26 Temmuz 2021, 14:07
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 166-167-168-169. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 166-167-168-169 Cevapları Ekoyay Yayınları

Meslek Edindiren Kurumlar Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 166. Sayfa Cevapları

– Size göre meslek sahiplerinde olması gereken ortak özellikler nelerdir?

CEVAP: Meslek sahibi kendi mesleği hakkında uzman bilgiye sahip olmalıdır. İşinde titiz ve özenli olmalıdır. İşine duyduğu saygıyı yaptığı çalışmalarla göstermelidir. Meslektaşlarına karşı saygılı ve kibar olmalıdır. Mesleğindeki ilerlemeleri takip etmeli ve bilgilerini güncellemelidir. Kendini geliştirmeye açık olmalıdır. Mesleğini yerine getirirken söz ve davranışlarının ölçülü olmasına dikkat etmelidir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 167. Sayfa Cevapları

– Günümüzde lonca teşkilatına benzer faaliyetler yürüten kurum ve kuruluşlar hangileridir? Bu kurum ve kuruluşlar hangi faaliyetleri yürütmektedir?CEVAP: Günümüzde neredeyse tüm il ve ilçelerde Ticaret ve Sanayi odaları bulunmaktadır. Ticaret ve Sanayi Odası, görev ve yetkileri yasa ile belirlenmiş, kamu kurumu niteliğinde bir mesleki kuruluştur. Odalar; üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, mensuplarının birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak, meslekî disiplin, ahlâk ve dayanışmayı korumaktadır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 168. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Aşağıdaki soruların cevaplarını defterinize yazınız ve sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

1. Ahilik kültürünün yaşatılması neden önemlidir?CEVAP: Ahilik kültürü mesleklerin yaşatılmasını ve esnaf ile halkın arasında güvenilir bir ilişki olmasını sağlamaktadır. Mesleklerin öğretilmesi, güvenilir fiyatlandırma, tüm esnafların kazanması ve meslek sahiplerinin kaliteli duruşu için çok önemli bir teşkilatlanmadır. Bu nedenle bu yapılaşmaların devamı halkın refahı için önemlidir.

2. Osmanlılar zamanında terzilik yapan bir esnaf olsaydınız çırağınıza hangi tavsiyelerde bulunurdunuz? Neden?

CEVAP: Çırağıma müşteriyi iyi dinlemesi gerektiğini söylerdim. Çünkü, müşteri bize güvendiği için dükkanımıza gelmektedir. Bu güveni boşa çıkarmamak için müşteriyi iyi dinlemek ve onu anlamak gerekir. Böylece istediği gibi bir iş ortaya çıkarabiliriz.

3. Günümüzde önemini kaybetmiş veya yok olmaya yüz tutmuş meslekler nelerdir? Bu mesleklerin ustalarına ulaşıp ya da araştırıp mesleklerinin özellikleri ile ilgili bilgiler alınız.CEVAP:

Kalaycılık: Eskiyen ve yıpranan bakır kap kacağın toz nişadır yardımıyla kalay ile kaplanması işlemini yapan zanaatkârların genel adıdır. Kalaycılık yakın zamana kadar seyyar olarak da icra edilen bir meslekti. Ancak kalaycılık çelik, alüminyum, emaye ve teflon mutfak eşyalarının kullanımının artması ile tükenme noktasına yaklaşmaktadır.

Süpürgecilik: Modern temizleme aygıtlarını ortaya çıkması ile temizlik aracı kullanım işlevi son derece daralan süpürgecilik henüz yok olmaya yüz tutmasa da yok olmak üzere olan el sanatlarımızdan birisidir.

4. Günümüzde önemli hâle gelen meslekler nelerdir? Bu meslekleri yapanlar hangi eğitimden geçmişlerdir?CEVAP:

Aktüer: Aktüer, sigortacılık tekniğiyle buna ilişkin yatırım, finansman ve nüfus hareketleri konularında olasılık ve istatistik teorilerini uygulayan, tablolar hazırlayan ve raporlar oluşturarak kesin hesapları onaylayan kişidir. Aktüer, esas olarak sigorta programları hazırlar.

Yazılım Mühendisliği: Yazılım mühendisliği, yazılım geliştirme ile ilgilenen bilim dalıdır. Yazılım mühendisleri yazılım geliştirmenin yanı sıra onu işletmekten de sorumludur. Ayrıca geliştirilen yazılımları kullanacak kişilerle etkileşim kurarak, onların ihtiyaçlarını analiz etmeleri gerekir.

