09 Ağustos 2021, 11:16
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 81-82-83-84-85-86-87-88-89-90-91. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayınları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81-82-83-84-85-86-87-88-89-90-91 Cevapları Ekoyay Yayınları

Seyyahların Gözüyle Osmanlı Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 81. Sayfa Cevapları

– Osmanlı Devleti Dönemi’nde yaşayan bir seyyah olsaydınız nereleri gezerdiniz? Gezdiğiniz yerlerle ilgili hangi konularda yazılar yazardınız?

CEVAP: Seyyah olsaydım Konya’yı gezerdim. Çünkü Konya Türk yurdu haline geldiğinden beri bir ilim, kültür ve sanat merkezi olmuştur. Osmanlı Dönemi’nde de çok güzel mimari ve kültürel eserler yaptırılmıştır. Burası ünlü şairlerin, bilginlerin ve filozofların toplandığı bir yerdir.

ETKİNLİK ZAMANIA. Osmanlı Devleti Dönemi’ne ait aşağıda yer alan eserlerin hangi sanat dallarına ait olduğunu araştırarak altlarına yazınız.

CEVAP:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 81. Sayfa CevaplarıB. Yukarıdaki örneklerin dışında Osmanlı Devleti Dönemi’ne ait sanat dallarını araştırarak bu sanat dallarına örnekler yazınız.

CEVAP: Hat, ebru, çini, tezhip, minyatür, fresk, vitray, mozaik, kakma, oyma, seramik.

C. Yaşadığınız yerde Osmanlı Devleti Dönemi’nde yapılmış mimari eserler varsa bunların isimlerini aşağıya yazınız. Yoksa ismini bildiğiniz eserleri yazınız.

CEVAP: Süleymaniye Camii, Sultan Ahmet Camii, Mısır Çarşısı, Şemsi Paşa Kütüphanesi (İstanbul’da yer almaktadırlar)
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 83. Sayfa Cevapları

– Tablodan hareketle Osmanlı kültürü ve sanat anlayışıyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

CEVAP: İnsanlar pazar yerinde bir araya gelmiştir. Burada bir atlı devlet görevlisi bulunmakta ve denetleme yapmaktadır. El yapımı ürünler satışa sunulmuştur. Tablodaki camii detayından dini mimarinin gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 85. Sayfa Cevapları

– Günümüzde Osmanlı Devleti’ndeki yardım faaliyetlerine benzer çalışmaları hangi kurum ve kuruluşlar yapmaktadır? Açıklayınız.

CEVAP: Günümüzde; Kızılay, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Darülaceze, İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı gibi sosyal yardımlaşma kuruluşları ve dernekler benzer çalışmalar yapmaktadır.– Türk tüccarların hangi özelliği sizi daha çok etkiledi? Neden?

CEVAP: Türk tüccarların müşterisine karşı zorlama veya üsteleme davranışları sergilememesi beni etkiledi. Çünkü günümüzde bir mağazaya gittiğimizde satış elemanları ürün satabilmek için baskıcı bir tutum sergiliyor. Müşteriye ürünü açıklamak yerine onu satın alması için zorluyor. Halbuki insanlar hep dürüst ve edepli kişilerden alışveriş yapmak isterler.

ETKİNLİK ZAMANI

82-85. sayfalar arasındaki örneklerde seyyahlar Osmanlı halkının hangi davranışlarından etkilenmişlerdir? Yazınız.CEVAP: Seyyahlar Osmanlı halkının misafirperver olması, birbirlerine saygı duymaları, hayvanları sevip ilgilenmeleri, temizliğe önem vermeleri, hastaları, yolcuları ve düşkünleri düşünmeleri, tüccarların dürüst olması özellikleri seyyahları etkilemiştir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 86. Sayfa Cevapları

– Çevrenizde hangi türde tarihî yapılar bulunmaktadır? Bu yapılar halkın hangi ihtiyaçlarına cevap vermektedir?

CEVAP: Çevremde dini, sivil ve askeri tarihi yapılar bulunmaktadır. Camiler ibadet için, türbeler ziyaret için, kütüphaneler eğitim için, köprüler ulaşım için, hamamlar temizlik için, çarşılar alışveriş için, köşk, saray ve kaleler ise ziyaret ve müze amaçlı kullanılmaktadır.

– Yukarıdaki metinde anlatılan evin özelliklerinden hangilerini yandaki resimde görüyorsunuz?CEVAP: Tavanın farklı renklere boyandığını ve yüksek olduğunu, sedirin üzerine kumaşla kaplı ya da saten kaplı şilteler konduğunu, bir uçtan bir uca yastıklar dizildiğini, yere halı serildiğini ve başka mobilya olmadığını görüyoruz.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 87. Sayfa Cevapları

– Metinlerde söz edilen yemek ve içeceklerin hangileri günümüzde de tüketilmektedir?

