26 Temmuz 2021, 12:28
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 162-163-164-165. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 162-163-164-165 Cevapları Ekoyay Yayınları

Sosyal Hayatta Vakıfların Yeri Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 162. Sayfa Cevapları

– İhtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizde imkânlar olduğunu düşününüz. Bu insanlara yardım etmek için neler yapardınız?

CEVAP: Özellikle eğitim konusunda insanlara yardım etmek isterdim. Ülkemizin doğu bölgelerinde halen evler ile okul arasında çok uzun mesafe olduğu için eğitimden mahrum öğrenciler bulunmaktadır. Onlar için özel servisler tutmak isterdim. Kış mevsiminde yollar karla kaplı olduğu için okulun yanında kalabilecekleri yurtlar yaptırırdım. Böylece onlar da kolayca eğitim haklarından faydalanırdı.

– Günümüzde yapılan yardımlaşma ve dayanışmaya dair uygulamalara örnekler veriniz.CEVAP: Günümüzde kardeş okul kavramı vardır. Bir okulun kardeş okulu vardır. Bu kardeş okula yardımlar yapılır. Ayrıca kermes etkinlikleri de yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Çünkü, kermes belirli amaçlar için düzenlenir. Kermesten elde edilen gelirler yardıma ihtiyaç duyan birine veya bir kuruma bağışlanır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 163. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

A. www.kizilay.org.tr genel ağ adresinden ya da diğer kaynaklardan yararlanarak Türk Kızılay’ının ilk yardım ile göç ve mülteci hizmetleri alanındaki çalışmalarını araştırınız. Edindiğiniz bilgileri kısaca özetleyiniz. Boş bırakılan çerçevelere bu alanlardaki çalışmalarla ilgili fotoğraf yapıştırınız, resim çiziniz ya da şiir yazınız.CEVAP:

İlk Yardım: Kızılay, insanların acil durumlar karşısında doğru bilgi ve beceriyle gereken ilk yardım müdahalesini yapabilmelerini hedefler. Bu güne kadar 100.000’den fazla insana ilk yardım eğitimi veren Kızılay, toplumda ilk yardım bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla farkındalık projeleri yürütür.

Göç ve Mülteci Hizmetleri: Ülkemizde kayıt altında bulunan ve yardıma muhtaç durumda yaşayan tüm yabancılara yönelik acil yardım ile uyum ve bütünleşme hizmetleri verilmesi, ayni ve nakdi yardım sağlanması, proje ve programların geliştirilmesi ve uygulanmasından sorumludur. Çocuk dostu alanlar, toplum merkezleri ve sınır yardımları faaliyetlerinin yanı sıra kabul ve barınma ile geri gönderme merkezlerinde sunulan hizmetler gerçekleştirilmektedir.

B. Türk Kızılayının sosyal hayattaki yeri ve önemi hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.CEVAP:

 Türk Kızılay’ının Sosyal Hayattaki Yeri ve Önemi

Türk Kızılay’ı, ülkemizdeki en önemli yardımlaşma ve dayanışma kuruluşudur. Toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak için farklı alanlarda yürüttüğü çalışmalarla insanlar için güvenilir bir örnek teşkil etmektedirler. Yoksul insanlara barınma ve beslenme yardımı ulaştırmak, kan bağışlarını kabul edip ihtiyaç duyanlara iletmek, afet durumunda insanlara destek sağlamak çalışmalarından bazılarıdır. Kızılay, yıllardır yürüttüğü faydalı çalışmalar ile hem toplumun yaşamında kolaylıklar oluşturmuş hem de insanların yüksek güvenini kazanmıştır. Bu nedenler herkes birine yardım etmek istediğinde bunu Türk Kızılayı aracılığıyla gönül rahatlığıyla yapabilmektedir. Kızılay, ülkemizin dayanışma sembolüdür.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 165. Sayfa Cevapları

– Yaşadığınız yerde hangi alanda sivil toplum kuruluşunun olmasını isterdiniz? Neden?

CEVAP: Yaşadığım yerde insanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla faaliyet gösteren bir kuruluş olmasını isterdim. Çünkü ülkemizde kitap okuyan kişi sayısı oldukça azdır. Okumamak hepimizi bilgisiz ve kültürsüz hale getiriyor. Bu kuruluşun insanlara kitapları sevdirmesi için çalışmasını isterdim. Ben de bu kuruluşta gönüllü olarak çalışırdım.ETKİNLİK ZAMANI

Çeşitli sivil toplum kuruluşları, kuruluş amaçları gereği aşağıdaki faaliyetleri yürütmektedir. Bu faaliyetlerin her birinin sosyal hayattaki önemini tabloya yazınız.

CEVAP:

Öğrencilere burs sağlamak: Öğrencilerin eğitim ve sosyal hayatlarını daha kolay yürütebilmesi ve eğitim kurumlarına ulaşabilmelerini sağlar.Çevre temizliği kampanyası düzenlemek: İnsanların çevre kirliliği konusunda bilinçlenmesini ve doğa ile uyum içinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlar.

Engellilere tekerlekli sandalye almak: Engellilerin sosyal hayata daha fazla karışabilmelerini ve bağımsız hareket edebilmelerini sağlar.

Göçmen çocukların eğitimine katkı vermek: Çocukların eğitimden uzak kalmamalarını ve ülkemizdeki eğitime uyum sağlamalarını sağlar.

Kütüphaneler açmak: İnsanların aradıkları bilgiye ücretsiz ve kolay biçimde ulaşmalarını, rahat çalışma alanları bulmalarını sağlar.Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


06 Aralık 2022, 23:10

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Vakıflarda gönüllü çalışmak ve insanlara yardım etmek çok güzel şeyler sizin bu konuları yazmanız iyi olmuş çok teşekkürler

29 Mart 2023, 15:16

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Teşekkür ederim.Çok iyi olmuş.tek güvenebildiğim site sizsiniz.Ödevim için çok yardımcı oldu.

25 Nisan 2023, 20:01

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok teşekkürler çok işime yaradı artık ödevlerimi kolayca yapabiliyorum artık 1000 tane siteye bakmama gerek yok çok sağolun ???

16 Nisan 2024, 22:48

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çoooooook güzel bir site benim favorim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.