Meslekî Terapist: Mesleki terapist ya da diğer adı iş ve uğraşı terapisti, insanların sağlıklı bireyler olması için, hastalıklara yakalanmaması adına her türlü hastalıktan korunması, önlenmesi için çalışan, hastalarına sağlık aktivitesi yaptırmaya çalışan, hastalarının çevresi ile uyumunu geliştirmek, çalışma verimliliğini artırmak, aynı zamanda hastasının yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen önemli bir sağlık personelidir.5. Günümüzde meslek edindirmede öne çıkan meslek odaları ve birlikleri hangileridir? Bunların meslek etiği konusuna verdikleri önemi örneklerle açıklayınız.

CEVAP: Sigorta Acenteleri Derneği ‘Sigortacılık Meslek edindirme’ kursları düzenlemektedir. Bu kursları başarıyla bitiren öğrenciler sahip oldukları bitirme belgesi sayesinde meslek sahibi olabilmektedir. Aynı zamanda Ticaret ve Sanayi odaları tekstil, bilgisayar, otomotiv, otomasyon ve hizmet sektörlerinde eğitim vermektedir. Bu eğitim insanların meslek edinmelerinde önemli bir yere sahiptir.

6. Günümüzde meslek edindirmede öne çıkan okullar hangileridir? Bunların meslek eğitimine verdikleri önemi örneklerle açıklayınız.

CEVAP: Günümüzde endüstri, meslekî ve teknik liseler meslek edindirme konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu okullarda eğitim gören kişiler meslekî bilgiye sahip olup mesleğe daha kolay uyum sağlarlar. Öğretim süresi dört yıl olan meslekî ve teknik orta öğretim kurumlarını bitirenlere ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarına sahip iş yeri açma belgesi verilmektedir.7. İleride hangi mesleği yapmak istersiniz? Neden?

CEVAP: İleride astronot olmak isterim. Çünkü, dünya dışında yerler görmek, evrenin sırlarını keşfetmek ve kimsenin bilmediği bilgilere sahip olmak çok güzel olur.

8. Yapmak istediğiniz mesleğin özellikleri nelerdir?

CEVAP: Bu mesleği yapabilmek için fiziksel ve duygusal olarak güçlü olmak gerekmektedir. Ayrıca fizik, matematik gibi bilimlerde çok başarılı olmak ve araştırma yapmak gerekmektedir.9. Meslek sahibi olma aşamasında nasıl bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekmektedir?

CEVAP: Öncelikle mühendislik, temel bilimler ve bilgi teknolojileri alanında en az lisans derecesinde eğitim almış olmam gerekmektedir. Bunun dışında dünya dışındaki yaşam için birkaç ay ciddi bir eğitim görmem gerekmektedir.

10. Meslekte iyi olmak kadar iyi bir insan olmak neden önemlidir?

CEVAP: İnsanın iyiliği tüm davranışlarına yansıdığı gibi mesleğine de yansımaktadır. İyi niyetli, güler yüzlü, kibar bir kişiyi herkes sever. Böyle insanlar dünyanın daha güzel olması için çalışırlar. İyi insanlar yaptıkları işlerle ve güzel söz ve davranışlarıyla daima hatırlanır.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 169. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Aşağıda verilen kelimeleri kullanarak Ahiliği ya da Lonca Teşkilatını tanıtıcı bir yazı yazınız.

paylaşmak – helal – kadı – hassasiyet – gelenek – meslek – disiplin – Ahi – yamak – usta – kalfa – çırak

CEVAP: Ahi Teşkilatı ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetler yürüten bir teşkilattır. Aynı zamanda bir eğitim kurumudur. Ahilik geleneğinde meslek edindirme ve mesleği yaşatma bir aradadır. Ahiler yamakçırakkalfausta-pir hiyerarşisi içinde çalışmışlardır. İş ahlakı konusunda büyük bir hassasiyet göstermişler, helal kazanca çok önem vermişlerdir. Esnaf ve halk arasında güvenilir bir ilişki olması için çalışmışlardır. Disiplini elden bırakmadan belirledikleri kurallara uymuşlardır. Toplumda paylaşmanın önemini vurgulayan davranışları öne çıkmıştır. Kazancı olan esnafın, müşteriyi kazancı olmayan esnafa yönlendirmesi bunun en güzel örneğidir.ETKİNLİK ZAMANI

Aşağıdaki kavram haritasında boş bırakılan yerleri doldurunuz.

CEVAP:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 169. Sayfa Cevapları

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


21 Mart 2022, 20:43

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

diriliş sitesi çok iyi buradaki tüm bilgiler doğru çıkıyor arkadaşlarıma tavsiyem burayı sık sık ziyaret edin

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.