21 Temmuz 2021, 23:49
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 210-211-212-213. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 210-211-212-213 Cevapları Ekoyay Yayınları

Biz De Varız Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 210. Sayfa Cevapları

– Ülkemizin ekonomi ile ilgili uluslararası kuruluşlara üye olmasının faydaları nelerdir?

CEVAP: Ülkemiz ekonomi ile ilgili uluslararası çalışmalarda yer aldığı için ekonomik kalkınma sağlanır. Ayrıca diğer üye ülkelerle iş birliği yapılır. Böylece ekonomik eksiklikler kapatılır.

ETKİNLİK ZAMANI

Aşağıdaki soruyu cevaplayınız.Dünyanın en büyük 20 ekonomisi içinde hangi ülkeler vardır? Önce tahmin ediniz, sonra tahminlerinizin doğruluğunu araştırarak G20 ülkelerinin adlarını aşağıya yazınız.

CEVAP: Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu.

– Sizce ülkeler arası ekonomik iş birliğini arttırmak için kurulan kuruluşlara üye olan bir ülkenin bu durumdan kazancı neler olabilir? Açıklayınız.CEVAP: Bu kuruluşlara üye olan ülkeler birbiriyle iş birliği içinde olur. Dolayısıyla ekonomik konularda projeler üretirler. Bu projeler ülkelerin ekonomik kalkınması açısından önemlidir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 211. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Aşağıdaki haberi okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

1. Örgüt ’ün Türkiye’den “öğrenecek çok şeyi olduğu” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

CEVAP: Bu ifadeden Türkiye’nin örgütteki çalışmalardan daha iyi ve nitelikli çalışmalar yürüttüğünü, örgütün ilerisinde olduğunu anlıyorum.2. Türkiye’nin D-8’deki rolü ve kuruluşa katkıları nelerdir?

CEVAP: Türkiye D-8’e yıllık en büyük bütçede bulunan ülkedir. Ekonomik faydasının dışında eğitim programları ve deneyimleri ile de örnek olmaktadır.

– D-8 ülkelerinin aynı zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olmaları, aralarındaki hangi ortak noktaya işaret etmektedir?

CEVAP: D-8 üyeleri aynı zamanda halkının çoğunluğu Müslüman olan ülkelerdir.– Uluslararası ve bölgesel birçok kuruluşun ortak faaliyetler yürütmesinin nedenleri nelerdir?

CEVAP: Kuruluşlar birçok bölgeyi ve konuyu aynı anda etkileyebilir. Daha faydalı olabilmek için birlikte ortak çalışmalar yapmaları mantıklıdır. Böylece aynı zamanda ve yatırımla birden fazla fayda sağlanmış olur.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 212. Sayfa Cevapları

– Sayfadaki genel ağ haberlerini inceleyiniz. Haberlere göre ülkemizin bölgesel ekonomik kuruluşlardaki rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

CEVAP: Ülkemiz Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir noktada bulunmaktadır. Bu nedenle genellikle ülkeler arası ulaşım ve kaynak aktarımı gibi konularda önemli bir konumdadır. Bu durumda bölgesel ekonomik kuruluşlarında bulunduğu yer bakımından önemlidir.7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 213. Sayfa Cevapları

– Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin ülkemize ve AB’ye neler kazandıracağını düşünüyorsunuz?

CEVAP: Bu birliğe katılmanın ülkemizin siyasi, ekonomik, sağlık, eğitim ve kültür gibi alanlarda daha yüksek standartlarda bir ülke haline gelmesine neden olacağını düşünüyorum. Ülkemiz Avrupa Birliği’nden çeşitli alanlarda destek alabilir ve daha hızlı kalkınabilir. AB ise ülkemizin genç nüfusundan ve matematik konumundan faydalanabilir.

ETKİNLİK ZAMANI

Türkiye’nin üye olduğu ekonomik kuruluşlardan bazıları hakkında bilgi edindiniz. Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.1. Türkiye’nin üye olduğu kuruluşların ortak amaçları nedir?

CEVAP: Bu kuruluşların amacı ülkeler ve bölgeler arasında ekonomik iş birliği sağlamaktır.

2. Türkiye’nin üye olduğu ekonomik kuruluşlardan hangileri küresel kuruluştur?

CEVAP: WTO (Dünya Ticaret Örgütü), G-20, D-8, Birleşmiş Milletler Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu, OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü), IMF (Uluslararası Para Fonu), WB (Dünya Bankası), IKB (İslam Kalkınma Bankası).3. Türkiye’nin üye olduğu ekonomik kuruluşlardan hangileri bölgesel kuruluştur?

CEVAP: BSEC (Karadeniz Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, ECO (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı).

4. Bu kuruluşlardan hangilerinin ülkeler arası ekonomik ilişkilerin dışında başka amaçları vardır? Bu amaçlar nelerdir?

CEVAP: Karadeniz Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın diğer amaçları teknolojik ve sosyal ilişkileri çeşitlendirmek ve bölgede barış sağlamaktır.5. Küresel ve bölgesel ekonomik kuruluşların kuruluş amaçlarını göz önünde bulundurduğunuzda bunların dünyadaki sorunların çözümüne katkıları konusunda neler söylenebilir?

CEVAP: Dünyadaki fakirlik sorununun çözümüne katkıları vardır. Ülkeler işbirliği içinde olduğunda birbirine ekonomik destekte bulunurlar. Böylece ekonomik kalkınma gerçekleşir.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


06 Aralık 2022, 23:21

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Ödevlerimi kısa sürede bitirmem konusunda yardımcı oldunuz cidden süper oldu yoksa yetiştiremiyorum teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.