22 Temmuz 2021, 00:12
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 214-215-216-217. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 214-215-216-217 Cevapları Ekoyay Yayınları

Biz Konuksever Bir Milletiz Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 214. Sayfa Cevapları

– Dünyanın birçok yerinde ülkemiz insanlarından söz edildiğinde “konuksever” ifadesi kullanılmaktadır. Ülkemizdeki herkes konuksever midir? Bu ifade bir kalıp yargı mıdır? Açıklayınız.

CEVAP: Ülkemizdeki her insanın konuksever olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak kültürümüz gereği çoğunlukla öyleyizdir. Bir misafiri en iyi şekilde ağırlamak isteriz. Bu nedenle onu en rahat yere oturtur, en güzel ikramlarda bulunuruz. Bu yüzden tüm dünya Türk insanlarını konuksever olarak tanımaktadır. Bu bir kalıp yargıdır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 215. Sayfa Cevapları

– Kalıp yargının özelliklerini göz önünde bulundurarak bir arada uyum içinde yaşamaya engel olabilecek bir kalıp yargı örneği söyleyiniz.CEVAP: Tüm erkeklerin futbolu sevdiğini düşünmek veya tüm kızların modaya çok önem verdiğini sanmak kalıp yargılardır. Bu nedenle güzel giyinmeyen kızlar veya top oynamak, maç izlemek istemeyen erkekler toplumda dışlanmaktadır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 216. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Haberi okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

1. Haberde adı geçen rapora neden ihtiyaç duyulmuştur?CEVAP: Toplumlarda mültecilere karşı kulaktan dolma bilgilerle edinilmiş kalıp yargı ve ön yargılara dayalı ayrımcı ve dışlayıcı davranışların kırılması gerektiği için ihtiyaç duyulmuştur.

2. Sizce sanat faaliyetlerinin bir arada uyum içinde yaşamaya katkıları neler olabilir?

CEVAP: Sanat evrensel bir dildir. İnsanlar birbirlerinin resmine, müziğine veya heykeline bakarak duygu ve düşüncelerini paylaşabilir. Böylece onları anlar ve onlarla birlikte yaşamaktan duyduğu rahatsızlık sona erer.

3. Toplumda mültecilere karşı ön yargıları kırmak için başka neler yapılabilir?CEVAP: Çeşitli festivaller ve kutlamalar yapılabilir. Gezi programları, toplu yemekler veya bir oyun parkı projesi geliştirilebilir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 217. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Kalıp yargı nedir?

CEVAP: Kalıp yargılar, kanıtlanamayan inançlara dayanan, tahminî ve duygusal, yanlış ya da gerçeğin tamamını göstermeyen, herhangi bir kişi hakkında kısa yoldan bilgi edinmeyi sağlayan, toplumda sorgulanmadan hızlı biçimde yayılan, olumlu veya olumsuz nitelendirmelerdir.2. Kalıp yargı nasıl oluşur?

CEVAP: Genel bilgiler içeren kalıp yargılar, toplumsal yaşama, gelenek ve göreneklere ya da kişisel eğilimlere dayalı olarak meydana gelir ve pek sorgulanmadan konuşma yoluyla hızlı bir biçimde yayılır ve davranışa dönüşür.

3. Kalıp yargıların toplumlar arası ilişkilere etkilerini değerlendiriniz.

CEVAP: Kalıp yargılar toplumların birbirini doğru tanımasını engeller. Bir toplumun diğer topluma olan söz ve davranışını olumsuz etkileyebilir. toplumların arasında büyük iletişim sorunları olmasına yol açabilir ve toplumları birbirinden uzaklaştırabilir.ETKİNLİK ZAMANI

Aşağıdaki kavram haritasını inceleyiniz. Boş bırakılan yerleri doldurunuz.

CEVAP:

217.sayfa

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
18 Mayıs 2022, 14:25

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok teşekkürler çok iyi iş çıkarmışsınız

06 Mart 2024, 20:18

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok güzel bayıldım

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.