak yaşam kaynağıdır. Toprak insana yiyecek, giyecek verir. Toprak ile insanlar evlerini yapar, bitkilerini eker ve topladıklarıyla beslenir. Toprağın insana faydası sayısızdır. Bu nedenle sadık yârdir.

– Âşık Veysel’e göre toprağın bize kazandırdıkları nelerdir? Örnekler veriniz.

CEVAP: “Yemek verdi, ekmek verdi, et verdi.” demiştir. Toprağa ektiklerimiz sayesinde sebzelerimiz, meyvelerimiz olur. Buğday ile ekmek yaparız. Koyun otları yer, biz de koyunun etinden faydalanırız.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 153. Sayfa Cevapları

– Toprağın işlenmesi ile refah seviyesinin artması arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

CEVAP: Toprağın işlenmesiyle pek çok ürün elde edilir. Öncelikle sebze ve meyve elde etmek için kullanılır. Kıyafetin ham maddesi olan pamuk üretilir. Toprak işlendikçe ihtiyaçlar karşılanır. İhtiyaçtan fazla elde edilen ürünler başka ülkelere satılır. Böylece ülke ekonomik olarak kalkınır. Toprak işlendikçe refah seviyesi artar.

ETKİNLİK ZAMANI

Metni okuyunuz. Metinde anlatılmak istenen düşünceyi yazınız.CEVAP: Toprak bir kişiye değil, millete aittir. Devletin bir karış toprağı bile çok değerlidir. Bu nedenle insanlar vatan toprağını korumak için her şeyi yaparlar.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 154. Sayfa Cevapları

– Ekilebilir toprakların bir kişinin elinde toplanması hangi sorunlara yol açabilir? Tartışınız.

CEVAP: Toprakların işlenmesi yeterince denetlenmediği için işlerde yavaşla olabilir. Ayrıca bir kişide sorumluluk olması o kişinin toprakları kendi menfaatleri için kullanmasına neden olabilir. Toprakların sürekli işlemesi gerekmektedir. Bir kişinin bunu idare etmesi oldukça zordur. Ayrıca kişi ürün fiyatlarını kendisi belirlerse bu durum halka büyük zarar verir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 155. Sayfa Cevapları

– İkta ve tımar sistemini feodal yapıdaki toprak yönetimi ile karşılaştırınız. Aralarındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir?CEVAP: İkta ve tımar sisteminde toprağın gelirleri idare, ordu ve toprak sahipleri arasında paylaştırılarak hem üretimin devamlılığı, hem ordunun güçlenmesi hem de devlet çalışanlarının maaşlarının ödenmesi sağlanmıştır. Ancak feodal yapıda toprak gelirlerinden sadece senyör faydalanmıştır. İkta ve tımar sisteminde toprak devletin malı olarak görülmekte ve her zaman denetlenmekteydi. Feodal yapıda ise toprak ve toprak işçileri senyörün malı olarak görülmüştür.

ETKİNLİK ZAMANI

B. Aşağıdaki zihin haritasında yer alan “Toprakla ilgili kavram ve sözcükler” kutucuğunun etrafındaki kutucukları örnekte olduğu gibi doldurunuz.

Toprakla ilgili kavram ve sözcükler
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 156. Sayfa Cevapları

– T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının üretime yönelik desteklerinden hareketle devletin üreticiye verdiği destek hakkında neler söyleyebilirsiniz?

CEVAP: Devlet, tarımla uğraşan küçük işletmelere destek vermeyi önemsemiştir. Aynı zamanda ülkemizin önemli gelir kaynakları olan fındık ve zeytinin yetiştirilmesini önemsemiştir. Kaliteli ürün elde edilmesi için gerekli gübre ve rehabilitasyon desteklerini vermektedir. Tarımda iyileştirmelere ve organik ürünlerin elde edilmesine zemin hazırlamıştır. Böylece halkın tarımla uğraşırken karşılaştıkları zorluklar konusunda onların işlerini kolaylaştırmayı hedeflemişlerdir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 157. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

A. Aşağıdaki kurum ve kuruluşların tarım alanında yaptığı çalışmaları araştırınız ve edindiğiniz bilgileri bırakılan boşluklara yazınız.

CEVAP:Toprak Mahsulleri Ofisi: Ağırlıklı görevi hububat alım ve satımıdır. Faaliyet konuları ile ilgili olmak üzere, yurt içinde ve yurt dışında her türlü alım, satım, nakliyat, imalat, depolama ve muhafaza işleri için şirket ve kooperatifler kurar. Dünya hububat üretim hareketlerini ve fiyatlarını izler, değerlendirir, faaliyet konuları ile ilgili her türlü yayını yapar.

Ziraat Bankası: Gençlerin tarıma olan ilgisini arttırmak, gençlere beli​rli konularda tarımsal üretim ve yatırım yapmayı öğretmek, eğitimli ve bilinçli genç çiftçiler yetiştirmek için eğitim programları düzenler. Çiftçilere girişimlerinde yardımcı olacak destekler sağlar.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR): İşletmeye uygun nitelikteki yaş çay yapraklarını satın alır, çay üretir veya ürettirir. Çayların işlenmesini ve değerlendirmesini yapar. Çayların iç ve dış pazarlamasını sağlar. Gerekli tesislerin kurulmasını sağlar.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri: Türk çiftçisinin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya dönük mal ve hizmetleri zamanında, güvenilir, kaliteli ve uygun şartlarda sağlamayı ve ürünlerini pazarlamayı, Türk tarımını çevreye ve doğaya saygılı, sürdürülebilir en üretken sektör yapmayı amaçlar.B. Toprağın üretimdeki ve yönetimdeki önemine ilişkin örnekleri aşağıdaki tabloya yazınız.

Geçmişte
Üretimde: Toprağa bağlılık fazlaydı. İhtiyaç duyulan çoğu ürün topraktan elde ediliyordu.
Yönetimde: Toprak gelirleri yönetimde çalışanların maaşında kullanılıyordu. Toprak merkezi otorite için bir güçtü.

Günümüzde
Üretimde: Toprak üretimi eskiye göre azaldı. Toprak çoğunlukla yiyecek ve giyecek için kullanılıyor.
Yönetimde: Toprağın işlenmesinin artması için çeşitli teşvikler vardır. Toprağın yönetimle doğrudan ilgisi kalmadı.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
01 Mart 2022, 20:06

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok faydalı bilgiler verilmiş bu yüzden size teşekkür ederim.

16 Mart 2022, 16:40

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Mükemmel bir site harika bayıldım???????

19 Mart 2022, 14:12

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok güzel tavsiye ediyorum ödevlerimi hep bundan yapıyorum çok emek veriyorlar o yüzden çok güzel oluyo

21 Nisan 2022, 23:31

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Allah razı olsun çok beğendim

20 Mart 2024, 18:00

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok iyi tavsiye ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.