26 Temmuz 2021, 19:59
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 170-171-172-173. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 170-171-172-173 Cevapları Ekoyay Yayınları

Yeni Meslekler Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 170. Sayfa Cevapları

– Aşağıdaki konuşma balonunda eksik bırakılmış cümleleri tamamlayınız.

CEVAP: Ben büyüyünce astronot olacağım. Çünkü evreni keşfetmek istiyorum. Bunun için yapmam gerekenler ise mühendislik, temel bilimler (fizik, kimya, biyoloji, matematik) ve bilgi teknolojileri alanında eğitim almak, fiziksel ve psikolojik olarak güçlü olmaktır.

– Hangi mesleğin sizin için uygun olacağını düşünüyorsunuz? Neden?CEVAP: Yazarlığın benim için uygun olacağını düşünüyorum. Çünkü, okumayı çok seviyorum. Sürekli yeni hikâyeler öğrenmek ve kimsenin keşfetmediği dünyaları keşfetmek istiyorum. Hayal kurmayı ve hayalimdeki insanları konuşturmayı seviyorum.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 171. Sayfa Cevapları

– Tekerleğe bağlı olarak geçmişten günümüze kadar ortaya çıkan meslekler nelerdir? Açıklayınız.

CEVAP: Tekerleğin icadı ile birlikte tekerleği bir araç olarak kullanan ve geliştiren meslekler ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları, at arabacısı, şoför, seyyar satıcı, oto-tamirci, bisiklet yarışçısıdır.– Genel ağ haberinde adı geçen mesleklerden herhangi birini yapmayı düşünür müsünüz? Neden?

CEVAP: Robot teknisyenliği yapmayı düşünürüm. Çünkü robotlar ilerleyen yıllarda iş hayatında çok daha etkin olacaktır. Robotların geliştirilmesinde rol oynamak isterim. İnsanların ihtiyaç duyduğu alanlarda robotlar yapmak güzel olur.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 172. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

A. Tablodaki soruları “evet”, “hayır”, “kararsızım” sütunlarından sizin için uygun olana “X” işareti koyarak cevaplayınız. Neden bu cevabı verdiğinizi “açıklamalar” bölümüne kısaca yazınız.

CEVAP: 

B. Mühendis olmak isteyen biri yukarıdaki tablodaki satırlardan hangilerinde “Evet” sütununu işaretlemiş olabilir? Neden?

CEVAP:Bozulan araç gereçleri tamir etmeyi seviyor musunuz? → Bir sistem bozulduğunda onu tamir etmesi gerekir.

Resim yapmayı seviyor musunuz? → Bazen mühendisler bir proje üzerinde çalışırken o projeyi resimlendirirler.

Gürültülü bir ortamda çalışmayı seviyor musunuz? → Mühendisler, makinelerin çok olduğu bir yerde çalışırlar.

Teknolojik aletlere ilgi duyuyor musunuz? → Mühendisler her zaman son derece teknolojik makinelerle bir arada bulunurlar.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 173. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

A. Fotoğrafları inceleyiniz. Fotoğraflardaki mesleklerin adını fotoğrafların altındaki boşluklara yazınız.

CEVAP:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 173. Sayfa Cevapları

B. Fotoğraflarda yer alan mesleklerle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.1. Bu mesleklerden hangisi diğerlerine göre daha eskidir?

CEVAP: Terzilik diğerlerine göre eskidir. Çünkü, insanlar teknoloji bu seviyeye gelmeden yıllar önce de kıyafetler dikiyor ve giyime önem veriyordu.

2. Bu mesleklerden hangisi ya da hangileri günümüzün vazgeçilmez mesleklerindendir? Neden?

CEVAP: Teknikerlik ve rehberlik vazgeçilmezdir. Çünkü, insanlar her zaman yeni yerler görmek isterler. Onlara bu isteklerinde yardımcı olacak birine ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda bir arazinin bir iş için kullanılmasında teknikerler önemli bir yere sahiptir.3. Bu mesleklerden hangisi ya da hangileri dünyadaki gelişmelere bağlı olarak yeni ortaya çıkan mesleklerdendir? Neden?

CEVAP: Harita ve kadastro teknikerliği diğerlerine göre yenidir. Çünkü, bu meslek haritalama, belli arazilerin ölçümünü yapmakla ilgilidir. Arazilerde ölçüm yapan cihazların gelişimiyle birlikte bu meslek de önem kazanmıştır.

4. Bu mesleklerden hangisini kişisel özelliklerinize, yeteneklerinize ve ilgilerinize uygun buluyorsunuz? Neden?

CEVAP: Turist rehberliğini uygun buluyorum. Çünkü öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum. Gördüğüm yerler hakkında insanlara bilgi vermek, onlara yol göstermek güzel bir iştir.C. Seçmek istediğiniz meslekte başarılı olmak için neler yapmalısınız? Seçtiğiniz mesleğin gerektirdiği bilgi ve beceriler nelerdir?

CEVAP: Başarılı olmak için o meslekte uzmanlaşmam gerekir. Bunun için o meslek konusunda eğitim veren kurumlardan eğitim almalıyım. Her zaman yeniliklere açık olmalıyım. İletişim becerim güçlü olmalıdır. Ayrıca yabancı dil bilmeliyim. İnsanları dinleyen biri olmalıyım. Böylece mesleğimde başarılı olabilirim.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


20 Mart 2022, 21:20

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

bu kaynak çok güzel olmuş yapanların eline sağlık

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.