CEVAP: Kabak dolması, bazlama, cacık, yoğurt ve etli pilav günümüzde de tüketilmektedir.7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 88. Sayfa Cevapları

– 1574’teki Ramazan Bayramı kutlamaları ile günümüzdeki Ramazan Bayramı kutlamaları arasındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir?

CEVAP: İnsanların bayram alışverişi yapmaları ve en güzel giysilerini giymeleri benzerdir. Eskiden bayramlaşma sırasında ekmek ve elma ikram edilirken günümüzde şeker ve çikolata ikram edilmektedir. Eskiden çocuklar için salıncaklar kurulmaktadır, ancak günümüzde böyle bir şey yoktur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 89. Sayfa Cevapları– Günümüzdeki giysi ve ayakkabılarla metinde anlatılanlar arasında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar bulunmaktadır?

CEVAP: Mevsime göre giyinme durumu benzemektedir. Günümüzde kepenek veya dolama adı verilen giysi giyilmemektedir. Eskiden manto yerine uzun ve bol elbiseler giyilirken günümüzde manto kullanılmaktadır.

– Seyyah Osmanlı’da kullanılan giysi ve ayakkabıların hangi özelliklerinden etkilenmiştir?

CEVAP: Ayakkabıların canlı renklerde olmasından ve kumaşların gösterişli ve nakışlı olmasından etkilenmiştir.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 90. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Osmanlı Devleti’nin kültürel özelliklerine ait örnekleri araştırınız. Her bir özellik için üç örnek yazınız.

CEVAP:

Mimari Eserler: Sultan Ahmet Cami, Mısır Çarşısı, Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi.

Giysiler: İnce deriden renkli ayakkabı, uzun ve bol elbiseler, dolama denilen topuklara kadar uzun kıyafet.

Yemekler: Kabak dolması, etli pilav, cacık.

İçecekler: Kahve, salep, şerbet.

Oyunlar: Cirit, güreş, mangala.

Sporlar: Okçuluk, binicilik, avcılık.

Kutlamalar ve Eğlenceler: Kandil kutlamaları, Hicri yılbaşı kutlamaları, düğün törenleri.

Bayramlar: Bayram alışverişleri, güzel giysiler giymek, ikramda bulunmak.

Ev Eşyaları: Sedir, kilim, sandık.

Edebî Eserler: Leyla ile Mecnun (Fuzuli), İksir-i Saadet (Nergisi), İntibah (Namık Kemal).


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 91. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Seyahatnamelerden alınmış metinleri okuyunuz ve soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı defterinize yazınız.

1. Metinler kültürel özelliklerden hangileriyle ilgilidir? Sırasıyla söyleyiniz.

CEVAP: Misafirperverlik, saygı, hayvan severlik, yardımlaşma, düzenli olma, sofra ve yemek geleneği ve kahve kültürü ile ilgilidir.

2. Bu kültürel özellikler neden seyyahların ilgisini çekmiştir?

CEVAP: Bu kültürel özelliklerden bazıları sadece Osmanlı halkına özgüdür. Seyyahlar burada halk tarafından çok iyi ağırlanmış ve güzel ikramlar tatmışlardır. Bu yüzden seyyahlar bundan etkilenmiştir.

3. Metinlerdeki kültürel özellikler günümüzde devam ediyor mu? Devam etmeyenler neden yok olmuş olabilir?

CEVAP: Kurum ve kuruluşların topladıkları gelirlerle düşkünlere yardım etmesi, misafirperverlik gibi özellikler günümüzde vardır. Ancak sofra geleneğimiz değişmiştir. Artık yer sofrası yerine masalarda yemek yemek yaygınlaşmıştır. Ayrıca sokaklarda kahve satılmamakta, onun yerine kafelerde satılmaktadır. Bunun nedeni teknolojinin gelişmesi sonucu insanların daha çok evlerinde zaman geçirmeleri ve birbirleriyle ilişkilerinin eskisi kadar iyi olmamasıdır.

4. Bu kültürel özelliklerden hangilerini yaşatmak gerektiğini düşünüyorsunuz? Neden?

CEVAP: Misafirlere verilen hizmetlerin yaşatılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü misafir mutlu olursa onu ağırlayan insanlar da mutlu olur. Buraya gelen bir kişi mutlu ayrılırsa çevresindekilere Türk kültürünün güzelliklerinden bahseder ve bu durum toplumların birbirine sıcak bakmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


06 Aralık 2022, 23:13

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Yaa harika cevaplar ben ödevimi yaptım ama bazı sorulara ne yazacağımı bulamadım buradan bakarak tamamladım çok çok teşekkür ederim 🙂

10 Aralık 2022, 12:33

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Ödevlerimi yaptım teşekkür ederim bence bu siteyi tercih edin teşekürler

05 Şubat 2023, 18:46

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Gerçekten çok güzel yapamadığım ödevlerimi yapıyorum çok teşekkür ediyorum ?

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.